Františka Čížková | Celebwiki.cz

Související celebrity

Životopis

Přední česká módní kritička Františka Čížková byla redaktorka a komentátorka Blesku a Blesk.cz. Časopis Reflex ji zařadil mezi nejvlivnější osobnosti české módy.

Za totality byla Františka Čížková 24 let v domácnosti. Chtěla se plně věnovat výchově synů. Přestože její muž slušně vydělával, chtěla se realizovat. „Nestačilo mi být profesionální matkou a manželkou,“ řekla módní policistka Blesku pro ženy. Po třicítce šla na volnou nohu a do stálé práce nastoupila až ve čtyřiceti. „Troufám si říct, že ženy po čtyřicítce nemusejí mít pocit, že jsou na odpis. Stačí jen překonat trému, určitý ostych, trochu si věřit a překonat jisté stereotypy. Na věku až tak nezáleží,“ mínila Františka Čížková.

MÓDNÍ GURU FRANTIŠKA ČÍŽKOVÁ

Módě se paní Františka začala věnovat začátkem 80. let 20. století, a to v podstatě sama pro sebe. Ale protože se pohybovala v okruhu lidí, kteří pracovali v médiích a showbyznysu, začal být o její věci zájem. Věnovala se ateliérové tvorbě, konkrétně ruční pletáži. Začínala se silnou vlnou oděvních výtvarníků, třeba s návrhářkou Liběnou Rochovou. Několikrát vystavovala v zahraničí, dokonce i v Paříži.

Když se Františka Čížková vrhla na kritiku, záhy se stala obávanou ženou. Dobře totiž věděla, co je in a co je out. Dobře věděla, jaké přešlapy dělají lidé v oblékání nejčastěji a kde je hranice vkusu. Názory módní guru brali vážně nejen objekty jejího zájmu, tedy zejména celebrity, ale též módní návrháři.

Drobná tmavovláska si rozhodně nebrala servítky. Posuďte sami. Jak vypadalo v jejím podání třeba hodnocení Plesu v Opeře, který se konal první únorovou sobotu 2016? Bylo, jako ostatně vždy, nesmlouvavé. Moderátorka Televizních novin na Nově Lucie Borhyová dostala nechvalný glejt „úlet večera“. Dobře ve Františčině podání nedopadl ani hlavní pár plesu, tedy herečka Jitka Schneiderová a tanečník Marek Dědík - „jemná nuda“. Jejich oděv byl v barvě smuteční černě, což se podle „paní módy“ na Ples v Opeře nehodí. Ani modelka Iva Kubekovámódní kritičce nepřišla až tak moc ok. Její model nazvala „průsvitem večera“. Zkušené oko Františky Čížkové tehdy naopak zaujaly modely Lukáše a Veroniky Hejlíkových - „správná noblesa“, zvláště pak krajková krása na těle herečky a modelky Simony Krainové, kterou pasovala na královnu plesu.

Františka Čížková zemřela v prosinci 2019. Bylo jí 67 let.

 

Články o celebritě

Polívková o Františce Čížkové (†67): Rychlý telefonát kvůli hodnocení! Polívková o Františce Čížkové (†67): Rychlý telefonát kvůli hodnocení! Oblečení si vybírá výhradně sama a pochvaly za to věru nesklízí. O to větší radost Anně Polívkové… číst článek
Na světě je nová Františka Čížková! Holčička se narodila na Nový rok Na světě je nová Františka Čížková! Holčička se narodila na Nový rok To by nedávno zesnulou módní guru Blesku Františku Čížkovou (†67) asi moc potěšilo. Hned první den… číst článek
Unikátní fotky Františky Čížkové (†67): Revoluční začátky na Bertramce! Unikátní fotky Františky Čížkové (†67): Revoluční začátky na Bertramce! Psal se rok 1989, v ulicích to vřelo a sametová revoluce nabírala na obrátkách, módní kritička Františka… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Eminem (Marshall Matthers)
Eminem (Marshall Matthers)
zobrazit profil Ondřej Koptík
Ondřej Koptík
zobrazit profil PSY (Park Jae-sang)
PSY (Park Jae-sang)
zobrazit profil Pavel Smutný
Pavel Smutný
zobrazit profil Lukáš Mareček
Lukáš Mareček
zobrazit profil Mick Jagger
Mick Jagger
zobrazit profil Miroslav Frajbiš
Miroslav Frajbiš
zobrazit profil Michal Caban
Michal Caban