Vojtěch Mašek

Profese: režisér, scenárista, libretista, výtvarník, skladatel, textař

Související celebrity

Životopis

Vojtěch Mašek se prosadil jako autor komiksů. České lvy získal za scénáře dramat Okupace a Arvéd.

Scenárista, režisér, libretista, výtvarník, skladatel a textař Vojtěch Mašek (narozen 1977) vystudoval scenáristiku na pražské FAMU.

O VOJTĚCHU MAŠKOVI ČTĚTE ZDE>>

Jako režisér a scenárista Vojtěch Mašek debutoval absurdním příběhem exhibicionisty a jeho rodičů Tomík, který je součástí povídkového celovečerního snímku Šest statečných (1999). Poté se podílel na několika krátkých studentských filmech.

Vojtěch Mašek vymyslel Recykliteraturu

Se spolužákem Džianem Babanem Vojtěch Mašek vytvořil mj. komiksovou trilogii Monstrkabaret Freda Brunolda uvádí (2004 až 2008) a také cyklus divadelních představení s názvem Jožkalipnikjebožíčlověkaneumílhá!, který diváci mohli zaznamenat ve Studiu Hrdinů.

Vojtěch Mašek přišel s nápadem tzv. Recykliteratury, která uspěla i na Facebooku. Jedná se o kombinování fotografií a textů nalezených v knihách a časopisech, čímž vznikají zejména krátké anekdoty, často absurdní, které se občas mohou spojit v ucelený příběh.

Maškova Arvéda ocenili i filmoví kritici

S režisérem Václavem Kadrnkou a dramaturgem Jiřím Soukupem Vojtěch Mašek napsal scénář historického dramatu Křižáček (2017). Snímek inspirovaný epickou básní Jaroslava Vrchlického zasazenou do doby vrcholného středověku získal devět nominací na Českého lva, mj. také za scénář. Proměnil jednu, a to za hudbu.

Sošky krále zvířat se Vojtěch Mašek dočkal za scénář dramatu Okupace (2021), na němž se podílel. Českého lva v kategorii Nejlepší scénář dostal za mysteriózní drama Arvéd (2022). Za něj získal i Cenu české filmové kritiky.

 

Další Umělci

zobrazit profil Roman Pomajbo
Roman Pomajbo
zobrazit profil Jan Kolomazník
Jan Kolomazník
zobrazit profil Lenka Bílková
Lenka Bílková
zobrazit profil Ondřej Havelka
Ondřej Havelka
zobrazit profil Irena Greifová
Irena Greifová
zobrazit profil Blanka Kulínská
Blanka Kulínská
zobrazit profil Vladimír Jiránek
Vladimír Jiránek