Jan Poláček

Jan Poláček

Datum narození: 6. 8. 1957
Místo narození: Praha
Profese: spisovatel, scenárista
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Jan Poláček v roce 2023 získal společně s Vojtěchem Maškem Českého lva za scénář mysteriózního dramatu Arvéd, který napsali podle jeho stejnojmenné knihy.

Vystudoval technickou kybernetiku na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze. Posléze Jan Poláček na vysoké škole působil jako asistent. Později byl organizátorem provozu v podniku výpočetní techniky. Roku 1990 se začal zabývat elektronickou sazbou textu.

Jan Poláček dostal řadu cen

Ve svých dílech se Jan Poláček orientuje zejména na science fiction. Stal se jedním z českých představitelů literárního stylu kyberpunk.

Získal cenu Karla Čapka (sošku Mloka) v roce 1991 za povídku Evangelium No. 5, v roce 1992 za povídku Pán sítí, roku 1996 za román Hudba, až navěky. Za knihu Spánek rozumu plodí nestvůry Jan Poláček dostal v roce 2000 cenu Knižního klubu. Deset let nato mu byla udělena cena Akademie sci-fi, fantasy a hororu.

Mezi úspěšné knihy Jana Poláčka patří Ex machina (1991), V těch temných dobách (1994), Příběh spalovače mrtvol (2013), Soukromý detektiv Matyld - Na stopě sériového vraha (2015) nebo Malostranský ďábel (2016).

Poláčkova Arvéda ocenili i filmoví kritici

V roce 2023 Jan Poláček obdržel společně s Vojtěchem Maškem Českého lva za scénář mysteriózního dramatu Arvéd, natočeného podle jeho stejnojmenného biografického románu vydaného roku 2022. Za scénář získali i Cenu české filmové kritiky.

Jan Poláček je ženatý a má dceru Ivetu (*1980).

 

Další Spisovatelé

zobrazit profil Ferdinand Peroutka
Ferdinand Peroutka
zobrazit profil Jan Otčenášek
Jan Otčenášek
zobrazit profil Karel Hynek Mácha
Karel Hynek Mácha
zobrazit profil Michal Šanda
Michal Šanda
zobrazit profil Rudolf Čechura
Rudolf Čechura
zobrazit profil René Decastelo
René Decastelo
zobrazit profil Jiří Hanzelka
Jiří Hanzelka
zobrazit profil Petr Hořejš
Petr Hořejš