Petr Novák

Petr Novák

Datum narození: 6. 9. 1945
Datum úmrtí: 19. 8. 1997
Místo narození: Praha
Profese: zpěvák a skladatel
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Zpěvák a skladatel Petr Novák proslul řadou popových hitů. Mezi nejznámější patří hned jeho první skladby, a to Já budu chodit po špičkách, Povídej a Náhrobní kámen.

Roku 1963 Pert Novák poté, co byl vyloučen z gymnázia, založil skupinu, známou pod názvem George & Beatovens. Natočili několik písní; mezi prvními i Já budu chodit po špičkách, která se okamžitě stala hitem. Roku 1966 začal spolupracovat s kapelou Flamengo. Jejich první singl obsahoval kromě Já budu chodit po špičkách ještě skladbu Povídej. Úspěch měl i další singl Náhrobní kámen. Skladba získala v kategorii Píseň první místo na Zlatém slavíkovi 1967. V tomto roce obnovil skupinu George & Beatovens a s ní nahrál další úspěšné tituly mj. Klaunova zpověď, Pokoj č. 26, Dětský oči.

PETR NOVÁK - CELOŽIVOTNÍ REBEL

Dvorním textařem Petra Nováka byl Ivo Plicka (ROZHOVOR S NÍM ČTĚTE ZDE), který pro něho napsal téměř všechny jeho první hity a výraznou měrou se podílel i na prvních třech elpíčkách. Sám Petr Novák psal pro jiné zpěváky a jiní pro něj. Třeba od Petra Jandy měl skladku Bezhlavý rytíř. V první polovině 70. letech vystupoval v Semaforu, po klubech a v estrádě. Roku 1969 na soutěži Bratislavská lyra vyhlásil minutu ticha za Jana Palacha - díky své popularitě nedostal oficiální zákaz činnosti.

V reakci na události roku 1968 přepsal jednu ze svých písní, avšak text byl natolik zcenzurován, že ztratila politický náboj, tak se ji rozhodli zakončit střelbou z kulometu a výbuchy granátů. Skladba, která dostala název Den štěstí, se stala trezorovou. A textař Petra Nováka Ivo Plicka odjel do Mnichova za svou manželkou, občankou tehdejší Spolkové republiky Německo.

Od roku 1971, kdy byla skupina George & Beatovens rozpuštěna, vystupoval Petr Novák především sólově. 13. prosince 1974 měl vážnou autohavárii, při které málem přišel o nohu. Již rok nato přichystal se skupinou C&K Vocal a skupinou Bohuslava Jandy monotematickou desku, rockovou operu, Kráska a zvíře. Texty napsal Zdeněk Rytíř.

Od druhé poloviny 70. let 20. století, kdy se Petr Novák mohl začít více objevovat v tehdejší komunistické televizi, znovu obnovil George & Beatovens, ale pod zkráceným názvem G+B. A podařili se mu další hity jako Co je to láska, Hvězdičko blýskavá nebo Přátelství na n-tou. V polovině 80. let začal uvažovat o konci své hudební kariéry. Tehdy se oženil s herečkou Evou Jakoubkovou, s níž údajně měli společnou zálibu v alkoholu. Poté vydal ještě další desky: Zpověď (1985), Memento 1990, Dávné sliby (1996) či živé album Petr Novák Live 1992.

Po celou kariéru se Petr Novák potýkal s vážnými zdravotními obtížemi. Moc nejedl, zato hodně kouřil a pil alkohol. Mnohokrát musel být hospitalizován. Měl problémy s chůzí, koncem 80. let 20. století upadl tak nešťastně, že si zlomil nohu v krčku. Několik týdnů před smrtí zvládal koncertovat jen díky silným lékům. Zemřel 19. srpna 1997 ve spánku na srdeční kolaps a celkové vyčerpání organismu. Bylo mu 51 let.

 

Další Zpěváci

zobrazit profil Michaela Nosková
Michaela Nosková
zobrazit profil Ivo Jahelka
Ivo Jahelka
zobrazit profil Karel Plíhal
Karel Plíhal
zobrazit profil Dorota Barová
Dorota Barová
zobrazit profil Matěj Ruppert
Matěj Ruppert
zobrazit profil Dara Rolins
Dara Rolins
zobrazit profil Filip Jankovič
Filip Jankovič
zobrazit profil Vladimír Šafránek
Vladimír Šafránek