Petr Novák | Celebwiki.cz

Petr Novák

Datum narození: 6.9.1945
Datum úmrtí: 19.8.1997
Místo narození: Praha
Profese: zpěvák a skladatel
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Zpěvák a skladatel Petr Novák proslul řadou popových hitů. Mezi nejznámější patří hned jeho první skladby, a to Já budu chodit po špičkách, Povídej a Náhrobní kámen.

Roku 1963 Pert Novák poté, co byl vyloučen z gymnázia, založil skupinu, známou pod názvem George & Beatovens. Natočili několik písní; mezi prvními i Já budu chodit po špičkách, která se okamžitě stala hitem. Roku 1966 začal spolupracovat s kapelou Flamengo. Jejich první singl obsahoval kromě Já budu chodit po špičkách ještě skladbu Povídej. Úspěch měl i další singl Náhrobní kámen. Skladba získala v kategorii Píseň první místo na Zlatém slavíkovi 1967. V tomto roce obnovil skupinu George & Beatovens a s ní nahrál další úspěšné tituly mj. Klaunova zpověď, Pokoj č. 26, Dětský oči.

PETR NOVÁK - CELOŽIVOTNÍ REBEL

Dvorním textařem Petra Nováka byl Ivo Plicka (ROZHOVOR S NÍM ČTĚTE ZDE), který pro něho napsal téměř všechny jeho první hity a výraznou měrou se podílel i na prvních třech elpíčkách. Sám Petr Novák psal pro jiné zpěváky a jiní pro něj. Třeba od Petra Jandy měl skladku Bezhlavý rytíř. V první polovině 70. letech vystupoval v Semaforu, po klubech a v estrádě. Roku 1969 na soutěži Bratislavská lyra vyhlásil minutu ticha za Jana Palacha - díky své popularitě nedostal oficiální zákaz činnosti.

V reakci na události roku 1968 přepsal jednu ze svých písní, avšak text byl natolik zcenzurován, že ztratila politický náboj, tak se ji rozhodli zakončit střelbou z kulometu a výbuchy granátů. Skladba, která dostala název Den štěstí, se stala trezorovou. A textař Petra Nováka Ivo Plicka odjel do Mnichova za svou manželkou, občankou tehdejší Spolkové republiky Německo.

Od roku 1971, kdy byla skupina George & Beatovens rozpuštěna, vystupoval Petr Novák především sólově. 13. prosince 1974 měl vážnou autohavárii, při které málem přišel o nohu. Již rok nato přichystal se skupinou C&K Vocal a skupinou Bohuslava Jandy monotematickou desku, rockovou operu, Kráska a zvíře. Texty napsal Zdeněk Rytíř.

Od druhé poloviny 70. let 20. století, kdy se Petr Novák mohl začít více objevovat v tehdejší komunistické televizi, znovu obnovil George & Beatovens, ale pod zkráceným názvem G+B. A podařili se mu další hity jako Co je to láska, Hvězdičko blýskavá nebo Přátelství na n-tou. V polovině 80. let začal uvažovat o konci své hudební kariéry. Tehdy se oženil s herečkou Evou Jakoubkovou, s níž údajně měli společnou zálibu v alkoholu. Poté vydal ještě další desky: Zpověď (1985), Memento 1990, Dávné sliby (1996) či živé album Petr Novák Live 1992.

Po celou kariéru se Petr Novák potýkal s vážnými zdravotními obtížemi. Moc nejedl, zato hodně kouřil a pil alkohol. Mnohokrát musel být hospitalizován. Měl problémy s chůzí, koncem 80. let 20. století upadl tak nešťastně, že si zlomil nohu v krčku. Několik týdnů před smrtí zvládal koncertovat jen díky silným lékům. Zemřel 19. srpna 1997 ve spánku na srdeční kolaps a celkové vyčerpání organismu. Bylo mu 51 let.

 

Další Zpěváci

zobrazit profil Nicole Scherzinger
Nicole Scherzinger
zobrazit profil Jessie J
Jessie J
zobrazit profil Milan Chladil
Milan Chladil
zobrazit profil Naďa Brabcová
Naďa Brabcová
zobrazit profil Yvetta Simonová
Yvetta Simonová
zobrazit profil Peter Cmorik
Peter Cmorik
zobrazit profil Xindl X (Ondřej Ládek)
Xindl X (Ondřej Ládek)
zobrazit profil Lana Del Rey
Lana Del Rey