Milena Dvorská | Celebwiki.cz

Milena Dvorská

Datum narození: 7. 9. 1938
Datum úmrtí: 22. 12. 2009
Místo narození: Prostějov
Profese: herečka
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

První filmová role Mileny Dvorské, skromná princezna Maruška z pohádky Byl jednou jeden král, byla zároveň její nejslavnější. Přesvědčila v ní svého hereckého otce Jana Wericha, že sůl je v životě důležitější než kdejaký diadém. K hereckému koření ji přitom přivedl právě Werich. Talent z ní vycítil, když si přišla pro autogram.

Prvně studovala Dvorská zdravotnickou školu. Po pohádkovém úspěchu šla ale na DAMU, kde jí odpustili i to, že nemá maturitu. Čarokrásná tmavovláska si zahrála v komedii Anděl na horách, v romantice Poslední růže od Casanovy nebo v krvelačné Vraždě v hotelu Excelsior. Skladnici Outratovou předvedla v legendárním Marečku, podejte mi pero a královnu Elišku v pohádce Jak se budí princezny. Neminuly ji ani role v komedii Ať žijí rytíři! a v pohádce Z pekla štěstí.

Krom toho se věnovala i rozhlasu, dabingu a televizi. Rozzářila seriály Tři chlapi v chalupě, Chlapci a chlapi nebo nekonečnou Ulici. Téměř třicet let se vžívala do svých postav na prknech Divadla E. F. Buriana. Zavítala i do Divadla Za branou nebo do Divadelní společnosti Háta. Excelovala v Anně Christie, Žebrácké opeře, Šumaři na střeše i v Rackovi. Půl roku pracovala v dopisovém oddělení kanceláře prezidenta Václava Havla.

Přes čtyřicet let žila Dvorská s hercem Josefem Krausem. Vychovali syna Jakuba. Z předchozího vztahu s bulharským režisérem Orfeiem Cokovem se narodila dcera Lucie, se kterou měla Dvorská velmi složitý vztah. Lucie se provdala za samozvaného spasitele světa Jana Dvorského, který si říká Immanuel Parsifal. Odjeli spolu do Belgie, mají osm dětí.

Za roli ve filmovém dramatu Kamenný most byla Dvorská nominována na Českého lva. Dvakrát vyhrála cenu Českého literárního fondu. Ještě než před Vánocemi roku 2009 zemřela, shrnula své zkušenosti do knihy Vyprávění o životě. Její odkaz čistoty a skromnosti v ní žije dál. 

 

Články o celebritě

Zadlužená Gajerová z Ordinace: Sestra nabízí pomoc! Proč jí nezvedá telefon? Zadlužená Gajerová z Ordinace: Sestra nabízí pomoc! Proč jí nezvedá telefon? Dluží, na koho se podívá! Kvůli třímilionovým dluhům byla Veronika Gajerová (56) dokonce nucena vyhl... číst článek
Zadlužená Gajerová z Ordinace: SMUTNÁ SLOVA SESTRY! První kontakt od smrti maminky... Zadlužená Gajerová z Ordinace: SMUTNÁ SLOVA SESTRY! První kontakt od smrti maminky... Dluží, na koho se podívá! Kvůli třímilionovým dluhům byla Veronika Gajerová (56) dokonce nucena vyhl... číst článek
Machálková šokuje: Dvorská po ní chtěla sex! Machálková šokuje: Dvorská po ní chtěla sex! Vztah s Bořkem Šípkem (†66) Machálkové nelítostně vyčítala herečka Milena Dvorská (†71). Ta si před ... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Salma Hayek
Salma Hayek
zobrazit profil Kateřina Pechová
Kateřina Pechová
zobrazit profil Klára Jerneková
Klára Jerneková
zobrazit profil Yvetta Blanarovičová
Yvetta Blanarovičová
zobrazit profil Rory Cochrane
Rory Cochrane
zobrazit profil Saša Rašilov
Saša Rašilov
zobrazit profil Jan Maxián
Jan Maxián
zobrazit profil Kristýna Liška Boková
Kristýna Liška Boková