Milena Dvorská | Celebwiki.cz

Milena Dvorská

Datum narození: 7.9.1938
Datum úmrtí: 22.12.2009
Místo narození: Prostějov
Profese: herečka
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

První filmová role Mileny Dvorské, skromná princezna Maruška z pohádky Byl jednou jeden král, byla zároveň její nejslavnější. Přesvědčila v ní svého hereckého otce Jana Wericha, že sůl je v životě důležitější než kdejaký diadém. K hereckému koření ji přitom přivedl právě Werich. Talent z ní vycítil, když si přišla pro autogram.

Prvně studovala Dvorská zdravotnickou školu. Po pohádkovém úspěchu šla ale na DAMU, kde jí odpustili i to, že nemá maturitu. Čarokrásná tmavovláska si zahrála v komedii Anděl na horách, v romantice Poslední růže od Casanovy nebo v krvelačné Vraždě v hotelu Excelsior. Skladnici Outratovou předvedla v legendárním Marečku, podejte mi pero a královnu Elišku v pohádce Jak se budí princezny. Neminuly ji ani role v komedii Ať žijí rytíři! a v pohádce Z pekla štěstí.

Krom toho se věnovala i rozhlasu, dabingu a televizi. Rozzářila seriály Tři chlapi v chalupě, Chlapci a chlapi nebo nekonečnou Ulici. Téměř třicet let se vžívala do svých postav na prknech Divadla E. F. Buriana. Zavítala i do Divadla Za branou nebo do Divadelní společnosti Háta. Excelovala v Anně Christie, Žebrácké opeře, Šumaři na střeše i v Rackovi. Půl roku pracovala v dopisovém oddělení kanceláře prezidenta Václava Havla.

Přes čtyřicet let žila Dvorská s hercem Josefem Krausem. Vychovali syna Jakuba. Z předchozího vztahu s bulharským režisérem Orfeiem Cokovem se narodila dcera Lucie, se kterou měla Dvorská velmi složitý vztah. Lucie se provdala za samozvaného spasitele světa Jana Dvorského, který si říká Immanuel Parsifal. Odjeli spolu do Belgie, mají osm dětí.

Za roli ve filmovém dramatu Kamenný most byla Dvorská nominována na Českého lva. Dvakrát vyhrála cenu Českého literárního fondu. Ještě než před Vánocemi roku 2009 zemřela, shrnula své zkušenosti do knihy Vyprávění o životě. Její odkaz čistoty a skromnosti v ní žije dál. 

 

Články o celebritě

Chramostová & Dvorská: Nenávist až za hrob! Chramostová & Dvorská: Nenávist až za hrob! Uznávaná česká herečka Vlasta Chramostová (91) se po revoluci dostalo zadostiučinění, když se stala… číst článek
Pohádka Byl jednou král: Marušku si vybral Werich! Sám vyfoukl roli Smolíkovi Pohádka Byl jednou král: Marušku si vybral Werich! Sám vyfoukl roli Smolíkovi Snad každé Vánoce se na televizních obrazovkách objeví pohádka Byl jednou jeden král. Možná ale nevíte,… číst článek
Tajemství "Byl jednou jeden král": Koho Werich vyšachoval? Tajemství "Byl jednou jeden král": Koho Werich vyšachoval? Jedno zklamání a obrovská radost pod vánočním stromkem! To je pozadí pohádky Byl jednou jeden král.… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Marie Doležalová
Marie Doležalová
zobrazit profil Barbra Streisand
Barbra Streisand
zobrazit profil Alois Grec
Alois Grec
zobrazit profil Nataša Burger
Nataša Burger
zobrazit profil Kateřina Langerová
Kateřina Langerová
zobrazit profil Marie Drahokoupilová
Marie Drahokoupilová
zobrazit profil Dušan Sitek
Dušan Sitek
zobrazit profil Ben Stiller
Ben Stiller