Jiří Adamíra

Jiří Adamíra

Datum narození: 2. 4. 1926
Datum úmrtí: 14. 8. 1993
Místo narození: Dobrovice
Profese: herec
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Jiří Adamíra byl významný divadelní herec, který ztvárnil i řadu filmových rolí. Díky svému kultivovanému hlasu patřil mezi vyhledávané dabéry.

V roce 1945 začal hrát divadlo, ve stejném roce se narodila jeho pozdější partnerka Hana Maciuchová. Filmu se Jiří Adamíra začal věnovat v 50. letech 20. století, ale zanedlouho se k divadelnímu životu vrátil, konkrétně do Státního divadla v Ostravě, kde účinkoval deset let.

JIŘÍ ADAMÍRA BYL ZAMLADA SAMÝ PRŮŠVIH

Z Ostravy Jiří Adamíra zamířil do Prahy, kde se stal součástí Realistického divadla, a to až do roku 1990. Ztvárňoval především role intelektuálů s aristokratickými rysy.

Dostal Státní cenu Klementa Gottwalda

Měl krásný hlas, se kterým si mimo dabingu mohl dovolit namlouvat audioknihy nebo recitovat umělecké texty do rozhlasu. Ke konci svého života si Jiří Adamíra zahrál několik rolí v Národním divadle.

Poslední film natočil ještě v roce své smrti. Jednalo se o Kadeř královny Bereniké, kde si zahrál s Jiřinou Jiráskovou, Hanou Maciuchovou, Josefem Vinklářem a Františkem Němcem.

Za výkon ve filmu Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou, který v roce 1965 režíroval Antonín Moskalyk, byla Jiřímu Adamírovi udělena Státní cena Klementa Gottwalda. Oceněn byl ještě Cenou Jaroslava Průchy v roce 1987 a v roce 1989 si vysloužil titul zasloužilého umělce.

O JIŘÍM ADAMÍROVI ČTĚTE ZDE>>

Za svůj život se Jiří Adamíra dvakrát oženil. Jeho životní družkou se nakonec stala Hana Maciuchová. I tu opakovaně žádal o ruku, ale ona ho vždy odmítla. Syna Marka Adamíru měl se svou druhou ženou Ljubou Benešovou.

Jiří Adamíra zemřel 14. srpna 1993 na rakovinu páteře. Bylo mu 67 let.

 

Články o celebritě

Maciuchová (†75) a Adamíra (†67): PROČ SI JI NIKDY NEVZAL?! Maciuchová (†75) a Adamíra (†67): PROČ SI JI NIKDY NEVZAL?! Byl její ohromnou láskou, ale nikdy si ho Hana Maciuchová (†75) nevzala za manžela! Ne proto, že by ... číst článek
Maciuchová (†75): ODMÍTNUTÁ LÁSKA! K nejznámějšímu televiznímu baviči... Maciuchová (†75): ODMÍTNUTÁ LÁSKA! K nejznámějšímu televiznímu baviči... Její životní láskou byl herec Jiří Adamíra (†67), ale málokdo ví, že se Haně Maciuchové (†75) svého ... číst článek
Hana Maciuchová (†75) podlehla rakovině slinivky: 3x bojovala o život! Nemoc jí vzala dítě i lásku Hana Maciuchová (†75) podlehla rakovině slinivky: 3x bojovala o život! Nemoc jí vzala dítě i lásku Pět let po prodělané rakovině prsu zemřela Hana Maciuchová (†75) na nádor slinivky. Operace už nebyl... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Jim Parsons
Jim Parsons
zobrazit profil Csongor Kassai
Csongor Kassai
zobrazit profil Eva Kristínová
Eva Kristínová
zobrazit profil Kristína Greppelová
Kristína Greppelová
zobrazit profil Pavel Šimčík
Pavel Šimčík
zobrazit profil Zuzana Vejvodová
Zuzana Vejvodová
zobrazit profil Simona Zmrzlá
Simona Zmrzlá
zobrazit profil Josef Abrhám
Josef Abrhám