Jan Železný | Celebwiki.cz

Jan Železný

Datum narození: 16.6.1966
Místo narození: Mladá Boleslav
Váha: 88 kg
Výška: 185 cm
Profese: oštěpař
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Legendární oštěpař Jan Železný v roce 1987 pokořil hranici 87 metrů. Následovaly fantastické hody z Osla, Pietersburgu a Sheffieldu. V roce 1996 přehodil skoro celý jenský stadion; dosáhl 98,48 metru.

K atletice se Jan Železný dostal přes házenou a hokej, kriketový míček odpaloval k osmdesáti metrům. Do oštěpu se zamiloval na vojně. Správnou volbu povolání si potvrdil v roce 1987 na československém mistrovství v Nitře, kde předvedl svůj první rekord. O rok později přivezl z olympiády stříbro. Na další závody přijížděl v pozici favorita.

JAN ŽELEZNÝ - ROZHOVOR NAJDETE ZDE>>

Třikrát se stal Jan Železný mistrem světa, třikrát vyhrál olympijské hry. Soupeři neměli naději, přehazoval je o celé metry. V roce 2000 vyhrál anketu Atlet světa, dvakrát se stal Atletem Evropy, sedmkrát atletem Česka a čtyřikrát Sportovcem roku.

Tehdejší prezident Václav Havel ho v roce 2001 vyznamenal medailí Za zásluhy. Krom toho Jan Železný zasedal v Českém i Mezinárodním olympijském výboru.

Několik medailí mu uteklo kvůli zraněním zad, ramene či achillovky. S vrcholovou kariérou se Jan Železný rozloučil bronzem z mistrovství Evropy 2006. Hodem 85,92 metru překonal světový rekord v kategorii veteránů nad 40 let.

Své rady a zkušenosti předává dál z pozice trenéra. Mezi jeho svěřence patřila i olympijská vítězka Barbora Špotáková nebo mistr Evropy Vítězslav Veselý - evropská trofej je jediný klenot, kterého Jan Železný nikdy nedosáhl. Kromě trénování začal také podnikat.

O JANU ŽELEZNÉM ČTĚTE ZDE>>

V roce 1987 se oženil s bývalou zdravotní sestrou Martou Železnou. Vychovali syna Jana a dceru Katarinu. V roce 2007 se rozvedli. S někdejší partnerkou Barborou VýbornouJan Železný dvě dcery. V srpnu 2019 se oženil se svou svěřenkyní Andreou Drápalovou.

 

Články o celebritě

Železný si vzal svěřenkyni Andreu: My jsme zamilovaný! Železný si vzal svěřenkyni Andreu: My jsme zamilovaný! Rocker Pepa Vojtek preludoval a Honza tancoval. Atletický velikán Jan Železný (53) se podruhé oženil.… číst článek
Železný do toho praštil! Legenda si vzala mladou oštěpařku Železný do toho praštil! Legenda si vzala mladou oštěpařku Sobota byla pro Jana Železného velmi šťastným dnem. Nešlo o žádné závody, na které dohlížel z pozice… číst článek
Oštěpařská legenda Jan Železný: Druhá svatba! Oštěpařská legenda Jan Železný: Druhá svatba! Srpen. Přemysl Otakar II., řečený železný a zlatý, padl šestadvacátého tohoto měsíce Léta páně 1278.… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil David Ferrer
David Ferrer
zobrazit profil Pavel Kubina
Pavel Kubina
zobrazit profil Jan Šindelář
Jan Šindelář
zobrazit profil Dominik Dvořák
Dominik Dvořák
zobrazit profil Martin Bidař
Martin Bidař
zobrazit profil Tomáš Berdych
Tomáš Berdych
zobrazit profil Tomáš Necid
Tomáš Necid
zobrazit profil Jan Charouz
Jan Charouz