Paul McCartney | Celebwiki.cz
Paul McCartney

Paul McCartney

Datum narození: 18. 6. 1942
Místo narození: Liverpool
Profese: hudebník, zpěvák a skladatel, bývalý člen skupiny The Beatles
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Paul McCartney je britský hudebník, zpěvák a skladatel, bývalý člen skupiny The Beatles.

K hudbě ho to táhlo už do jeho 4 let, kdy si ho táta brával na klín a učil ho hrát na klavír. Od 5 let docházel do školy na Liverpool Institute do tzv. nulté třídy pro obzvlášť nadané děti. Bohužel, než stihl školu dokončit zemřela mu jeho milovaná maminka na rakovinu prsu. Složil pro ní písničku na kytaru s názem I Lost My Little Girl.

V roce 1957 se seznámil s Johnem Lennonem a hned se z nich stali nejlepší kamrádi. Lennon ho přivedl do skupiny jako kytaristu. Tím vzinklo nejslavnější hudební spojení všech dob -McCartney - Lennon. Ovšem ještě zdaleka nešlo o The Beatles.

V roce 1958 se skupina Quarry Men přejmenovala na Johnny and The Moondogs a o rok později se skupina opět přejmenovala, tentokrát na The Silver Beetles. Po odchodu basového kytaristy Stuarta Sutcliffa jeho nástroj přebral právě McCartney a taky se skupina už naposledy přejmenovala na legendární The Beatles.

Paul ve skupině působil až do jejího rozpadu v roce 1970. Mezi jeho největší hity éry The Beatles patří Eleanor Rigby, Can't Buy Me Love , Let It Be a především Hey Jude a Yesterday. V 1967 (kdy začal s ostatními členy skupiny užívat ve větší míře drogy) vznikl dodnes nepochopený, přesto pozitivně vnímaný film Beatles - Magical Mystery Tour, plný psychedelických obrazců a výjevů.

Naučil manželku Lindu hrát na klávesy a založil s ní skupinu Wings a první společnou písní byla píseň Another Day. Navzdory kritce na účet Lindy zpěvu a hraní získali mnoho cen Grammy a v 70. letech byli dost úspěšní. Mezi nejznámější alba McCartneyho patří Ram, Venus and Mars nebo Tug of War.

V roce 1997 byl McCartney pasován na rytíře (nejen neuvěřitelným počtem prodaných desek je právem považován za jednoho z nejlepších hudebníků 20. století). V roce 1998 potkalo Paula neštěstí, jeho žena zemřela také na rakovinu prsu. Nicméně v roce 2002 se opět oženil, s modelkou Heather Millsovou a o rok později se jim narodila dcera Beatrice. Nedlouho poté se ale s Heather rozvedl.

20. února 2008 převzal cenu BRIT Awards za svůj celoživotní hudební přínos. 9. října 2011 se opět oženil, tentokrát s Nancy Shevell. 12. prosince 2012 vystoupil na benefičním koncertu 121212, věnovaném obětem hurikánu Sandy, spolu s bývalými členy skupiny Nirvana (ti se setkali poprvé od rozpadu roku 1994) a zahráli společnou píseň Cut Me Some Slack. Kvůli své dceři Heather se také rozhodl, že přestane užívat drogy.

 

 

Články o celebritě

Legendární Beatlesáci v slzách: Zemřela fotografka, která z nich udělala hvězdy! Legendární Beatlesáci v slzách: Zemřela fotografka, která z nich udělala hvězdy! Fotografka a kamarádka členů britské skupiny The Beatles z jejího raného období,  Astrid Kirchherrov... číst článek
Inspirace od tchyně? Meghan najala právníka zesnulé princezny Diany (†36)! Inspirace od tchyně? Meghan najala právníka zesnulé princezny Diany (†36)! Manželka prince Harryho sáhla po nejvyšších možných trumfech. Byť se osobně nikdy nesetkaly, Meghan ... číst článek
VIP v karanténě: Světový koncert z obýváků! VIP v karanténě: Světový koncert z obýváků! První mega koncert od vypuknutí koronavirového pekla a slavní zpěváci ho museli odehrát ze svých dom... číst článek

Další Zpěváci

zobrazit profil Tina Turner
Tina Turner
zobrazit profil Bára Basiková
Bára Basiková
zobrazit profil Lucia Šoralová
Lucia Šoralová
zobrazit profil Dominika Stará
Dominika Stará
zobrazit profil Montserrat  Caballé
Montserrat Caballé
zobrazit profil Lipo (Tomáš Červinka)
Lipo (Tomáš Červinka)
zobrazit profil Richard Krajčo
Richard Krajčo