Bohdan Pomahač | Celebwiki.cz
Bohdan Pomahač

Bohdan Pomahač

Datum narození: 8. 3. 1971
Místo narození: Ostrava
Profese: plastický chirurg
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Bohdan Pomahač je český plastický chirurg, který vedl tým provádějící první úplnou transplantaci obličeje ve Spojených státech amerických a teprve třetí operaci tohoto typu na celém světě.

Jeho otec byl chemický inženýr a matka učitelka. Dětství prožil v Ostravě. Jako mladík byl Bohdan Pomahač vášnivým šachistou. Studoval Lékařskou fakultu na Univerzitě Palackého v Olomouci. Už během studia byl na stáži v Bostonu v Massachusetts, kam se také hned po absolvování univerzity vydal pracovat. Nastoupil do nemocnice Brigham and Women's Hospital, kde trvale působí od roku 2001 a v současné době je ředitelem popáleninového centra. V harvardském programu se věnoval praxi plastické chirurgie a od roku 2005 má na tento obor certifikát.

V roce 2012 mu byla Českou transplantační nadací udělena cena za rozvoj transplantační medicíny. Bohdan Pomahač stojí u zrodu rekonstrukční plastické chirurgie. Je jedním z těch, kteří pokládají základy a rozvíjejí tento obor. Operace pomáhá popáleným pacientům k získání nových končetin či obličeje, ale také možnost vrátit se zpět do společnosti a začít nový plnohodnotný život. Začínal s částečnými transplantacemi obličejů - první provedl v roce 2009, nahrazoval pacientův nos, horní ret, tváře a vrchní část úst.

První kompletní transplantaci obličeje provedl Bohdan Pomahač v březnu 2011. Pacientem byl Dallas Wiens, který utrpěl vážná zranění od drátů vysokého napětí. Byla to v pořadí třetí operace tohoto typu na světě, první proběhla o rok dřív ve Španělsku a druhá ve Francii. V roce 2013 jeho tým operoval Carmen Tarletonovou, jejíž tělo bylo popáleno louhem. Při patnácti hodinové operaci byly ženě zrekonstruovány rty, obličejové svaly, tepny, nervy a krční tkáň.

Nově se chce pokusit o transplantaci nohou, která byla poprvé úspěšně provedena v roce 2011 ve Španělsku.

V roce 2000 se Bohdan Pomahač oženil s Hanou Augustinovou, oční lékařkou, se kterou má dvě děti. Společně žijí v Doveru, často však navštěvují rodnou zemi.

 

Články o celebritě

Další Ostatní

zobrazit profil Jan Otčenášek
Jan Otčenášek
zobrazit profil Jaroslav Štěrba
Jaroslav Štěrba
zobrazit profil Marie Poledňáková
Marie Poledňáková
zobrazit profil Josef Nétek
Josef Nétek
zobrazit profil Filip Kratochvíl
Filip Kratochvíl
zobrazit profil Miroslav Zdeněk
Miroslav Zdeněk
zobrazit profil Simona Brdičková
Simona Brdičková
zobrazit profil Matyáš Ramba
Matyáš Ramba