Jan Pirk

Datum narození: 29. 4. 1948
Přezdívka: čs. Paul Newman
Místo narození: Praha
Profese: kardiochirurg, senátor, přednosta Kardiocentra IKEM
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Jan Pirk operoval několik tisíc srdcí. V roce 1991 provedl první transplantaci tohoto orgánu. Záhy zasedl do křesla přednosty Kardiocentra IKEM. Ve volbách 2022 získal mandát senátora.

V roce 1991, kdy provedl první transplantaci srdce, se Jan Pirk stal přednostou Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM, o čtyři roky později pak i přednostou celého Kardiocentra IKEM. 

JAN PIRK PORAZIL KORONAVIRUS

Jan Pirk srdce voperoval i kolegovi

V roce 2012 Jan Pirk stál v čele týmu, který voperoval pacientovi místo srdce dvě čerpadla. Ta jej udržovala při životě po dobu několika měsíců, bohužel se nenašel vhodný dárce nového orgánu. Operace ale posunula světovou medicínu a znovu českou kardiologii zvýraznila na světové mapě.

Nové srdce Jan Pirk úspěšně voperoval mj. svému kolegovi z motolské nemocnice Milanu Šamánkovi, zakladateli proslulé dětské kardiologie. Mezi jeho pacienty patří také např. režisér Juraj Jakubisko.

Kondici si Jan Pirk udržuje během

V roce 2012 se Jan Pirk pustil i do politiky a stal se předsedou volebního výboru prezidentského kandidáta Jana Fischera. Poněkud hořký závěr spolupráce při kampani jej poučil, že v politice se hraje jinak, než u operačního sálu a z politického kolbiště se poté stáhl.

Do senátních voleb 2022 Jana Pirka jako nestraníka vyslala TOP 09 v rámci koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) v obvodu č. 22 - Praha 10. Z velkým náskokem postoupil do druhého kola, v němž zvítězil.

Pro svou náročnou operatérskou činnost musí být Jan Pirk v top fyzické kondici. Tu si udržuje hlavně během. Je pravidelný účastník Běchovického běhu a Velká Kunratické. Navíc zvládá i maratony.

Pirk pochází z lékažské rodiny

Dále mezi záliby Jana Pirka patří historická vozidla, vlastní několik Velorexů.

O JANU PIRKOVI ČTĚTE ZDE>>

Jan Pirk, kterému se přezdívá Český Paul Newman, pochází z lékařské rodiny - medicíně se věnoval jeho otec i praotec.

Během studia medicíny se Jan Pirk oženil. S manželkou Blankou má dva syny. Je již také několikanásobným dědečkem.

 

Články o celebritě

Svařák, nebo grog? Který nápoj je podle kardiochirurga Pirka zdravější? Svařák, nebo grog? Který nápoj je podle kardiochirurga Pirka zdravější? Zahřívá nás na těle i na duši, a to je to, oč tu běží! Proč je svařák podle kardiochirurga Jana Pirk... číst článek
Mejdan ve štábu Petra Pavla: Koloběžka, pivo, dort od synů, vyfotit a spát! A ráno panák se sousedem Mejdan ve štábu Petra Pavla: Koloběžka, pivo, dort od synů, vyfotit a spát! A ráno panák se sousedem Petr Pavel si užívá opojné chvilky vítězství. Ve štábu v pražském Forum Karlín si s podporovateli už... číst článek
Jan Pirk ve štábu Petra Pavla Jan Pirk ve štábu Petra Pavla Senátor Jan Pirk byl jedním z podporovatelů ve štábu Petra Pavla. Blesk Zprávám řekl, že jej překvap... číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Conor McGregor
Conor McGregor
zobrazit profil Petr Hlaváček
Petr Hlaváček
zobrazit profil Lucie Trmíková
Lucie Trmíková
zobrazit profil Alberto Contador
Alberto Contador
zobrazit profil Vítek Fiala
Vítek Fiala
zobrazit profil Tomáš Měcháček
Tomáš Měcháček
zobrazit profil Hana Fialová
Hana Fialová