Jan Pirk | Celebwiki.cz

Jan Pirk

Datum narození: 29.4.1948
Místo narození: Praha
Profese: kardiochirurg
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Nejznámější český kardiochirurg Jan Pirk dosud operoval na 7500 srdcí a více než 200 jich transplantoval. Přednosta Kardiocentra z pražského IKEM je známý vytrvalostní běžec a šarmantní nositel legendárního motýlka v kombinaci s lékařským pláštěm.

V roce 2012 stál Jan Pirk v čele týmu, který voperoval pacientovi místo srdce dvě čerpadla. Ta jej udržovala při životě po dobu několika měsíců, bohužel se nenašel vhodný dárce nového orgánu. Operace ale posunula světovou medicínu a znovu českou kardiologii zvýraznila na světové mapě. Nové srdce před několika lety úspěšně voperoval i svému kolegovi z motolské nemocnice Milanu Šamánkovi, zakladateli proslulé dětské kardiologie. Mezi jeho pacienty patří také např. Juraj Jakubisko.

V roce 2012 se Jan Pirk se pustil i do politiky a stal se předsedou volebního výboru prezidentského kandidáta Jana Fischera. Poněkud hořký závěr spolupráce při kampani jej poučil, že v politice se hraje jinak, než u operačního sálu a z politického kolbiště se poté stáhl.

Pro svou náročnou operatérskou činnost musí být Jan Pirk v top fyzické kondici. Tu si udržuje hlavně během. Je pravidelný účastník Běchovického běhu a Velká Kunratické. Navíc zvládá i maratony, za sebou jich má už 7. Cvičí také každé ráno 20 minut a budík mu zvoní vždy v 5.20 hod.

Jan Pirk, kterému se přezdívá „český Paul Newman“, pochází z lékařské rodiny - medicíně se věnovali i jeho otec a praotec. Během studia medicíny se oženil a s manželkou Blankou, mají dva syny. Je dědečkem šesti vnoučat.

 

Články o celebritě

Kouzelná premiéra Čarodějky plná hvězd: Andrea s Pedritkem i Zounar jako hastroš! Kouzelná premiéra Čarodějky plná hvězd: Andrea s Pedritkem i Zounar jako hastroš! Rudý koberec před divadlem, majestátní výzdoba jako na Halloweenu a hlavně velkolepý program v podobě… číst článek
Profesor Pirk o léčbě »Schumiho«: To nevypadá dobře... Profesor Pirk o léčbě »Schumiho«: To nevypadá dobře... Převezli ho prý do pařížského špitálu na oddělení kardiovaskulární chirurgie, kde mu dávají infuze… číst článek
Neuvěřitelné foto! Oldřich Kaiser měsíc po infarktu tančí jako zamlada Neuvěřitelné foto! Oldřich Kaiser měsíc po infarktu tančí jako zamlada Oblíbený herec Oldřich Kaiser (64) v polovině července sice prodělal infarkt myokardu, na jednotce… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Jiří Burian
Jiří Burian
zobrazit profil Ondřej Synek
Ondřej Synek
zobrazit profil Richard Adam
Richard Adam
zobrazit profil Barbora Poláková
Barbora Poláková
zobrazit profil Jitka Molavcová
Jitka Molavcová
zobrazit profil Demi Moore
Demi Moore
zobrazit profil Michalina Olszańska
Michalina Olszańska
zobrazit profil Hana Třeštíková
Hana Třeštíková