Jan Pirk | Celebwiki.cz

Jan Pirk

Datum narození: 29.4.1948
Místo narození: Praha
Profese: kardiochirurg
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Nejznámější český kardiochirurg Jan Pirk dosud operoval na 7500 srdcí a více než 200 jich transplantoval. Přednosta Kardiocentra z pražského IKEM je známý vytrvalostní běžec a šarmantní nositel legendárního motýlka v kombinaci s lékařským pláštěm.

V roce 2012 stál Jan Pirk v čele týmu, který voperoval pacientovi místo srdce dvě čerpadla. Ta jej udržovala při životě po dobu několika měsíců, bohužel se nenašel vhodný dárce nového orgánu. Operace ale posunula světovou medicínu a znovu českou kardiologii zvýraznila na světové mapě. Nové srdce před několika lety úspěšně voperoval i svému kolegovi z motolské nemocnice Milanu Šamánkovi, zakladateli proslulé dětské kardiologie. Mezi jeho pacienty patří také např. Juraj Jakubisko.

V roce 2012 se Jan Pirk se pustil i do politiky a stal se předsedou volebního výboru prezidentského kandidáta Jana Fischera. Poněkud hořký závěr spolupráce při kampani jej poučil, že v politice se hraje jinak, než u operačního sálu a z politického kolbiště se poté stáhl.

Pro svou náročnou operatérskou činnost musí být Jan Pirk v top fyzické kondici. Tu si udržuje hlavně během. Je pravidelný účastník Běchovického běhu a Velká Kunratické. Navíc zvládá i maratony, za sebou jich má už 7. Cvičí také každé ráno 20 minut a budík mu zvoní vždy v 5.20 hod.

Jan Pirk, kterému se přezdívá „český Paul Newman“, pochází z lékařské rodiny - medicíně se věnovali i jeho otec a praotec. Během studia medicíny se oženil a s manželkou Blankou, mají dva syny. Je dědečkem šesti vnoučat.

 

Články o celebritě

Zpověď šéfa Superlife.cz: Jak jsem byl blízko smrti. Sport mi dává sílu Zpověď šéfa Superlife.cz: Jak jsem byl blízko smrti. Sport mi dává sílu Krev uniká z aorty do těla a já o tom nemám ani páru. Jezdím v té době docela dost na kole a připravuji… číst článek
Kaut letí do Colorada. Mluvil o pláči hasičů, Sakicovi a operovaném srdci Kaut letí do Colorada. Mluvil o pláči hasičů, Sakicovi a operovaném srdci Život se mu mění snad každý měsíc. Pravidelně začal hrát extraligu, dal svůj první gól v reprezentaci,… číst článek
Recenze: 1968 očima 50 je večerní vzpomínání z masa a krve, bez patosu Recenze: 1968 očima 50 je večerní vzpomínání z masa a krve, bez patosu Osmičkový rok, osudový a zlomový. Na něj vzpomíná padesát osobností v nové knize Petra Macka. Bez… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Lukáš Černohorský
Lukáš Černohorský
zobrazit profil Petr Kramný
Petr Kramný
zobrazit profil Lou Fanánek Hagen
Lou Fanánek Hagen
zobrazit profil Anna Brandejs
Anna Brandejs
zobrazit profil Petr Mrázek
Petr Mrázek
zobrazit profil Martin Šulík
Martin Šulík
zobrazit profil Hana Zaňáková
Hana Zaňáková
zobrazit profil Ondřej Kepka
Ondřej Kepka