Jan Pirk | Celebwiki.cz

Jan Pirk

Datum narození: 29.4.1948
Místo narození: Praha
Profese: kardiochirurg
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Nejznámější český kardiochirurg Jan Pirk dosud operoval na 7500 srdcí a více než 200 jich transplantoval. Přednosta Kardiocentra z pražského IKEM je známý vytrvalostní běžec a šarmantní nositel legendárního motýlka v kombinaci s lékařským pláštěm.

V roce 2012 stál Jan Pirk v čele týmu, který voperoval pacientovi místo srdce dvě čerpadla. Ta jej udržovala při životě po dobu několika měsíců, bohužel se nenašel vhodný dárce nového orgánu. Operace ale posunula světovou medicínu a znovu českou kardiologii zvýraznila na světové mapě. Nové srdce před několika lety úspěšně voperoval i svému kolegovi z motolské nemocnice Milanu Šamánkovi, zakladateli proslulé dětské kardiologie. Mezi jeho pacienty patří také např. Juraj Jakubisko.

V roce 2012 se Jan Pirk se pustil i do politiky a stal se předsedou volebního výboru prezidentského kandidáta Jana Fischera. Poněkud hořký závěr spolupráce při kampani jej poučil, že v politice se hraje jinak, než u operačního sálu a z politického kolbiště se poté stáhl.

Pro svou náročnou operatérskou činnost musí být Jan Pirk v top fyzické kondici. Tu si udržuje hlavně během. Je pravidelný účastník Běchovického běhu a Velká Kunratické. Navíc zvládá i maratony, za sebou jich má už 7. Cvičí také každé ráno 20 minut a budík mu zvoní vždy v 5.20 hod.

Jan Pirk, kterému se přezdívá „český Paul Newman“, pochází z lékařské rodiny - medicíně se věnovali i jeho otec a praotec. Během studia medicíny se oženil a s manželkou Blankou, mají dva syny. Je dědečkem šesti vnoučat.

 

Články o celebritě

Kaiser 14 dní po infarktu - TAJNĚ SE OŽENIL: Neuvěříte, kde měl svatbu Kaiser 14 dní po infarktu - TAJNĚ SE OŽENIL: Neuvěříte, kde měl svatbu Po osmi letech společného zpívání i soužití do toho zřejmě praštili! Oldřich Kaiser (64) jen pár… číst článek
František Nedvěd (72) po operaci srdce: Málem se do lázní nedostal kvůli koronaviru! František Nedvěd (72) po operaci srdce: Málem se do lázní nedostal kvůli koronaviru! Jak profesor Jan Pirk (71) řekl, tak se také stalo. František Nedvěd (72) si u něho v IKEM po pětihodinové… číst článek
Nedvěd po operaci: Osamění a nulový spánek Nedvěd po operaci: Osamění a nulový spánek Dalo by se říct, že legendárního písničkáře, který roky tvořil neodmyslitelnou dvojici se svým bratrem… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Edgar Allan Poe
Edgar Allan Poe
zobrazit profil Josef Kraus
Josef Kraus
zobrazit profil Lešek Wronka
Lešek Wronka
zobrazit profil Pavel Šámal
Pavel Šámal
zobrazit profil Andrea Tögel Kalivodová
Andrea Tögel Kalivodová
zobrazit profil Zuzana Fialová
Zuzana Fialová
zobrazit profil Anastasia Hagen
Anastasia Hagen
zobrazit profil Martin Kupka
Martin Kupka