Pavel Pafko | Celebwiki.cz
Pavel Pafko

Pavel Pafko

Datum narození: 3. 7. 1940
Místo narození: Bratislava
Profese: chirurg
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Pavel Pafko je chirurg, který je širší veřejnosti známý zejména operací plicního nádoru prezidenta Václava Havla a první transplantací plic v České republice. V říjnu 2013 získal z rukou Miloše Zemana medaili Za zásluhy.

Pavel Pafko po studiích nastoupil na vojnu do Čáslavi, na leteckou základnu. V roce 1966 nastoupil do Prahy na III. Chirurgickou kliniku FVL UK v Londýnské ulici, v níž strávil celý svůj profesní život a byl zde přednostou. A to i po přestěhování kliniky do FN Motol.

Profesní kariéra Pavla Pafka vedla přes anestezii, traumatologické oddělení v roli sekundáře, atestaci z chirurgie a operativu jícnů a plic. Titul docenta získal po obhajobě práce na téma vstřebávání alkoholu a acylpyrinu po resekci žaludku. V roce 1989 získal titul doktora věd za práci na téma karcinomu jícnu, od roku 1990 je profesorem chirurgie UK.

Na transplantaci plic, kterou v roce 1994 Pavel Pafko jako první na českém území uskutečnil, se připravoval od roku 1994 na zahraničních prvotřídních pracovištích. Pacient žil po operaci dalších sedm let. Medializovaná byla jeho dlouhodobá lékařská péče o oblíbenou herečku Věru Galatíkovou. Rovněž tak péče o prezidenta Václava Havla, jehož plíce nejen operoval, ale staral se o ně až do Havlovy smrti. Pavel Pafko po sté transplantaci zanechal v roce 2010 operační činnosti a v sedmdesáti letech odešel do důchodu.

Od roku 1966 je Pavel Pafko ženatý s manželkou Hanou, která se zabývala výzkumem biologických účinků elektromagnetických polí ve Státním zdravotním ústavu. Mají tři dcery: Barboru, Hanu a Pavlu.

 

Články o celebritě

„Zemřu na rakovinu,“ šokovala poslankyně a chce v Česku eutanazii. Lidovci tasí „úctu k životu“ „Zemřu na rakovinu,“ šokovala poslankyně a chce v Česku eutanazii. Lidovci tasí „úctu k životu“ „Umřu na rakovinu, i proto chci eutanazii.“ Touto větou začala poslankyně a doktorka Věra Procházkov... číst článek
Karel Gott (†80) a jeho sporný vztah k pohřbům: Nejdřív je miloval, pak se jich bál! Karel Gott (†80) a jeho sporný vztah k pohřbům: Nejdřív je miloval, pak se jich bál! Zatímco jako malý smuteční obřady miloval a bezelstně se těšil na každý pohřeb jakéhokoli plzeňského... číst článek
Vdova po Gottově „bratrovi" Rudovi: Jeho rakovina lékaře nezajímala, to Karel mu zachránil život Vdova po Gottově „bratrovi" Rudovi: Jeho rakovina lékaře nezajímala, to Karel mu zachránil život Nejlepším kamarádem Karla Gotta, jeho spřízněnou duší, byl po desítky let fenomenální klavírista, sk... číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Igor Sládek podnikatel
Igor Sládek podnikatel
zobrazit profil Milan  Michálek
Milan Michálek
zobrazit profil Ľuboš  Kostelný
Ľuboš Kostelný
zobrazit profil Veronika Kašáková
Veronika Kašáková
zobrazit profil Karolína Žákovská
Karolína Žákovská
zobrazit profil Michaela  Červinková
Michaela Červinková
zobrazit profil Miroslav Lidinský
Miroslav Lidinský
zobrazit profil Anastasia Kuzminová
Anastasia Kuzminová