Pavel Pafko | Celebwiki.cz

Pavel Pafko

Datum narození: 3.7.1940
Místo narození: Bratislava
Profese: chirurg
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Pavel Pafko je chirurg, který je širší veřejnosti známý zejména operací plicního nádoru prezidenta Václava Havla a první transplantací plic v České republice. V říjnu 2013 získal z rukou Miloše Zemana medaili Za zásluhy.

Pavel Pafko po studiích nastoupil na vojnu do Čáslavi, na leteckou základnu. V roce 1966 nastoupil do Prahy na III. Chirurgickou kliniku FVL UK v Londýnské ulici, v níž strávil celý svůj profesní život a byl zde přednostou. A to i po přestěhování kliniky do FN Motol.

Profesní kariéra Pavla Pafka vedla přes anestezii, traumatologické oddělení v roli sekundáře, atestaci z chirurgie a operativu jícnů a plic. Titul docenta získal po obhajobě práce na téma vstřebávání alkoholu a acylpyrinu po resekci žaludku. V roce 1989 získal titul doktora věd za práci na téma karcinomu jícnu, od roku 1990 je profesorem chirurgie UK.

Na transplantaci plic, kterou v roce 1994 Pavel Pafko jako první na českém území uskutečnil, se připravoval od roku 1994 na zahraničních prvotřídních pracovištích. Pacient žil po operaci dalších sedm let. Medializovaná byla jeho dlouhodobá lékařská péče o oblíbenou herečku Věru Galatíkovou. Rovněž tak péče o prezidenta Václava Havla, jehož plíce nejen operoval, ale staral se o ně až do Havlovy smrti. Pavel Pafko po sté transplantaci zanechal v roce 2010 operační činnosti a v sedmdesáti letech odešel do důchodu.

Od roku 1966 je Pavel Pafko ženatý s manželkou Hanou, která se zabývala výzkumem biologických účinků elektromagnetických polí ve Státním zdravotním ústavu. Mají tři dcery: Barboru, Hanu a Pavlu.

 

Články o celebritě

Vdova po Gottově „bratrovi" Rudovi: Jeho rakovina lékaře nezajímala, to Karel mu zachránil život Vdova po Gottově „bratrovi" Rudovi: Jeho rakovina lékaře nezajímala, to Karel mu zachránil život Nejlepším kamarádem Karla Gotta, jeho spřízněnou duší, byl po desítky let fenomenální klavírista,… číst článek
Herec a spolužák Bohdalové Hardt (83): Kvůli rakovině mi vzali dvě třetiny žaludku! Herec a spolužák Bohdalové Hardt (83): Kvůli rakovině mi vzali dvě třetiny žaludku! Hrál ve stovkách filmů a seriálů, například i v Životě a době soudce A. K. Antonín Hardt, spolužák… číst článek
Janžurová, Pafko, Bouček a další: Ve Varech tleskali filmu Reflexu Moje svoboda Janžurová, Pafko, Bouček a další: Ve Varech tleskali filmu Reflexu Moje svoboda Časopis Reflex přivezl na MFF Karlovy Vary vlastní film Moje svoboda, který sestává z 30 unikátních… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Petr Motloch
Petr Motloch
zobrazit profil Linda Wágnerová
Linda Wágnerová
zobrazit profil Tereza Kačerová
Tereza Kačerová
zobrazit profil Vilém Čok
Vilém Čok
zobrazit profil Francois-Henri Pinault
Francois-Henri Pinault
zobrazit profil Dušan Timko
Dušan Timko
zobrazit profil Jan Pokorný
Jan Pokorný
zobrazit profil Markéta Kazdová
Markéta Kazdová