František Čuba

Datum narození: 23. 1. 1936
Datum úmrtí: 28. 6. 2019
Místo narození: Zlínsko
Profese: bývalý šéf JZD Slušovice, politik
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Bývalý politik František Čuba, který proslul coby dlouholetý předseda JZD Slušovice, se po listopadu 1989 pustil i do politiky. Dokonce radil Miloši Zemanovi.

Vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Praze Přes mnohé spory od poloviny 60. let 20. století František Čuba postupoval po žebříčku KSČ až do zemědělské komise ústředního výboru. Řadu let působil v České komisi pro vědeckotechnický a investiční rozvoj.

FRANTIŠEK ČUBA - ZÍSKAL ODCHODNÉ PŘES 300 TISÍC

V letech 1963 až 1990 byl František Čuba předsedou JZD Slušovice. Byl považován za člověka, který podnik změnil v gigant s obratem několika miliard korun. V mnohém jej srovnávali s veleúspěšným podnikatelem ze stejného regionu Tomášem Baťou.

Z funkce předsedy odstoupil v den projevu Václava Havla, který se konal na Václavském náměstí k výročí okupace v roce 1968 a v němž Františka Čubu nepřímo označil za mafiána.

V roce 1999 natočil Robert Sedláček dokumentární film František Čuba: Slušovický zazrak. V roce 2011 byl František Čuba při 750. výročí založení obce Slušovice oceněn jako nejvýznamnější člověk jejich historie.

Ostatně ocenění má více. V roce 1962 mu byla udělena Medaile za službu vlasti, v roce 1986 Řád práce a v roce 1989 titul hrdina socialistické práce. V říjnu 2013 ho prezident Miloš Zeman (jehož v prezidentské kampani František Čuba výrazně podporoval a jemuž poté začal dělat poradce) vyznamenal Medailí za zásluhy.

V krajských volbách 2012 František Čuba z posledního místa na kandidátce uspěl a stal se zastupitelem a radním pro oblast zemědělství. V předčasných volbách 2013 získal nejvyšší počet hlasů a byl zvolen poslancem.

Stejný úspěch František Čuba zaznamenal v senátních volbách 2014, kdy nahradil dlouholetou senátorku ČSSD a místopředsedkyni horní komory Alenu Gajdůškovou. V polovině roku 2016 jej postihly zdravotní problémy. Na post v horní komoře rezignoval až v únoru 2018, a to poté, co se v Senátu rok a půl neobjevil. 

O FRANTIŠKU ČUBOVI ČTĚTE ZDE>>

František Čuba byl ženatý. S manželkou vychoval dceru a syna. Zemřel 28. června 2019. Bylo mu 83 let. 

 

Články o celebritě

Zeman truchlí za „přítele“ a poradce: Ve Slušovicích se rozloučí s exsenátorem Čubou Zeman truchlí za „přítele“ a poradce: Ve Slušovicích se rozloučí s exsenátorem Čubou Rodina a přátelé se dnes v půl čtvrté odpoledne naposledy rozloučí s Františkem Čubou, bývalým předs... číst článek
Zemřel slušovický boss: František Čuba, předseda legendárního JZD, si poranil hlavu i páteř Zemřel slušovický boss: František Čuba, předseda legendárního JZD, si poranil hlavu i páteř Tvůrce legendárního »slušovického zázraku« a donedávna senátor František Čuba (†83) v pátek zemřel. ... číst článek
Zemřel Zemanův přítel Čuba (†83). Ovčáček u chybějícího senátora zmínil „velkou odvahou“ Zemřel Zemanův přítel Čuba (†83). Ovčáček u chybějícího senátora zmínil „velkou odvahou“ Zemřel bývalý senátor za Stranu práv občanů (SPO) a hlavní představitel někdejšího slavného JZD Sluš... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Radoslav Skála
Radoslav Skála
zobrazit profil Letizia Ortiz Rocasolano
Letizia Ortiz Rocasolano
zobrazit profil Markéta Wernerová
Markéta Wernerová
zobrazit profil Karla Maříková
Karla Maříková
zobrazit profil Milan Urban
Milan Urban
zobrazit profil Jaroslav  Dvořák
Jaroslav Dvořák
zobrazit profil Patrik Kunčar
Patrik Kunčar
zobrazit profil Petr Urbánek
Petr Urbánek