Vladimír Ráž | Celebwiki.cz

Vladimír Ráž

Datum narození: 1.7.1923
Datum úmrtí: 4.7.2000
Místo narození: Nejdek
Profese: herec
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Velký herecký idol své doby a především nezapomenutelný představitel krále Miroslava z pohádky Pyšná princezna. Vladimír Ráž si však během života prošel i mnoha dalšími rolemi.

Původně se Vladimír Ráž chtěl stát doktorem, ale politické události 40. let ho nakonec dovedly ke kariéře herce. V roce 1947 tak složil absolutorium na dramatickém oddělení pražské konzervatoře. Hrát začínal v Realistickém divadle, poté přešel do Divadla státního filmu a posléze do Hudebního divadla v Karlíně, až se nakonec roku 1945 stal členem Národního divadla.

Jeho nejznámější filmovou rolí je jistě postava krále Miroslava v pohádce Pyšná princezna, kde se objevil po boku herečky Aleny Vránové. S tou se během natáčení sblížil natolik, že se rozvedl se svou ženou, také herečkou, Sašou Myškovou. Mladičká Alena Vránová se kvůli Vladimírovi pro změnu rozvedla se svým tehdejším manželem, básníkem Pavlem Kohoutem.

I přesto, že manželství Aleny Vránové a Vladmíra Ráže pro jeho záletnickou povahu také nevydrželo, počali spolu vymodlenou dceru Markétu. Její osud však skončil velmi tragicky, když v lednu 2014 zemřela. Příčinou smrti bylo pravděpodobně selhání ledvin a jater, jakožto následek silného alkoholismu.

Vedle Pyšné princezny si Vladimír Ráž zahrál i v dalších pohádkách jako Hrátky s čertem nebo Byl jednou jeden král. Zabrousil ale i do vážnějších žánrů, například ve filmu Romeo, Julie a tma nebo Psohlavci. Objevil se i v řadě televizních seriálů, znát ho můžete třeba ze Zdivočelé země, F. L. Věka nebo 30 případů majora Zemana. Pro většinu lidí ale už stejně zůstal Vladimír Ráž hodným králem Miroslavem.

Znalci dabingu by jistě Vladimíra Ráže poznali i podle hlasu. V českém znění k nám tak promlouvá například ústy Lexe Barkera jakožto Old Shatterhand v úspěšné sérii mayovek nebo skrz Jeana Maraise ve slavné sérii o Fantomasovi. Za svůj přínos dabingu byl v roce 1977 oceněn.

 

Články o celebritě

Jak dnes vypadají hvězdy milovaných pohádek? Stárnou s grácií princezen! Jak dnes vypadají hvězdy milovaných pohádek? Stárnou s grácií princezen! Pohádky prostě k vánočním svátkům patří stejně jako cukroví, jmelí a ozdobený stromeček. Každý rok… číst článek
Odtajněno! Televizní program pro letošní Vánoce! Přehledně v Blesk tv MAGAZÍNU Odtajněno! Televizní program pro letošní Vánoce! Přehledně v Blesk tv MAGAZÍNU V pátek 23. listopadu si budete moct pořídit speciální Blesk TV magazín a v něm, kromě mnoha zajímavých… číst článek
20. výročí úmrtí Fantomase 20. výročí úmrtí Fantomase Svět si dnes připomíná 20 let od chvíle, co zemřel světoznámý francouzský herec Jean Marais (†84,… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Jiří Pecha
Jiří Pecha
zobrazit profil Josef Laufer
Josef Laufer
zobrazit profil Anna Paquin
Anna Paquin
zobrazit profil Rebeka Poláková
Rebeka Poláková
zobrazit profil Jiří Schmitzer
Jiří Schmitzer
zobrazit profil Petra Tenorová
Petra Tenorová
zobrazit profil Miriam Kantorková
Miriam Kantorková
zobrazit profil Jan Komínek
Jan Komínek