Vladimír Ráž | Celebwiki.cz

Vladimír Ráž

Datum narození: 1. 7. 1923
Datum úmrtí: 4. 7. 2000
Místo narození: Nejdek
Profese: herec
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Velký herecký idol své doby a především nezapomenutelný představitel krále Miroslava z pohádky Pyšná princezna. Vladimír Ráž si však během života prošel i mnoha dalšími rolemi.

Původně se Vladimír Ráž chtěl stát doktorem, ale politické události 40. let ho nakonec dovedly ke kariéře herce. V roce 1947 tak složil absolutorium na dramatickém oddělení pražské konzervatoře. Hrát začínal v Realistickém divadle, poté přešel do Divadla státního filmu a posléze do Hudebního divadla v Karlíně, až se nakonec roku 1945 stal členem Národního divadla.

Jeho nejznámější filmovou rolí je jistě postava krále Miroslava v pohádce Pyšná princezna, kde se objevil po boku herečky Aleny Vránové. S tou se během natáčení sblížil natolik, že se rozvedl se svou ženou, také herečkou, Sašou Myškovou. Mladičká Alena Vránová se kvůli Vladimírovi pro změnu rozvedla se svým tehdejším manželem, básníkem Pavlem Kohoutem.

I přesto, že manželství Aleny Vránové a Vladmíra Ráže pro jeho záletnickou povahu také nevydrželo, počali spolu vymodlenou dceru Markétu. Její osud však skončil velmi tragicky, když v lednu 2014 zemřela. Příčinou smrti bylo pravděpodobně selhání ledvin a jater, jakožto následek silného alkoholismu.

Vedle Pyšné princezny si Vladimír Ráž zahrál i v dalších pohádkách jako Hrátky s čertem nebo Byl jednou jeden král. Zabrousil ale i do vážnějších žánrů, například ve filmu Romeo, Julie a tma nebo Psohlavci. Objevil se i v řadě televizních seriálů, znát ho můžete třeba ze Zdivočelé země, F. L. Věka nebo 30 případů majora Zemana. Pro většinu lidí ale už stejně zůstal Vladimír Ráž hodným králem Miroslavem.

Znalci dabingu by jistě Vladimíra Ráže poznali i podle hlasu. V českém znění k nám tak promlouvá například ústy Lexe Barkera jakožto Old Shatterhand v úspěšné sérii mayovek nebo skrz Jeana Maraise ve slavné sérii o Fantomasovi. Za svůj přínos dabingu byl v roce 1977 oceněn.

 

Články o celebritě

Pyšná princezna Alena Vránová: Prošla si peklem! Pyšná princezna Alena Vránová: Prošla si peklem! Proslavila ji pohádka, její vlastní příběh ale zdaleka pohádkový nebyl. Život krásné princezny Aleny... číst článek
Ututlaný skandál pohádky Pyšná princezna: Proutník Ráž jen o vlásek unikl smrti! Ututlaný skandál pohádky Pyšná princezna: Proutník Ráž jen o vlásek unikl smrti! Během natáčení filmové pohádky z roku 1952 došlo ke zločinu! Podvedený partner hlavní hrdinky přijel... číst článek
Jak dnes vypadají hvězdy milovaných pohádek? Stárnou s grácií princezen! Jak dnes vypadají hvězdy milovaných pohádek? Stárnou s grácií princezen! Pohádky prostě k vánočním svátkům patří stejně jako cukroví, jmelí a ozdobený stromeček. Každý rok s... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Martin Kraus
Martin Kraus
zobrazit profil Anife Vyskočilová
Anife Vyskočilová
zobrazit profil Lucie Pernetová
Lucie Pernetová
zobrazit profil Václav Kopta
Václav Kopta
zobrazit profil Jakub Prachař
Jakub Prachař
zobrazit profil Vladimír Hajdu
Vladimír Hajdu
zobrazit profil Ladislav Potměšil
Ladislav Potměšil
zobrazit profil Miriam Kantorková
Miriam Kantorková