Renata Vesecká | Celebwiki.cz

Renata Vesecká

Datum narození: 27. 3. 1960
Místo narození: Praha
Profese: česká právnička, dřívější prokurátorka a státní zástupkyně
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Vesecká je známá především díky kauze takzvané justiční mafie. V roce 2007 někdejší nejvyšší žalobkyně Marie Benešová obvinila Veseckou, že ovlivňuje některé případy jako je kauza Čunek. V září roku 2014 se obě strany dohodly na smíru.

Renata Vesecká absolvovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. V roce 1984 začala pracovat na prokuratuře. Od roku 1988 vykonávala funkci náměstkyně okresního prokurátora v Havlíčkově Brodě. V 90. letech absolvovala dlouhodobé stáže na Vrchním státním zastupitelství v Praze a Nejvyšším státním zastupitelství.

V roce 2000 se Renata Vesecká stala krajskou státní zástupkyní v Hradci Králové. Zejména v této funkci se dostala do podvědomí např. v souvislosti s případy rasově motivované vraždy svitavského Roma Oty Absolona Vlastimilem Pechancem a sériových vrahů manželů Jaroslava a Dany Stodolových.

Ranata Vesecká od 30. září 2005 byla vládou pověřena řízením Nejvyššího státního zastupitelství. V listopadu 2005 byla jmenována nejvyšší státní zástupkyní a na funkci rezignovala dne 28. února 2011. Důvodem odstoupení byl tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Dne 1. ledna 2011 se novým nejvyšším státním zástupcem stal JUDr. Pavel Zeman.

Osudovou se Renatě Vesecké stala kauza Jiřího Čunka, za níž byla kritizována. Marie Benešová, bývalá nejvyšší státní zástupkyně a stínová ministryně spravedlnosti za ČSSD, ji v této souvislosti označila za součást tzv. „justiční mafie“, která nezákonným způsobem ovlivňuje průběh některých zájmových trestních věcí. Renata Vesecká spolu s exministrem spravedlnosti Pavlem Němcem či tehdejším místopředsedou Nejvyššího soudu Pavlem Kučerou, byli nařčení, že se chovají jako justiční mafie, protože podle názoru Marie Benešové ovlivňovali některé případy.

Od 1. května 2011 Renata Vesecká působí jako advokátka v advokátní kanceláři Kalcso, Vesecká, Kropáčová Kalcsová se sídlem v Hradci Králové. V listopadu 2014 ji předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková jmenovala do funkce místopředsedkyně úřadu.

 

Další Osobnosti

zobrazit profil Pavel Karpíšek
Pavel Karpíšek
zobrazit profil Mayim Bialik
Mayim Bialik
zobrazit profil Martina Vašáková
Martina Vašáková
zobrazit profil Nikola Hrubá
Nikola Hrubá
zobrazit profil Miroslav Barabáš
Miroslav Barabáš
zobrazit profil Jaroslav Hlinka
Jaroslav Hlinka
zobrazit profil Michal Dalecký
Michal Dalecký