Marie Benešová | Celebwiki.cz

Marie Benešová

Datum narození: 17. 4. 1948
Místo narození: Praha
Profese: právnička, politička, ministryně spravedlnosti
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Právničku a političku Marii Benešovou prezident Miloš Zeman v dubnu 2019 jmenoval ministryní spravedlnosti ve vládě Andreje Babiše. Tento post zastávala již za Jiřího Rusnoka.

V roce 1971 absolvovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Poté až do roku 1991 Marie Benešová pracovala na okresní prokuratuře v Kladně.

MARIE BENEŠOVÁ NA REFLEX.CZ

V roce 1994 se Marie Benešová stala státní zástupkyní Vrchního státního zastupitelství v Praze. Na funkci po dvou letech rezignovala a otevřela si v Kladně advokátní kancelář.

V lednu 1999 Marie Benešová přijala nabídku tehdejšího ministra spravedlnosti Otakara Motejla stát se nejvyšší státní zástupkyní. Byla jí do září 2005, kdy ji ministr vlády Jiřího Paroubka Pavel Němec odvolal. Poté se vrátila k advokacii.

V roce 2006 Marie Benešová neúspěšně kandidovala za ČSSD v Chomutově do Senátu. Členkou ČSSD byla v letech 2007 až 2013. Do politiky vstoupila v parlamentních volbách 2013, kdy již jako bezpartijní za ČSSD získala poslanecký mandát. Ve Sněmovně setrvala do voleb 2017.

Mezitím se Marie Benešová na několik měsíců (červenec 2013 až leden 2014) stala ministryní spravedlnosti a předsedkyní Legislativní rady vlády Jiřího Rusnoka.

Roku 2013 byla jmenována poradkyní Miloše Zemana, spolu s Vratislavem Mynářem, místopředsedou SPOZ Martinem Nejedlým, Jiřím Rusnokem a Františkem Čubou.

Prezident Miloš Zeman Marii Benešovou 30. dubna 2019 jmenoval ministryní spravedlnosti v druhé vládě Andreje Babiše, a to po Janu Kněžínkovi, který na tento post rezignoval. Proti jejímu jemování v Praze demontrovaly tisíce lidí.

O MARII BENEŠOVÉ ČTĚTE ZDE>>

Právnička a politička Marie Benešová je vdaná a má syna.

 

Články o celebritě

Účet za koronavirus v Česku? Dary od majitelů Blesku a přes 7 miliard výdajů. Vláda dál nakupuje Účet za koronavirus v Česku? Dary od majitelů Blesku a přes 7 miliard výdajů. Vláda dál nakupuje Účtenka, která se jen tak nevidí! Za koronavirovou pandemii se musela plácnout přes kapsu hlavně min... číst článek
Maléry Aleny Schillerové: Vulgarity i luxusní byt z eráru. Ministryně přiznala přešlapy Maléry Aleny Schillerové: Vulgarity i luxusní byt z eráru. Ministryně přiznala přešlapy Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) přiznala drobné přešlapy. Ty se na ní lepí především v... číst článek
Babišovi do Řecka, ministryně v létě potlačí kočárek. Maláčová má smůlu. Kdo bude v ČR? Babišovi do Řecka, ministryně v létě potlačí kočárek. Maláčová má smůlu. Kdo bude v ČR? Jak naložit s letošní dovolenou? Velké cestovky Exim Tours a Fischer již kvůli pandemii koronaviru z... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Donald Trump
Donald Trump
zobrazit profil Jan Machač
Jan Machač
zobrazit profil Jiří Skalický
Jiří Skalický
zobrazit profil Antonín Staněk
Antonín Staněk
zobrazit profil Jitka Volfová
Jitka Volfová
zobrazit profil Radek Vincour
Radek Vincour
zobrazit profil Maroš Šefčovič
Maroš Šefčovič