Marie Benešová

Datum narození: 17. 4. 1948
Místo narození: Praha
Profese: právnička, politička, 16. a 21. ministryně spravedlnosti
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Právničku a političku Marii Benešovou prezident Miloš Zeman v dubnu 2019 jmenoval ministryní spravedlnosti ve vládě Andreje Babiše. Tento post zastávala již za Jiřího Rusnoka.

V roce 1971 absolvovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Poté až do roku 1991 Marie Benešová pracovala na okresní prokuratuře v Kladně.

MARIE BENEŠOVÁ NA REFLEX.CZ

V roce 1994 se Marie Benešová stala státní zástupkyní Vrchního státního zastupitelství v Praze. Na funkci po dvou letech rezignovala a otevřela si v Kladně advokátní kancelář.

V lednu 1999 Marie Benešová přijala nabídku tehdejšího ministra spravedlnosti Otakara Motejla stát se nejvyšší státní zástupkyní. Byla jí do září 2005, kdy ji ministr vlády Jiřího Paroubka Pavel Němec odvolal. Poté se vrátila k advokacii.

V roce 2006 Marie Benešová neúspěšně kandidovala za ČSSD v Chomutově do Senátu. Členkou ČSSD byla v letech 2007 až 2013. Do politiky vstoupila v parlamentních volbách 2013, kdy již jako bezpartijní za ČSSD získala poslanecký mandát. Ve Sněmovně setrvala do voleb 2017.

Mezitím se Marie Benešová na několik měsíců (červenec 2013 až leden 2014) stala ministryní spravedlnosti a předsedkyní Legislativní rady vlády Jiřího Rusnoka.

Roku 2013 byla jmenována poradkyní Miloše Zemana, spolu s Vratislavem Mynářem, místopředsedou SPOZ Martinem Nejedlým, Jiřím Rusnokem a Františkem Čubou.

Prezident Miloš Zeman Marii Benešovou 30. dubna 2019 jmenoval ministryní spravedlnosti v druhé vládě Andreje Babiše, a to po Janu Kněžínkovi, který na tento post rezignoval. Proti jejímu jemování v Praze demontrovaly tisíce lidí.

O MARII BENEŠOVÉ ČTĚTE ZDE>>

Právnička a politička Marie Benešová je vdaná a má syna.

 

Články o celebritě

První vláda po volbách: Hamáček a spol. zůstávají, Zeman dostane na stůl povýšení vojáků První vláda po volbách: Hamáček a spol. zůstávají, Zeman dostane na stůl povýšení vojáků Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) dovládne ve stejném složení, ministři za ČSSD v ní nadále zůstan... číst článek
Vězeňská služba má nového šéfa. Souvislost s volbami Benešová odmítla Vězeňská služba má nového šéfa. Souvislost s volbami Benešová odmítla Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) neuvažovala o tom, že by jmenování ředitele Vězeňsk... číst článek
Šéf Vězeňské služby Dohnal náhle skončil, zmínil osobní důvody. Nahradí ho dosavadní náměstek Šéf Vězeňské služby Dohnal náhle skončil, zmínil osobní důvody. Nahradí ho dosavadní náměstek Dlouholetý generální ředitel Vězeňské služby (VS) Petr Dohnal končí v čele bezpečnostního sboru. Min... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Barack Obama
Barack Obama
zobrazit profil Lukáš Černohorský
Lukáš Černohorský
zobrazit profil Ivo Pojezný
Ivo Pojezný
zobrazit profil Miroslav Petřík
Miroslav Petřík
zobrazit profil František Navrkal
František Navrkal
zobrazit profil František Elfmark
František Elfmark
zobrazit profil Jaroslav Štěrba
Jaroslav Štěrba