Marie Benešová | Celebwiki.cz

Marie Benešová

Datum narození: 17.4.1948
Místo narození: Praha
Profese: právnička, politička, ministryně spravedlnosti
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Právničku a političku Marii Benešovou prezident Miloš Zeman v dubnu 2019 jmenoval ministryní spravedlnosti ve vládě Andreje Babiše. Tento post zastávala již za Jiřího Rusnoka.

V roce 1971 absolvovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Poté až do roku 1991 Marie Benešová pracovala na okresní prokuratuře v Kladně.

MARIE BENEŠOVÁ NA REFLEX.CZ

V roce 1994 se Marie Benešová stala státní zástupkyní Vrchního státního zastupitelství v Praze. Na funkci po dvou letech rezignovala a otevřela si v Kladně advokátní kancelář.

V lednu 1999 Marie Benešová přijala nabídku tehdejšího ministra spravedlnosti Otakara Motejla stát se nejvyšší státní zástupkyní. Byla jí do září 2005, kdy ji ministr vlády Jiřího Paroubka Pavel Němec odvolal. Poté se vrátila k advokacii.

V roce 2006 Marie Benešová neúspěšně kandidovala za ČSSD v Chomutově do Senátu. Členkou ČSSD byla v letech 2007 až 2013. Do politiky vstoupila v parlamentních volbách 2013, kdy již jako bezpartijní za ČSSD získala poslanecký mandát. Ve Sněmovně setrvala do voleb 2017.

Mezitím se Marie Benešová na několik měsíců (červenec 2013 až leden 2014) stala ministryní spravedlnosti a předsedkyní Legislativní rady vlády Jiřího Rusnoka.

Roku 2013 byla jmenována poradkyní Miloše Zemana, spolu s Vratislavem Mynářem, místopředsedou SPOZ Martinem Nejedlým, Jiřím Rusnokem a Františkem Čubou.

Prezident Miloš Zeman Marii Benešovou 30. dubna 2019 jmenoval ministryní spravedlnosti v druhé vládě Andreje Babiše, a to po Janu Kněžínkovi, který na tento post rezignoval. Proti jejímu jemování v Praze demontrovaly tisíce lidí.

O MARII BENEŠOVÉ ČTĚTE ZDE>>

Právnička a politička Marie Benešová je vdaná a má syna.

 

Články o celebritě

O blízké nepřišel jen Babiš. Bez rodiny je Petříček i Schillerová, Havlíček se zařídil jinak O blízké nepřišel jen Babiš. Bez rodiny je Petříček i Schillerová, Havlíček se zařídil jinak Nákaza koronaviru zasáhla i do rodinných životů některým klíčovým ministrům a ministryním. Kvůli… číst článek
Nouzový stav v Česku: Pohřby, svatby, oslavy. Jak to teď bude! Nouzový stav v Česku: Pohřby, svatby, oslavy. Jak to teď bude! Jiří a Marcela se rozhodli, že pátek 13. března 2020 bude jejich šťastný den. Na poledne si naplánovali… číst článek
Babiše Češi hodnotí nejlépe, Schillerová ho dotahuje a Metnara neznají Babiše Češi hodnotí nejlépe, Schillerová ho dotahuje a Metnara neznají Ze členů vlády a šéfů parlamentních stran lidé nejlépe hodnotí premiéra Andreje Babiše (ANO), na… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Zdeněk Hřib
Zdeněk Hřib
zobrazit profil Ondřej Knotek
Ondřej Knotek
zobrazit profil Svatopluk Němeček
Svatopluk Němeček
zobrazit profil Josef Skála
Josef Skála
zobrazit profil Marek Hilšer
Marek Hilšer
zobrazit profil Dana Balcarová
Dana Balcarová
zobrazit profil Kateřina Klasnová
Kateřina Klasnová
zobrazit profil Jan Chvojka
Jan Chvojka