Marie Benešová | Celebwiki.cz

Marie Benešová

Datum narození: 17. 4. 1948
Místo narození: Praha
Profese: právnička, politička, ministryně spravedlnosti
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Právničku a političku Marii Benešovou prezident Miloš Zeman v dubnu 2019 jmenoval ministryní spravedlnosti ve vládě Andreje Babiše. Tento post zastávala již za Jiřího Rusnoka.

V roce 1971 absolvovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Poté až do roku 1991 Marie Benešová pracovala na okresní prokuratuře v Kladně.

MARIE BENEŠOVÁ NA REFLEX.CZ

V roce 1994 se Marie Benešová stala státní zástupkyní Vrchního státního zastupitelství v Praze. Na funkci po dvou letech rezignovala a otevřela si v Kladně advokátní kancelář.

V lednu 1999 Marie Benešová přijala nabídku tehdejšího ministra spravedlnosti Otakara Motejla stát se nejvyšší státní zástupkyní. Byla jí do září 2005, kdy ji ministr vlády Jiřího Paroubka Pavel Němec odvolal. Poté se vrátila k advokacii.

V roce 2006 Marie Benešová neúspěšně kandidovala za ČSSD v Chomutově do Senátu. Členkou ČSSD byla v letech 2007 až 2013. Do politiky vstoupila v parlamentních volbách 2013, kdy již jako bezpartijní za ČSSD získala poslanecký mandát. Ve Sněmovně setrvala do voleb 2017.

Mezitím se Marie Benešová na několik měsíců (červenec 2013 až leden 2014) stala ministryní spravedlnosti a předsedkyní Legislativní rady vlády Jiřího Rusnoka.

Roku 2013 byla jmenována poradkyní Miloše Zemana, spolu s Vratislavem Mynářem, místopředsedou SPOZ Martinem Nejedlým, Jiřím Rusnokem a Františkem Čubou.

Prezident Miloš Zeman Marii Benešovou 30. dubna 2019 jmenoval ministryní spravedlnosti v druhé vládě Andreje Babiše, a to po Janu Kněžínkovi, který na tento post rezignoval. Proti jejímu jemování v Praze demontrovaly tisíce lidí.

O MARII BENEŠOVÉ ČTĚTE ZDE>>

Právnička a politička Marie Benešová je vdaná a má syna.

 

Články o celebritě

Zeman pro Blesk zhodnotil dva roky Babišovy vlády. Opozice je chválí i zmiňuje ostudu Zeman pro Blesk zhodnotil dva roky Babišovy vlády. Opozice je chválí i zmiňuje ostudu Před dvěma lety, při výročí justiční vraždy Milady Horákové, jmenoval prezident Miloš Zeman druhou v... číst článek
Hygiena uzavřela účet za Zemanovou schůzkou v Lánech. Prohřešek „přikryl“ soud Hygiena uzavřela účet za Zemanovou schůzkou v Lánech. Prohřešek „přikryl“ soud Vyšetřování schůzky expertního týmu prezidenta Miloše Zemana v Lánech v době koronavirových opatření... číst článek
„Příště se na vás vys*rem?“ Schillerová o hlášce, angličtině i dopadu viru na kapsy Čechů „Příště se na vás vys*rem?“ Schillerová o hlášce, angličtině i dopadu viru na kapsy Čechů Koronavirus zasáhl i úspory řady Čechů. Museli do nich sáhnout, když byli ze dne na den odříznuti od... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Jozef Regec
Jozef Regec
zobrazit profil Marek Ženíšek
Marek Ženíšek
zobrazit profil Josef Nétek
Josef Nétek
zobrazit profil Pavel Pisch
Pavel Pisch
zobrazit profil Radek Rozvoral
Radek Rozvoral
zobrazit profil Ivan Bartoš
Ivan Bartoš
zobrazit profil Zdeněk Hraba
Zdeněk Hraba
zobrazit profil Zdeněk Geist
Zdeněk Geist