Petr Fiala

Datum narození: 1. 9. 1964
Místo narození: Brno
Profese: politik ODS, předseda strany, poslanec, předseda vlády
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Politik ODS Petr Fiala se roku 2014 stal předsedou ODS. V parlamentních volbách 2021 opět obhájil poslanecký mandát a v listopadu byl jmenován premiérem.

Petr Fiala studoval v rodné moravské metropoli. V roce 1988 na univerzitě v Brně, když ještě nesla jméno Jana Evangelisty Purkyně, dokončil dvouoborové studium češtiny a dějepisu. V roce 1986 se nechal pokřtít a víru považuje za důležitou jak v osobním životě, tak jako výzkumné téma.

PETR FIALA - LÍDR PRAVICE?

Některé životní peripetie Petra Fialy souvisejí s dějinnými okamžiky státu. V noci z 20. na 21. srpna 1968, kdy začala více než dvacetiletá okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy, měl ani ne čtyřletý Petr Fiala potíže se slepým střevem. Při Sametové revoluci 1989 se seznámil se svou pozdější ženou Janou.

PETR FIALA - PRVNÍ RANDE NA HŘBITOVĚ!

Fiala byl rektorem Masarykovy univerzity

Po pádu komunismu se Petr Fiala krátce živil jako novinář, pak dělal akademickou kariéru. Od roku 1996 vedl politologický ústav brněnské Masarykovy univerzity, posléze katedru mezinárodních vztahů. Roku 2004 byl zvolen rektorem této univerzity. Ve funkci setrval do srpna 2011. Petr Fiala má řadu akademických titulů; roku 2002 se stal profesorem.

Ještě jako rektor dostal od prezidenta Václava Klause zlatou plaketu. V září 2011 se tehdy nestraník Petr Fiala stal hlavním vědeckým poradcem premiéra Petra Nečase. Na jaře 2012 převzal po Josefu Dobešovi z Věcí veřejných ministerstvo školství, v jehož čele setrval do pádu kabinetu Petra Nečase v létě 2013.

Fiala v čele ODS nehradil Nečase

O čtvrt roku později Petr Fiala vstoupil do ODS. Za další čtvrt rok byl jejím předsedou. Stalo se to v lednu 2014, a to poté, co Petr Nečas uvolnil tento post. Na olomouckém kongresu ODS dostal čerstvý straník Petr Fiala 80% hlasů.

Vůči vládě premiéra ČSSD Bohuslava Sobotky, jež vzešla z voleb 2013, se Petr Fiala dostal do opozice. Kritizoval především počiny tehdejšího ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, v roce 2016 se zapojil do obstrukcí proti elektronické evidenci tržeb. V lednu 2016 na ostravském kongresu obhájil post předsedy ODS, získal dokonce více než 92% hlasů.

V parlamentních volbách 2017 se jako šéf strany stal i lídrem kandidátky ODS Jihomoravského kraje. Koncem listopadu 2017 byl Petr Fiala zvolen pátým místopředsedou Sněmovny.

Do parlametních voleb 2021 ODS vkročila v rámci koalice SPOLU (KDU-ČSL, ODS a TOP 09), v níž se Petr Fiala stal lídrem v Jihomoravském kraji a jedním z kandidátů na premiéra. Křeslo v doní komoře opět obhájil. Konem listopadu 2021 jej prezident Miloš Zeman jmenoval premiérem.

O PETRU FIALOVI ČTĚTE ZDE>>

Petr Fiala se oženil roku 1992. S manželkou Janou má tři děti.

 

 

  

Články o celebritě

Síkelův kontroverzní obchod zpečetěn: ČEPS získal NET4GAS. Za 5 miliard koupili 33 miliard dluhů! Síkelův kontroverzní obchod zpečetěn: ČEPS získal NET4GAS. Za 5 miliard koupili 33 miliard dluhů! Páteřní trubky s plynem v Česku už patří státu. Firma ČEPS, spadající pod ministra průmyslu Jozefa S... číst článek
Černý scénář pro Česko: Drastické zdražení plynu?! A vrací se i poplatky za zelenou energii Černý scénář pro Česko: Drastické zdražení plynu?! A vrací se i poplatky za zelenou energii Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) a vláda připravili Česko o desítky miliard. Po zás... číst článek
Fiala odmítl výzvu Babiše na jednání o Rakušanovi. Pavel: Nevidím důvod k diskuzím o odvolání ministra Fiala odmítl výzvu Babiše na jednání o Rakušanovi. Pavel: Nevidím důvod k diskuzím o odvolání ministra Šéf ANO Andrej Babiš napsal dopis premiéru Petru Fialovi (ODS), žádá ho o jednání ve věci dalšího se... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Pavel Staněk
Pavel Staněk
zobrazit profil Veronika Vrecionová
Veronika Vrecionová
zobrazit profil Richard Brabec
Richard Brabec
zobrazit profil Ondřej Šimetka
Ondřej Šimetka
zobrazit profil Jiří Míšenský
Jiří Míšenský
zobrazit profil Bohumil Šimek
Bohumil Šimek
zobrazit profil Jan Chvojka
Jan Chvojka
zobrazit profil Václav Horáček
Václav Horáček