Petr Fiala

Datum narození: 1. 9. 1964
Místo narození: Brno
Profese: politik ODS, předseda strany, poslanec, předseda vlády
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Politik ODS Petr Fiala se roku 2014 stal předsedou ODS. V parlamentních volbách 2021 opět obhájil poslanecký mandát a v listopadu byl jmenován premiérem.

Petr Fiala studoval v rodné moravské metropoli. V roce 1988 na univerzitě v Brně, když ještě nesla jméno Jana Evangelisty Purkyně, dokončil dvouoborové studium češtiny a dějepisu. V roce 1986 se nechal pokřtít a víru považuje za důležitou jak v osobním životě, tak jako výzkumné téma.

PETR FIALA - LÍDR PRAVICE?

Některé životní peripetie Petra Fialy souvisejí s dějinnými okamžiky státu. V noci z 20. na 21. srpna 1968, kdy začala více než dvacetiletá okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy, měl ani ne čtyřletý Petr Fiala potíže se slepým střevem. Při Sametové revoluci 1989 se seznámil se svou pozdější ženou Janou.

PETR FIALA - PRVNÍ RANDE NA HŘBITOVĚ!

Fiala byl rektorem Masarykovy univerzity

Po pádu komunismu se Petr Fiala krátce živil jako novinář, pak dělal akademickou kariéru. Od roku 1996 vedl politologický ústav brněnské Masarykovy univerzity, posléze katedru mezinárodních vztahů. Roku 2004 byl zvolen rektorem této univerzity. Ve funkci setrval do srpna 2011. Petr Fiala má řadu akademických titulů; roku 2002 se stal profesorem.

Ještě jako rektor dostal od prezidenta Václava Klause zlatou plaketu. V září 2011 se tehdy nestraník Petr Fiala stal hlavním vědeckým poradcem premiéra Petra Nečase. Na jaře 2012 převzal po Josefu Dobešovi z Věcí veřejných ministerstvo školství, v jehož čele setrval do pádu kabinetu Petra Nečase v létě 2013.

Fiala v čele ODS nehradil Nečase

O čtvrt roku později Petr Fiala vstoupil do ODS. Za další čtvrt rok byl jejím předsedou. Stalo se to v lednu 2014, a to poté, co Petr Nečas uvolnil tento post. Na olomouckém kongresu ODS dostal čerstvý straník Petr Fiala 80% hlasů.

Vůči vládě premiéra ČSSD Bohuslava Sobotky, jež vzešla z voleb 2013, se Petr Fiala dostal do opozice. Kritizoval především počiny tehdejšího ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, v roce 2016 se zapojil do obstrukcí proti elektronické evidenci tržeb. V lednu 2016 na ostravském kongresu obhájil post předsedy ODS, získal dokonce více než 92% hlasů.

V parlamentních volbách 2017 se jako šéf strany stal i lídrem kandidátky ODS Jihomoravského kraje. Koncem listopadu 2017 byl Petr Fiala zvolen pátým místopředsedou Sněmovny.

Do parlametních voleb 2021 ODS vkročila v rámci koalice SPOLU (KDU-ČSL, ODS a TOP 09), v níž se Petr Fiala stal lídrem v Jihomoravském kraji a jedním z kandidátů na premiéra. Křeslo v doní komoře opět obhájil. Konem listopadu 2021 jej prezident Miloš Zeman jmenoval premiérem.

O PETRU FIALOVI ČTĚTE ZDE>>

Petr Fiala se oženil roku 1992. S manželkou Janou má tři děti.

 

 

  

Články o celebritě

Pavel má termín schůzky se Zemanem: Kdo ustoupil? Prozradil i další plány a čeká ho dovolená Pavel má termín schůzky se Zemanem: Kdo ustoupil? Prozradil i další plány a čeká ho dovolená Zvolený prezident Petr Pavel předstoupi před novináře na bilanční schůzku ohledně jeho postupného ná... číst článek
Klaus: „Je tragické, že spolu Pavel a Zeman ještě nemluvili.“ Topolánek zmínil, co je tragičtější Klaus: „Je tragické, že spolu Pavel a Zeman ještě nemluvili.“ Topolánek zmínil, co je tragičtější Exprezident Václav Klaus míní, že je tragické, že spolu Petr Pavel a Miloš Zeman ještě nemluvili. Kl... číst článek
Hnutí ANO chystá pro Petra Pavla dopis, prozradila Schillerová. Co mu chce sdělit? Hnutí ANO chystá pro Petra Pavla dopis, prozradila Schillerová. Co mu chce sdělit? Opoziční hnutí ANO chystá dopis zvolenému prezidentovi Petru Pavlovi. Chce v něm mimo jiné shrnout n... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Milan Krajča
Milan Krajča
zobrazit profil Jiří Payne
Jiří Payne
zobrazit profil Ondřej Feber
Ondřej Feber
zobrazit profil Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
zobrazit profil Patrik Kunčar
Patrik Kunčar
zobrazit profil Jaromír Dědeček
Jaromír Dědeček
zobrazit profil Zdeněk Kettner
Zdeněk Kettner
zobrazit profil Lenka Dražilová
Lenka Dražilová