Petr Fiala | Celebwiki.cz

Petr Fiala

Datum narození: 1.9.1964
Místo narození: Brno
Profese: politik ODS
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Politik Petr Fiala, bývalý rektor brněnské Masarykovy univerzity, se roku 2014 stal předsedou ODS

Petr Fiala studoval v rodné moravské metropoli. V roce 1988 na univerzitě v Brně, když ještě nesla jméno Jana Evangelisty Purkyně, dokončil dvouoborové studium češtiny a dějepisu. V roce 1986 se nechal pokřtít a víru považuje za důležitou jak v osobním životě, tak jako výzkumné téma.

PETR FIALA - LÍDR PRAVICE?

Některé životní peripetie Petra Fialy souvisejí s dějinnými okamžiky státu. V noci z 20. na 21. srpna 1968, kdy začala více než dvacetiletá okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy, měl ani ne čtyřletý Petr Fiala potíže se slepým střevem. Při Sametové revoluci 1989 se seznámil se svou pozdější ženou Janou.

Po pádu komunismu se Petr Fiala krátce živil jako novinář, pak dělal akademickou kariéru. Od roku 1996 vedl politologický ústav brněnské Masarykovy univerzity, posléze katedru mezinárodních vztahů. Roku 2004 byl zvolen rektorem této univerzity. Ve funkci setrval do srpna 2011. Petr Fiala má řadu akademických titulů; roku 2002 se stal profesorem.

Ještě jako rektor dostal od prezidenta Václava Klause zlatou plaketu. V září 2011 se tehdy nestraník Petr Fiala stal hlavním vědeckým poradcem premiéra Petra Nečase. Na jaře 2012 převzal po Josefu Dobešovi z Věcí veřejných ministerstvo školství, v jehož čele setrval do pádu kabinetu Petra Nečase v létě 2013.

O čtvrt roku později Petr Fiala vstoupil do ODS. Za další čtvrt rok byl jejím předsedou. Stalo se to v lednu 2014, a to poté, co Petr Nečas uvolnil tento post. Na olomouckém kongresu ODS dostal čerstvý straník Petr Fiala 80% hlasů.

Vůči vládě premiéra ČSSD Bohuslava Sobotky, jež vzešla z voleb 2013, se Petr Fiala dostal do opozice. Kritizoval především počiny tehdejšího ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, v roce 2016 se zapojil do obstrukcí proti elektronické evidenci tržeb. V lednu 2016 na ostravském kongresu obhájil post předsedy ODS, získal dokonce více než 92% hlasů.

V parlamentních volbách 2017 se jako šéf strany stal i lídrem kandidátky ODS Jihomoravského kraje. Koncem listopadu 2017 byl Petr Fiala zvolen pátým místopředsedou Sněmovny.

O PETRU FIALOVI ČTĚTE ZDE>>

Petr Fiala se oženil roku 1992. S manželkou Janou má tři děti.  

Články o celebritě

Babiše Češi hodnotí nejlépe, Schillerová ho dotahuje a Metnara neznají Babiše Češi hodnotí nejlépe, Schillerová ho dotahuje a Metnara neznají Ze členů vlády a šéfů parlamentních stran lidé nejlépe hodnotí premiéra Andreje Babiše (ANO), na… číst článek
Babiš v Blesku řekl, kdy skončí v politice. A Ústavnímu soudu vytkl politizaci Babiš v Blesku řekl, kdy skončí v politice. A Ústavnímu soudu vytkl politizaci Premiér Andrej Babiš (ANO) kritizoval Ústavní soud - o takzvaném  „lex Babiš“ prý rozhodoval politicky.… číst článek
Pivní chaos Babišovy vlády: Jiné DPH na točené pivo terčem posměchu na sítích Pivní chaos Babišovy vlády: Jiné DPH na točené pivo terčem posměchu na sítích Provozovatelé restaurací se budou muset od května vyrovnat se dvěma změnami DPH, které je nutí při… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Olga Sehnalová
Olga Sehnalová
zobrazit profil Jaroslav  Menšík
Jaroslav Menšík
zobrazit profil Petr Šilar
Petr Šilar
zobrazit profil Jiří Bis
Jiří Bis
zobrazit profil Věra Procházková
Věra Procházková
zobrazit profil Cyril Svoboda
Cyril Svoboda
zobrazit profil Pavel Čižinský
Pavel Čižinský
zobrazit profil Petr Gazdík
Petr Gazdík