Miroslava Němcová | Celebwiki.cz

Miroslava Němcová

Datum narození: 17. 11. 1952
Místo narození: Nové Město na Moravě
Profese: politička ODS, poslankyně
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Politička ODS Miroslava Němcová, která byla v letech 2010 až 2013 předsedkyní Sněmovny, křeslo v dolní komoře poprvé získala roku 1998. Poslanecký mandát opakovaně obhájila.

Po Střední zemědělské a technické škole v Havlíčkově Brodě Miroslava Němcová, rozená Daňková, pracovala jako odborný referent Českého statistického úřadu. V letech 1992 až 2007 vlastnila knihkupectví ve Žďáru nad Sázavou.

MIROSLAVA NĚMCOVÁ SE PUSTILA DO BABIŠE

Členkou ODS se Miroslava Němcová stala roku 1992. Dva roky nato byla za ODS zvolena zastupitelkou a radní Žďáru nad Sázavou. V komunálních volbách 1998 mandát díky preferenčním hlasům obhájila. V obou funkcích setrvala až do voleb 2002, v nichž nekandidovala.

V historicky prvních senátních volbách roku 1996 Miroslava Němcová neúspěšně kandidovala v obvodě č. 51 - Žďár nad Sázavou. Do vrcholné politiky vstoupila roku 1998, kdy získala poslanecký mandát, který opakovaně obhájila.

V letech 2002 až 2006 byla místopředsedkyní a poté čtyři roky 1. místopředsedkyní Sněmovny. V letech 2010 až 2013 zastávala post předsedkyně dolní komory. Na dva roky (2010 až 2012) se stala 1. místopředsedkyně ODS. Neúspěšně se pokoušela získat funkci šéfky strany.

Miroslavě Němcové se nevyhnula kritika opozičních politiků. Např. David Rath (s jehož trestním stíháním později vydala souhlas) ji označil za kleptomanku, když připomněl aféru se služebním autem, které půjčila synovi, nebo Jiří Paroubek pro změnu za fanatičku.

O Miroslavě Němcové se spekulovalo jako o možné kandidátce ODS na prezidentku ČR ve volbách 2013. Sama tehdy potvrdila, že by případnou nominaci přijala. Později ale kandidaturu vzdala, byla přesvědčena, že Česku více prospěje jako předsedkyně Sněmovny.

Po odstoupení Petra Nečase z funkce předsedy vlády kvůli tzv. kauze Nagyová ODS Miroslavu Němcovou navrhla na tento post, čímž by se stala první českou premiérkou. Prezident Miloš Zeman ale jmenoval do čela vlády nestraníka Jiřího Rusnoka. Poté následovaly předčasné volby. V dalších volbách post v dolní komoře obhájila.

Do voleb 2020 Miroslavu Němcovou ODS (společně s TOP 09 a hnutím STAN) vyslala vybojovat křeslo v horní komoře za obvod č. 27 - Praha 1.

SEZNAM KANDIDÁTŮ PODLE OBVODŮ NAJDETE ZDE>>

O MIROSLAVĚ NĚMCOVÉ ČTĚTE ZDE>>

V roce 1988 se Miroslavě Němcové podařilo překonat nádorové onemocnění, přestože jí lékaři nedávali velké šance.

S manželem Vladimírem Němcem politička vychovala syna Pavla.

O SENÁTNÍCH VOLBÁCH 2020 ČTĚTE ZDE>>

 

 

Články o celebritě

Prospěje Kalouskův konec ke spojenectví proti Babišovi? Opoziční lídři jsou opatrní Prospěje Kalouskův konec ke spojenectví proti Babišovi? Opoziční lídři jsou opatrní Volby do Poslanecké sněmovny jsou sice až za rok, už teď se ale ladí taktika. Většině stran zastoupe... číst článek
Oslava na Karlově mostě: Prymula se nestačí divit, Kalousek si rýpl do „hlupáka“ i Feriho Oslava na Karlově mostě: Prymula se nestačí divit, Kalousek si rýpl do „hlupáka“ i Feriho Posezení na Karlově mostě u půlkilometrového stolu se v úterý zúčastnily zhruba dva tisíce lidí. Mez... číst článek
Šokující honorář! Tolik vydělala Němcové BABIČKA Šokující honorář! Tolik vydělala Němcové BABIČKA Prožívala nejtěžší období svého života. Mimo smrt syna se Božena Němcová potýkala s nemocemi, chudob... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Taťána Malá
Taťána Malá
zobrazit profil Jan Grolich
Jan Grolich
zobrazit profil Ivana Stráská
Ivana Stráská
zobrazit profil Matěj Stropnický
Matěj Stropnický
zobrazit profil Karel Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg
zobrazit profil Martin Bursík
Martin Bursík
zobrazit profil Ludmila Nedělkova
Ludmila Nedělkova
zobrazit profil Josef Janů
Josef Janů