Miroslava Němcová | Celebwiki.cz

Miroslava Němcová

Datum narození: 17. 11. 1952
Místo narození: Nové Město na Moravě
Profese: politička ODS, poslankyně
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Politička ODS Miroslava Němcová, která byla v letech 2010 až 2013 předsedkyní Sněmovny, křeslo v dolní komoře poprvé získala roku 1998. Poslanecký mandát opakovaně obhájila.

Po Střední zemědělské a technické škole v Havlíčkově Brodě Miroslava Němcová, rozená Daňková, pracovala jako odborný referent Českého statistického úřadu. V letech 1992 až 2007 vlastnila knihkupectví ve Žďáru nad Sázavou.

MIROSLAVA NĚMCOVÁ SE PUSTILA DO BABIŠE

Členkou ODS se Miroslava Němcová stala roku 1992. Dva roky nato byla za ODS zvolena zastupitelkou a radní Žďáru nad Sázavou. V komunálních volbách 1998 mandát díky preferenčním hlasům obhájila. V obou funkcích setrvala až do voleb 2002, v nichž nekandidovala.

V historicky prvních senátních volbách roku 1996 Miroslava Němcová neúspěšně kandidovala v obvodě č. 51 – Žďár nad Sázavou. Do vrcholné politiky vstoupila roku 1998, kdy získala poslanecký mandát, který opakovaně obhájila.

V letech 2002 až 2006 byla místopředsedkyní a poté čtyři roky 1. místopředsedkyní Sněmovny. V letech 2010 až 2013 zastávala post předsedkyně dolní komory. Na dva roky (2010 až 2012) se stala 1. místopředsedkyně ODS. Neúspěšně se pokoušela získat funkci šéfky strany.

Miroslavě Němcové se nevyhnula kritika opozičních politiků. Např. David Rath (s jehož trestním stíháním později vydala souhlas) ji označil za kleptomanku, když připomněl aféru se služebním autem, které půjčila synovi, nebo Jiří Paroubek pro změnu za fanatičku.

O Miroslavě Němcové se spekulovalo jako o možné kandidátce ODS na prezidentku ČR ve volbách 2013. Sama tehdy potvrdila, že by případnou nominaci přijala. Později ale kandidaturu vzdala, byla přesvědčena, že Česku více prospěje jako předsedkyně Sněmovny.

Po odstoupení Petra Nečase z funkce předsedy vlády kvůli tzv. kauze Nagyová ODS Miroslavu Němcovou navrhla na tento post, čímž by se stala první českou premiérkou. Prezident Miloš Zeman ale jmenoval do čela vlády nestraníka Jiřího Rusnoka. Poté následovaly předčasné volby. V dalších volbách post v dolní komoře obhájila.

Do voleb 2020 Miroslavu Němcovou ODS (společně s TOP 09 a hnutím STAN) vyslala vybojovat křeslo v horní komoře za obvod č. 27 - Praha 1.

O MIROSLAVĚ NĚMCOVÉ ČTĚTE ZDE>>

V roce 1988 se Miroslavě Němcové podařilo překonat nádorové onemocnění, přestože jí lékaři nedávali velké šance.

S manželem Vladimírem Němcem politička vychovala syna Pavla.

O SENÁTNÍCH VOLBÁCH 2020 ČTĚTE ZDE>>

 

 

Články o celebritě

Hrad k čínskému tlaku na Kuberu dál mlčí. Němcová i Vystrčil chtějí pozadí dopisu vyšetřit Hrad k čínskému tlaku na Kuberu dál mlčí. Němcová i Vystrčil chtějí pozadí dopisu vyšetřit Šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) trvá na vyjasnění okolností vzniku čínského dopisu pro Jaroslava Kub... číst článek
Kalousek: „Rozhodují komunisté.“ Nouzový stav do 17.5., Babišově vládě selhal plán o hlas Kalousek: „Rozhodují komunisté.“ Nouzový stav do 17.5., Babišově vládě selhal plán o hlas Ve Sněmovně bylo opět pořádně rušno. Vláda Andreje Babiše (ANO) žádala prodloužit nouzový stav do 25... číst článek
Schillerová s vlasy září, „zarostlé“ političky popsaly boj s účesy. Maláčové kadeřník chybí Schillerová s vlasy září, „zarostlé“ političky popsaly boj s účesy. Maláčové kadeřník chybí Kadeřnictví zavřená, ministryni financí ale účes stále drží. Nad upraveností šéfky státní kasy se ba... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Marian Kotleba
Marian Kotleba
zobrazit profil Jaromír Štětina
Jaromír Štětina
zobrazit profil Alena Schillerová
Alena Schillerová
zobrazit profil Lucie Talmanová
Lucie Talmanová
zobrazit profil Jiří  Zemánek
Jiří Zemánek
zobrazit profil Hana Marvanová
Hana Marvanová
zobrazit profil Zdenka Szukalská
Zdenka Szukalská
zobrazit profil Martin Luther King
Martin Luther King