Miroslava Němcová | Celebwiki.cz

Miroslava Němcová

Datum narození: 17.11.1952
Místo narození: Nové Město na Moravě
Profese: politička ODS, poslankyně
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Politička ODS Miroslava Němcová, která byla v letech 2010 až 2013 předsedkyní Sněmovny, křeslo v dolní komoře poprvé získala roku 1998. Poslanecký mandát opakovaně obhájila.

Po Střední zemědělské a technické škole v Havlíčkově Brodě Miroslava Němcová, rozená Daňková, pracovala jako odborný referent Českého statistického úřadu. V letech 1992 až 2007 vlastnila knihkupectví ve Žďáru nad Sázavou.

MIROSLAVA NĚMCOVÁ SE PUSTILA DO BABIŠE

Členkou ODS se Miroslava Němcová stala roku 1992. Dva roky nato byla za ODS zvolena zastupitelkou a radní Žďáru nad Sázavou. V komunálních volbách 1998 mandát díky preferenčním hlasům obhájila. V obou funkcích setrvala až do voleb 2002, v nichž nekandidovala.

V historicky prvních senátních volbách roku 1996 Miroslava Němcová neúspěšně kandidovala v obvodě č. 51 – Žďár nad Sázavou. Do vrcholné politiky vstoupila roku 1998, kdy získala poslanecký mandát, který opakovaně obhájila.

V letech 2002 až 2006 byla místopředsedkyní a poté čtyři roky 1. místopředsedkyní Sněmovny. V letech 2010 až 2013 zastávala post předsedkyně dolní komory. Na dva roky (2010 až 2012) se stala 1. místopředsedkyně ODS. Neúspěšně se pokoušela získat funkci šéfky strany.

Miroslavě Němcové se nevyhnula kritika opozičních politiků. Např. David Rath (s jehož trestním stíháním později vydala souhlas) ji označil za kleptomanku, když připomněl aféru se služebním autem, které půjčila synovi, nebo Jiří Paroubek pro změnu za fanatičku.

O Miroslavě Němcové se spekulovalo jako o možné kandidátce ODS na prezidentku ČR ve volbách 2013. Sama tehdy potvrdila, že by případnou nominaci přijala. Později ale kandidaturu vzdala, byla přesvědčena, že Česku více prospěje jako předsedkyně Sněmovny.

Po odstoupení Petra Nečase z funkce předsedy vlády kvůli tzv. kauze Nagyová ODS Miroslavu Němcovou navrhla na tento post, čímž by se stala první českou premiérkou. Prezident Miloš Zeman ale jmenoval do čela vlády nestraníka Jiřího Rusnoka. Poté následovaly předčasné volby.

O MIROSLAVĚ NĚMCOVÉ ČTĚTE ZDE>>

V roce 1988 se Miroslavě Němcové podařilo překonat nádorové onemocnění, přestože jí lékaři nedávali velké šance.

S manželem Vladimírem Němcem politička vychovala syna Pavla.

 

Články o celebritě

Hádka o Vondráčkovu pařbu ve Sněmovně: ANO se spojilo s komunisty a smetlo věc ze stolu Hádka o Vondráčkovu pařbu ve Sněmovně: ANO se spojilo s komunisty a smetlo věc ze stolu Někdejší předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) neuspěla ve Sněmovně se svým návrhem,… číst článek
Vondráček o křepčení ve Sněmovně: K tanci chyběl popruh kytary. Mejdan byl pak Vondráček o křepčení ve Sněmovně: K tanci chyběl popruh kytary. Mejdan byl pak Opoziční poslanci chtějí v pátek diskutovat o nevhodném hudebním vystoupení stávajícího předsedy… číst článek
Vondráčkova utajená pařba ve Sněmovně: Němcová chce jeho hlavu, Babiš aspoň omluvu Vondráčkova utajená pařba ve Sněmovně: Němcová chce jeho hlavu, Babiš aspoň omluvu Tohle česká Poslanecká sněmovna ještě nezažila. Stávající šéf poslanců Radek Vondráček (ANO) křepčil… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Jan Birke
Jan Birke
zobrazit profil Josef Vacek
Josef Vacek
zobrazit profil Ivo Šanc
Ivo Šanc
zobrazit profil Miroslav Toman
Miroslav Toman
zobrazit profil Jan Řehounek
Jan Řehounek
zobrazit profil Matěj Stropnický
Matěj Stropnický
zobrazit profil Marta Nováková
Marta Nováková
zobrazit profil Petr Stuchlík
Petr Stuchlík