Miroslava Němcová

Datum narození: 17. 11. 1952
Místo narození: Nové Město na Moravě
Profese: politička ODS, 6. senátorka za obvod č. 27 - Praha 1
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Miroslava Němcová se ve volbách 2020 stala senátorkou za ODS. V letech 2010 až 2013 byla předsedkyní Sněmovny.

Po Střední zemědělské a technické škole v Havlíčkově Brodě Miroslava Němcová, rozená Daňková, pracovala jako odborný referent Českého statistického úřadu. V letech 1992 až 2007 vlastnila knihkupectví ve Žďáru nad Sázavou.

MIROSLAVA NĚMCOVÁ SE PUSTILA DO BABIŠE

Němcová se roku 1998 stala poslankyní

Členkou ODS se Miroslava Němcová stala roku 1992. Dva roky nato byla za ODS zvolena zastupitelkou a radní Žďáru nad Sázavou. V komunálních volbách 1998 mandát díky preferenčním hlasům obhájila. V obou funkcích setrvala až do voleb 2002, v nichž nekandidovala.

V historicky prvních senátních volbách roku 1996 Miroslava Němcová neúspěšně kandidovala v obvodě č. 51 - Žďár nad Sázavou. Do vrcholné politiky vstoupila roku 1998, kdy získala poslanecký mandát, který opakovaně obhájila.

V letech 2002 až 2006 byla místopředsedkyní a poté čtyři roky 1. místopředsedkyní Sněmovny. V letech 2010 až 2013 zastávala post předsedkyně dolní komory. Na dva roky (2010 až 2012) se stala 1. místopředsedkyně ODS. Neúspěšně se pokoušela získat funkci šéfky strany.

Němcová vzdala boj o hlavu státu

Miroslavě Němcové se nevyhnula kritika opozičních politiků. Např. David Rath (s jehož trestním stíháním později vydala souhlas) ji označil za kleptomanku, když připomněl aféru se služebním autem, které půjčila synovi, nebo Jiří Paroubek pro změnu za fanatičku.

O Miroslavě Němcové se spekulovalo jako o možné kandidátce ODS na prezidentku ČR ve volbách 2013. Sama tehdy potvrdila, že by případnou nominaci přijala. Později ale kandidaturu vzdala, byla přesvědčena, že Česku více prospěje jako předsedkyně Sněmovny.

ODS chtěla Němcovou za premiérku

Po odstoupení Petra Nečase z funkce předsedy vlády kvůli tzv. kauze Nagyová ODS Miroslavu Němcovou navrhla na tento post, čímž by se stala první českou premiérkou. Prezident Miloš Zeman ale jmenoval do čela vlády nestraníka Jiřího Rusnoka. Poté následovaly předčasné volby. V dalších volbách post v dolní komoře obhájila.

Do voleb 2020 Miroslavu Němcovou ODS (společně s TOP 09 a hnutím STAN) vyslala vybojovat křeslo v horní komoře za obvod č. 27 - Praha 1. Ve druhém kole porazila Václava Hampla, který tak post v Senátu neobhájil.

Zabojuje Němcová o post na Hradě?

Podle informací médií Miroslava Němcová opět zvažuje kandidaturu na Hrad. Prezidentské volby jsou naplánované na rok 2023. 

O MIROSLAVĚ NĚMCOVÉ ČTĚTE ZDE>>

V roce 1988 se Miroslavě Němcové podařilo překonat nádorové onemocnění, přestože jí lékaři nedávali velké šance.

S manželem Vladimírem Němcem politička vychovala syna Pavla.

O PREZIDENTSKÝCH VOLBÁCH ČTĚTE ZDE>>

PRŮVODCE VÝBĚREM HLAVY STÁTU NAJDETE ZDE>>

 

 

 

Články o celebritě

Zájem o Hrad má i teolog Ivo Mareš. Po slovech o „impotentním státu“ ohlásil kandidaturu Zájem o Hrad má i teolog Ivo Mareš. Po slovech o „impotentním státu“ ohlásil kandidaturu Mezi prezidentské kandidáty se dnes zařadil Ivo Mareš. Dosud pracoval v Diakonii, v minulosti působi... číst článek
Zemanovu šokující milost Balákovi probrali senátoři: Žaloba pro velezradu prezidenta nečeká Zemanovu šokující milost Balákovi probrali senátoři: Žaloba pro velezradu prezidenta nečeká Prezidentská milost pro šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka byla podle senátní ústavní komise v roz... číst článek
„Je to primitiv!“ Babiš zaryl do Vystrčila kvůli cestě na Ukrajinu a schytal to ostře od Němcové „Je to primitiv!“ Babiš zaryl do Vystrčila kvůli cestě na Ukrajinu a schytal to ostře od Němcové Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) zkritizoval předsedu Senátu Miloše Vystrčila poté, co spolu se sen... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Marek Benda
Marek Benda
zobrazit profil René Schreier
René Schreier
zobrazit profil Libor Hoppe
Libor Hoppe
zobrazit profil Jiří Dienstbier ml.
Jiří Dienstbier ml.
zobrazit profil Ivana Bartošová
Ivana Bartošová
zobrazit profil Jitka Zikmundová
Jitka Zikmundová
zobrazit profil Jaroslav  Doubrava
Jaroslav Doubrava
zobrazit profil Petr Dolínek
Petr Dolínek