Václav Klaus

Datum narození: 19. 6. 1941
Místo narození: Praha
Profese: bývalý prezident ČR, politik
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Václav Klaus je neodmyslitelně spjat s porevolučním vývojem. Založil ODS, stál u rozdělení Československa a stal se druhým prezidentem ČR.

Vysokou školu ekonomickou absolvoval Václav Klaus v roce 1963. Studoval i v Itálii a ve Spojených státech. Pracoval v Ekonomickém ústavu Akademie věd. Za normalizace se stal nepohodlným a byl přeložen na nedůležitá místa Státní banky. Nikdy neusiloval o politický post. Až do Sametové revoluci. V prosinci 1989 se stal ministrem financí. O rok později vyhrál kandidaturu na prvního a zároveň posledního předsedu Občanského fóra, kde působil i jeho oponent a pozdější prezident Václav Havel.

VÁCLAV KLAUS PRO REFLEX

Klaus stojí za privatizací i rozdělení Československa

Po rozpadu Fóra založil Václav Klaus ODS, jednu z nejsilnějších stran u nás (nikdo z jeho následovníků v čele strany, ať už Mirek Topolánek či Petr Nečas, už neměl takovou autoritu, jako Václav Klaus). Po prvních svobodných volbách se stal předsedou vlády. Velkou měrou se podílel na transformaci ekonomiky, spojenou s privatizací státních podniků. S předsedou slovenské vlády Vladimírem Mečiarem se Václav Klaus v roce 1993 dohodl na vzniku samostatného Česka a Slovenska.

V roce 1996 se Václav Klaus stal premiérem podruhé. Kvůli finančnímu skandálu ale podal demisi. Po dohodě s Milošem Zemanem, tehdejším lídrem ČSSD, která vyhrála předčasné volby, se stal Václav Klaus předsedou Poslanecké sněmovny. V roce 2003 a poté znovu v roce 2008 byl zvolen hlavou České republiky. Ještě předtím byl jmenován profesorem Vysoké školy ekonomické. Získal mimoto přes čtyřicet čestných doktorátů a mezinárodních cen. Publikoval na čtyřicet knih.

Klaus je zaritým odpůrcem hlubší evropské integrace

Václav Klaus vždy kritizoval hlubší evropskou integraci. Lisabonskou smlouvu Evropské unie podepisoval v černé kravatě. Odmítl také teorii globálního oteplování způsobeného člověkem. K tomuto tématu napsal knihu Modrá, nikoli zelená planeta. Světovou celebritou se stal v roce 2011, kdy si při návštěvě jihoamerické Chile na tiskové konferenci nenápadně přivlastnil suvenýr v podobě protokolárního pera. Kamera ovšem zachytila samotný akt i prezidentovu „kulišáckou“ mimku a krátké video oblétlo celý svět - objevilo se jak ve zpravodajství nejrůznějších televizních stanic, tak se stalo hitem YouTube.

V roce 2012 byl na Václava Klause spáchán atentát, ovšem pouze atrapou opravdové zbraně. Přesto jeho ochránci nezareagovali a pokud by šlo o pravdovou zbraň, byl by v ohrožení života. Prezidentský mandát mu skončil v březnu 2013. Poté v Česku následovala historicky první přímá prezidentská volba, kterou vyhrál Miloš Zeman.

V říjnu 2019 byl prezidentem Milošem Zemanem Václavu Klausovi propůjčen Řád Bílého lva přvní třídy.

O VÁCLAVU KLAUSOVI ČTĚTE ZDE>>

Celý život se Václav Klaus věnuje sportu. Basketbal hrál na vrcholové úrovni. Rád porážel soupeře v tenise a miluje lyžování.

S manželkou Livií Klausovou (od ledna 2014 českou velvyslankyní na Slovensku) se poznal na studiích. Mají syny Václava, bývalého ředitele soukromého gymnázia, od voleb 2017 poslance, Jana, finančního manažera.

Manželství někdejšío "prvního páru" provázelo několik milostných afér Václava Klause, např. s letuškou vládního speciálu Petrou Bednářovou.

 

Články o celebritě

Pavel o bydlení v Lumbeho vile: Zemanová asi měla jiný vkus, působí to tam depresivně Pavel o bydlení v Lumbeho vile: Zemanová asi měla jiný vkus, působí to tam depresivně Svůj plán pro prvních 100 dní ve funkci zveřejní prezident Petr Pavel v nadcházejících dnech. Zahrno... číst článek
Těžký úkol pro Petra Pavla na Pražském hradě: Po kom si vybere pracovnu? Těžký úkol pro Petra Pavla na Pražském hradě: Po kom si vybere pracovnu? Bohatá historie, spousta krásných prostorů a možností přehršel. Na nové hlavě státu Petru Pavlovi (6... číst článek
Forejt o inauguraci: Proč některé manželky nedostaly pozvánku? A jak je to s tleskáním Forejt o inauguraci: Proč některé manželky nedostaly pozvánku? A jak je to s tleskáním „Zaplať pánbůh máme ještě pořád tolik exprezidentů, že se nám vměstnají do jedné řady,“ řekl v pořad... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Jiří Kulhánek
Jiří Kulhánek
zobrazit profil Petr Štěpánek
Petr Štěpánek
zobrazit profil Hubert Lang
Hubert Lang
zobrazit profil Lukáš Blažej
Lukáš Blažej
zobrazit profil Eliška Olšáková
Eliška Olšáková
zobrazit profil Jiří Ovčáček
Jiří Ovčáček
zobrazit profil Ladislav Jakl
Ladislav Jakl
zobrazit profil Ondřej Veselý
Ondřej Veselý