Václav Klaus | Celebwiki.cz

Václav Klaus

Datum narození: 19.6.1941
Místo narození: Praha
Profese: bývalý prezident ČR, politik
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Zakladatel ODS Václav Klaus rozštěpil svět na dva tábory. Někteří mu tleskají, jiní si plácají na čelo. Kromě nich rozdělil i Česko-Slovensko a Občanské fórum.

Vysokou školu ekonomickou absolvoval Václav Klaus v roce 1963. Studoval i v Itálii a ve Spojených státech. Pracoval v Ekonomickém ústavu Akademie věd. Za normalizace se stal nepohodlným a byl přeložen na nedůležitá místa Státní banky. Nikdy neusiloval o politický post. Až do Sametové revoluci. V prosinci 1989 se stal ministrem financí. O rok později vyhrál kandidaturu na prvního a zároveň posledního předsedu Občanského fóra, kde působil i jeho oponent a pozdější prezident Václav Havel.

VÁCLAV KLAUS PRO REFLEX

Po rozpadu Fóra založil Václav Klaus ODS, jednu z nejsilnějších stran u nás (nikdo z jeho následovníků v čele strany, ať už Mirek Topolánek či Petr Nečas, už neměl takovou autoritu, jako Václav Klaus). Po prvních svobodných volbách se stal předsedou vlády. Velkou měrou se podílel na transformaci ekonomiky, spojenou s privatizací státních podniků. S předsedou slovenské vlády Vladimírem Mečiarem se Václav Klaus v roce 1993 dohodl na vzniku samostatného Česka a Slovenska.

V roce 1996 se Václav Klaus stal premiérem podruhé. Kvůli finančnímu skandálu ale podal demisi. Po dohodě s Milošem Zemanem, tehdejším lídrem ČSSD, která vyhrála předčasné volby, se stal Václav Klaus předsedou Poslanecké sněmovny. V roce 2003 a poté znovu v roce 2008 byl zvolen hlavou České republiky. Ještě předtím byl jmenován profesorem Vysoké školy ekonomické. Získal mimoto přes čtyřicet čestných doktorátů a mezinárodních cen. Publikoval na čtyřicet knih.

Václav Klaus vždy kritizoval hlubší evropskou integraci. Lisabonskou smlouvu Evropské unie podepisoval v černé kravatě. Odmítl také teorii globálního oteplování způsobeného člověkem. K tomuto tématu napsal knihu Modrá, nikoli zelená planeta. Světovou celebritou se stal v roce 2011, kdy si při návštěvě jihoamerické Chile na tiskové konferenci nenápadně přivlastnil suvenýr v podobě protokolárního pera. Kamera ovšem zachytila samotný akt i prezidentovu „kulišáckou“ mimku a krátké video oblétlo celý svět - objevilo se jak ve zpravodajství nejrůznějších televizních stanic, tak se stalo hitem YouTube.

V roce 2012 byl na Václava Klause spáchán atentát, ovšem pouze atrapou opravdové zbraně. Přesto jeho ochránci nezareagovali a pokud by šlo o pravdovou zbraň, byl by v ohrožení života. Prezidentský mandát mu skončil v březnu 2013. Poté v Česku následovala historicky první přímá prezidentská volba, kterou vyhrál Miloš Zeman.

V říjnu 2019 byl prezidentem Milošem Zemanem Václavu Klausovi propůjčen Řád Bílého lva přvní třídy.

O VÁCLAVU KLAUSOVI ČTĚTE ZDE>>

Celý život se Václav Klaus věnuje sportu. Basketbal hrál na vrcholové úrovni. Rád porážel soupeře v tenise a miluje lyžování.

S manželkou Livií Klausovou (od ledna 2014 českou velvyslankyní na Slovensku) se poznal na studiích. Mají syny Václava, bývalého ředitele soukromého gymnázia, od voleb 2017 poslance, Jana, finančního manažera.

Manželství někdejšío "prvního páru" provázelo několik milostných afér Václava Klause, např. s letuškou vládního speciálu Petrou Bednářovou.

 

Články o celebritě

Smrt Kubery vyděsila kolegy. Veselý šéf Senátu bude chybět Zemanovi, Babišovi i Klausovi Smrt Kubery vyděsila kolegy. Veselý šéf Senátu bude chybět Zemanovi, Babišovi i Klausovi Odešel férový, veselý člověk, který si na nic nehrál, shodují se politici.  Náhlá smrt předsedy Senátu… číst článek
Rudé zrůdy a „hnus“: Fanatici jako Urválek ničili nevinné. Tohle byli totalitní „kati“ Rudé zrůdy a „hnus“: Fanatici jako Urválek ničili nevinné. Tohle byli totalitní „kati“ Exministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) na svou obhajobu tvrdila, že neznala komunistického… číst článek
Zemana a Babiše doprovodí na novoroční oběd i děti. Pochutnají si na candátovi Zemana a Babiše doprovodí na novoroční oběd i děti. Pochutnají si na candátovi Na tradiční novoroční oběd prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše (ANO) v neděli v Lánech… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Josef Novotný
Josef Novotný
zobrazit profil Ján Slota
Ján Slota
zobrazit profil Jiří Čejka
Jiří Čejka
zobrazit profil Vlastimil Válek
Vlastimil Válek
zobrazit profil Klement Gottwald
Klement Gottwald
zobrazit profil Pavel  Čekan
Pavel Čekan
zobrazit profil Zdeněk  Seidl
Zdeněk Seidl
zobrazit profil Karel Březina
Karel Březina