Miroslav Singer | Celebwiki.cz

Miroslav Singer

Datum narození: 14.5.1968
Místo narození: Praha
Profese: ekonom, guvernér ČNB
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Na Miroslava Singera, v pořadí třetího guvernéra České národní banky (po Josefu Tošovském a Zdeňku Tůmovi), Češi jen tak nezapomenou. Jeho kroky za začátku roku 2014 vedly k oslabení koruny a tedy ke zdražování, za což sklízel kritiku. Nicméně měsíčník The Banker ho za to označil za Guvernéra centrální banky v Evropě pro rok 2014.

Ekonom Miroslav Singer pochází z Prahy a v hlavním městě též získal vzdělání. Studoval gymnázium Arabská a poté obor matematické metody v ekonomii na VŠE (kam se později vrátil jako přednášející). V 90. letech absolvoval doktorandské studium na americké University of Pittsburgh. V té době pracoval též jako výzkumník a později jako zástupce ředitele pro výzkum v Národohospodářském ústavu Akademie věd a v Centru pro ekonomický výzkum a doktorské studie UK (CERGE-EI).

Členem bankovní rady a viceguvernérem České národní banky se Miroslav Singer stal v únoru 2005. S platností od 1. července 2010 jej prezident Václav Klaus jmenoval guvernérem ČNB na šestileté funkční období. Předtím ještě stihl Singer působit ve společnostech jako PricewaterhouseCoopers, Česká pojišťovna, Expandia Finance, Expandia Banka, Expandia Holding, Chemofond, Jitona, Vigona a Vlnap.

Poté, co se Miroslav Singer stal hlavou centrální banky, rozhodl se změnit svou vizáž a zhubl o několik desítek kilogramů. „To si jednou stoupnete na váhu a vidíte, že číslo na ní začíná čtrnáctkou,“ vysvětlil tehdy své rozhodnutí a dodal, že „od nástupu do České národní banky přibral třináct kilo“.

Vlnu kritiky si Miroslav Singer vysloužil oslabením koruny na začátku roku 2014. Krok totiž vedl ke zdražení. Nespokojené hlasy zněly nejen ze strany veřejnosti, ale i od mnohých politiků včetně Václava Klause, který ho šéfem ČNB jmenoval. Singer ale tvrdil, že intervence pomůže rychlejšímu růstu české ekonomiky a odhadl, že zvýší český HDP o 60 až 70 miliard korun a pomůže vytvořit 35 000 pracovních míst.

Měsíčník The Banker spadající pod respektované vydavatelství Financial Times Group mu za jeho odvahu udělil cenu Guvernér centrální banky v Evropě pro rok 2014. Už v říjnu roku 2013 získal Miroslav Singer titul Guvernér centrální banky ve střední a východní Evropě pro rok 2013 od časopisu Emerging Markets. Dostal ji za "přiměřenou komunikační politiku" poté, co ČNB bránila posílení koruny.

Vše o intervencích ČNB najdete zde >>>

Miroslav Singer je ženatý a má dvě děti.

 

Články o celebritě

Bílá přišla o kšeft, balík shrábne mladší! Bílá přišla o kšeft, balík shrábne mladší! Tak to je překvapení. V nové řadě show Česko Slovensko má talent už na porotcovskou židli neusedne… číst článek
Oslava Dne nezávislosti: Klaus, Švejnar ani šéf ČEZu si akci nenechali ujít Oslava Dne nezávislosti: Klaus, Švejnar ani šéf ČEZu si akci nenechali ujít 420. výročí Dne nezávislosti si včera připomněli hosté recepcí v rezidenci amerického velvyslance… číst článek
V ČNB otevřeno: Zlatá cihla za 12 milionů! V ČNB otevřeno: Zlatá cihla za 12 milionů! Kdo zlato v ruce nedržel, jako by nebyl! To si včera řeklo zhruba 500 zvědavců, kteří navštívili… číst článek

Další Finančníci

zobrazit profil Vladimír Konvalinka
Vladimír Konvalinka
zobrazit profil Daniel Farnbauer
Daniel Farnbauer
zobrazit profil Jan Klaus
Jan Klaus
zobrazit profil John Temple
John Temple
zobrazit profil Simon Konecki
Simon Konecki
zobrazit profil Ago Simitči
Ago Simitči
zobrazit profil Marek Šilhánek
Marek Šilhánek
zobrazit profil Tomáš Abraham
Tomáš Abraham