Miroslav Singer | Celebwiki.cz

Miroslav Singer

Datum narození: 14.5.1968
Místo narození: Praha
Profese: ekonom, guvernér ČNB
Znamení: Býk

Životopis

Na Miroslava Singera, v pořadí třetího guvernéra České národní banky (po Josefu Tošovském a Zdeňku Tůmovi), Češi jen tak nezapomenou. Jeho kroky za začátku roku 2014 vedly k oslabení koruny a tedy ke zdražování, za což sklízel kritiku. Nicméně měsíčník The Banker ho za to označil za Guvernéra centrální banky v Evropě pro rok 2014.

Ekonom Miroslav Singer pochází z Prahy a v hlavním městě též získal vzdělání. Studoval gymnázium Arabská a poté obor matematické metody v ekonomii na VŠE (kam se později vrátil jako přednášející). V 90. letech absolvoval doktorandské studium na americké University of Pittsburgh. V té době pracoval též jako výzkumník a později jako zástupce ředitele pro výzkum v Národohospodářském ústavu Akademie věd a v Centru pro ekonomický výzkum a doktorské studie UK (CERGE-EI).

Členem bankovní rady a viceguvernérem České národní banky se Miroslav Singer stal v únoru 2005. S platností od 1. července 2010 jej prezident Václav Klaus jmenoval guvernérem ČNB na šestileté funkční období. Předtím ještě stihl Singer působit ve společnostech jako PricewaterhouseCoopers, Česká pojišťovna, Expandia Finance, Expandia Banka, Expandia Holding, Chemofond, Jitona, Vigona a Vlnap.

Poté, co se Miroslav Singer stal hlavou centrální banky, rozhodl se změnit svou vizáž a zhubl o několik desítek kilogramů. „To si jednou stoupnete na váhu a vidíte, že číslo na ní začíná čtrnáctkou,“ vysvětlil tehdy své rozhodnutí a dodal, že „od nástupu do České národní banky přibral třináct kilo“.

Vlnu kritiky si Miroslav Singer vysloužil oslabením koruny na začátku roku 2014. Krok totiž vedl ke zdražení. Nespokojené hlasy zněly nejen ze strany veřejnosti, ale i od mnohých politiků včetně Václava Klause, který ho šéfem ČNB jmenoval. Singer ale tvrdil, že intervence pomůže rychlejšímu růstu české ekonomiky a odhadl, že zvýší český HDP o 60 až 70 miliard korun a pomůže vytvořit 35 000 pracovních míst.

Měsíčník The Banker spadající pod respektované vydavatelství Financial Times Group mu za jeho odvahu udělil cenu Guvernér centrální banky v Evropě pro rok 2014. Už v říjnu roku 2013 získal Miroslav Singer titul Guvernér centrální banky ve střední a východní Evropě pro rok 2013 od časopisu Emerging Markets. Dostal ji za "přiměřenou komunikační politiku" poté, co ČNB bránila posílení koruny.

Vše o intervencích ČNB najdete zde >>>

Miroslav Singer je ženatý a má dvě děti.

 

Články o celebritě

Další Finančníci

zobrazit profil George Syrovatka
George Syrovatka
zobrazit profil Petr Jelínek
Petr Jelínek
zobrazit profil Sergej Kucherenko
Sergej Kucherenko
zobrazit profil Aleš Koc
Aleš Koc
zobrazit profil Jan Bubeník
Jan Bubeník
zobrazit profil Vladimír Železný
Vladimír Železný
zobrazit profil Burak Oymen
Burak Oymen
zobrazit profil Rob Lloyd
Rob Lloyd