Michal Kováč | Celebwiki.cz

Michal Kováč

Datum narození: 5.8.1930
Datum úmrtí: 5.10.2016
Místo narození: Ľubiša, Československo
Profese: první slovenský prezident, někdejší bankéř a politik
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Michal Kováč, po rozpadu Československa první slovenský prezident, byl hospitalizován na jednotce intenzivní péče. Jeho zdravotní stav lékaři vyhodnotili za natolik vážný, že jej uvedli do umělého spánku.

Bývalého slovenského prezidenta, někdejšího bankéře a politika Michala Kováče již řadu let ničila Parkinsonova choroba; hospitalizován byl opakovaně. Z nemocnice již neodešel, zemřel 5. října 2016 na selhání srdce.

MICHAL KOVÁČ - JAK EXPREZIDENT DOSTAL DOTACI NA LÉKY

Hlavou samostatné Slovenské republiky byl Michal Kováč od 2. března 1993 do 2. března 1998. Jeho nástupcem se stal Rudolf Schuster, který mu v roce 2000 propůjčil slovenské státní vyznamenání Řád Ľudovíta Štúra I. třídy.

Po sametové revoluci Michal Kováč působil jako ministr financí Slovenské republiky v rámci Československa (prosinec 1989 – červen 1991), a to ve vládě Milana Čiče, v první vládě Vladimíra Mečiara a ve vládě Jána Čarnogurského; dále jako poslanec Federálního shromáždění (1990 až 1992) a poslední předseda Sněmovny lidu Federálního shromáždění (1992). Michal Kováč patřil k politikům, kteří nebyli zastánci rozpadu Československa, k němuž došlo koncem prosince 1992.

Michal Kováč vystřídal za svůj život tři politické strany: KSS, z níž byl vyloučen roku 1970, VPN (1990 až 1991). Z té ihned po rozkolu ve straně přešel do HZDS Vladimíra Mečiara, kde se v květnu téhož roku stal místopředsedou.

Po absolvování Vysoké školy ekonomickou v Bratislavě zde Michal Kováč rok půsibil jako asistent. Poté pracoval v bankovnictví, kde skončil krátce po sametové revoluci - a vstoupil do politického života. Za totality působil i v zahraničí, např. jako pedagog na bankovní škole na Kubě či náměstek v Živnostenské bance v Londýně. Odtud jej zastánci komunistické diktatury stáhli v roce 1969 a následně, v rámci čistek po srpnové okupaci Československa, jej vyloučili z Komunistické strany Slovenska. Za normalizace byl bankovním úředníkem či pracovníkem Výzkumného ústavu pro finance a úvěr, později Ústředního ústavu národohospodářského výzkumu. 

S manželkou Emílií měl slovenský exprezident dva sny – Michala a Juraje. Média zahltila kauza tzv. únos Michala Kováče ml., který byl násilně zavlečen do rakouského Hainburgu. Událost se odehrála 31. srpna 1995. Z této akce byla podezřelá Slovenská informační služba pod vedením Ivana Lexy. Aféra však nekončila trestně-právním výsledkem – podezřelé amnestoval Vladimír Mečiar, a to z pozice úřadujícího prezidenta.

 

 

Články o celebritě

Tlačil Babiš na syna? Byl Krym pokus o zavlečení? Právníci: Nikdo mu to nedokáže Tlačil Babiš na syna? Byl Krym pokus o zavlečení? Právníci: Nikdo mu to nedokáže Premiér Andrej Babiš (ANO) může být v otázce možného únosu syna či jeho případného ovlivňování v… číst článek
Vražda expolicisty Róberta Remiáše (†25): Posun ve vyšetřování po 22 letech Vražda expolicisty Róberta Remiáše (†25): Posun ve vyšetřování po 22 letech Od vraždy expolicisty a pozdějšího podnikatele Róberta Remiáše (†25) uplynulo již dlouhých 22 let.… číst článek
Mečiarovi hrozí trestní stíhání. Kvůli zrušeným amnestiím Mečiarovi hrozí trestní stíhání. Kvůli zrušeným amnestiím Bývalému slovenskému premiérovi Vladimíru Mečiarovi hrozí v souvislosti s nedávno zrušenými kontroverzními… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Pavel Klíma
Pavel Klíma
zobrazit profil Jan  Foldyna
Jan Foldyna
zobrazit profil Ladislav Velebný
Ladislav Velebný
zobrazit profil Marcel Chládek
Marcel Chládek
zobrazit profil Jan Machač
Jan Machač
zobrazit profil Martin Kolovratník
Martin Kolovratník
zobrazit profil Michaela Šojdrová
Michaela Šojdrová
zobrazit profil Hana Marvanová
Hana Marvanová