Vladimír Mečiar

Datum narození: 26. 7. 1942
Místo narození: Zvolen
Profese: bývalý slovenský premiér
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Trojnásobný slovenský premiér Vladimír Mečiar je jedním ze strůjců rozdělení Československa v roce 1992. Autoritativní politik stál od roku 1993 v čele vlády samostatného Slovenska. Dvakrát se pokoušel stát prezidentem, dvakrát zůstal poražen ve druhém kole volby.

Rozdělení Československa dohodli premiéři Vladimír Mečiar a Václav Klaus v roce 1992 v brněnské vile Tugendhat. Strmou politickou kariéru Vladimír Mečiar prožil po roce 1989. Před tím byl z KSČ vyloučen kvůli nesouhlasu s okupací Československa vojsky Varšavské smlouvy ze srpna 1968. Vystudoval pak dálkově práva a z topiče se stal podnikový právník.

Po Sametové revoluci, v lednu 1990 hledala Veřejnost proti násilí, slovenská obdoba Občanského fóra vhodného kandidáta na slovenského ministra vnitra. Bývalý předseda vlády Alexander Dubček doporučil tehdy neznámého Vladimíra Mečiara. Tím se daly do pohybu pozdější události.

Už počátkem roku 1991 ve Veřejnosti proti násilí vedené Fedorem Gálem vznikla Mečiarova frakce Za demokratické Slovensko. O půl roku později už Vladimír Mečiar byl předsedou nového Hnutí za demokratické Slovensko, které v červenci 1992 vyhrálo volby. Vladimír Mečiar se poprvé stal slovenským premiérem, a to ještě ve federálním Československu. Federace přestala existovat k poslednímu dni roku 1992, ani tehdejší prezident Václav Havel to nezvrátil.

V březnu 1994 byla vláda Vladimíra Mečiara odvolána, jeho strana však vzápětí opět vyhrála volby. Vladimír Mečiar byl premiérem do roku 1998. I v tomto roce Hnutí za demokratické Slovensko dostala od voličů nejvíce hlasů. Skončilo ale v opozici, protože už nenašlo koaliční partnery, premiérem se stal Mikuláš Dzurinda.

Období do roku 1998 s Vladimírem Mečiarem v čele poznamenaly skandály okolo slovenské bezpečnostní služby SIS. V roce 1995 například zažil únos do Rakouska syn slovenského prezidenta Michal Kováč ml. Pachatel byl odhalen, premiér Vladimír Mečiar ho ale omilostnil a korunní svědek únosu zahynul při výbuchu auta.

Na veřejnost prosákly zprávy, že v Mečiarově éře SIS používala prostitutky k diskreditaci a vydírání politických oponentů. Pro autoritativní Mečiarovu vládu se tak na Západě vžil výraz Lukašenko na Dunaji.

Vladimír Mečiar dvakrát v letech 1999 a 2004 neuspěl v prezidentské kandidatuře. Přestože zůstával předsedou strany, ta se vytratila z politické scény. V roce 2012 jí odevzdalo hlas necelé 1% voličů. Až poté Vladimír Mečiar z politiky odešel, vůbec si však nežil špatně. Investoval, kde se dalo.

Vlivnou ženou je dcera Vladimíra Mečiara Magda Gáliková. Díky ni je z Vladimíra Mečiara dávno dědečkem, vnuků má více. Spekulovalo se také o vztahu Vladimíra Mečiara s jeho exporadkyní Blaženou Martinkovou.

 

Články o celebritě

Bývalá politička Adriana Krnáčová (62) přišla kvůli rakovině o ňadro... Bývalá politička Adriana Krnáčová (62) přišla kvůli rakovině o ňadro...  Byla nejmocnější ženou Prahy. V roce 2018 se však rozhodla, že s politickou kariérou skončí a bude ... číst článek
Politické špičky slavily vznik Slovenska: Klaus na roztrhání, okouzlující Čaputová i Fiala s Orbánem Politické špičky slavily vznik Slovenska: Klaus na roztrhání, okouzlující Čaputová i Fiala s Orbánem Zatímco Česká republika svůj vznik moc neslaví a stále připomíná hlavně výročí neexistujícího státu,... číst článek
Velké srovnání Blesku k výročí 30 let od rozpadu federace: Nad Slováky máme stále navrch! Velké srovnání Blesku k výročí 30 let od rozpadu federace: Nad Slováky máme stále navrch! Slováci už téměř 12 let platí eury, my stále ještě korunami… Prakticky všechny ekonomické ukazatele ... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Jan Horník
Jan Horník
zobrazit profil Stanislav Huml
Stanislav Huml
zobrazit profil Věra Procházková
Věra Procházková
zobrazit profil Miloš Vystrčil
Miloš Vystrčil
zobrazit profil Jiří Cieńciała
Jiří Cieńciała
zobrazit profil Pavel Jelínek
Pavel Jelínek
zobrazit profil Theresa Mayová
Theresa Mayová