Robert Fico | Celebwiki.cz

Robert Fico

Datum narození: 15.9.1964
Místo narození: Topoľčany, Slovensko
Profese: předseda strany SMER
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Slovenský premiér a šéf strany Smer (sociální demokraté). Zároveň je Robert Fico neúspěšný kandidát na prezidenta ve volbách z roku 2014.

Se všemi tituly se píše Doc. JUDr. Robert Fico CSc. Vystudoval práva na Komenského univerzitě v Bratislavě. Jeho politická kariéra začala v Komunistické straně Slovenska v roce 1989. Setrval v ní až do roku 1990 a poté, i když změnil stranu, zůstal levicově zaměřen. V roce 1999 založil stranu SMER, a zaujal s ní přístup tzv. třetí cesty – středolevý politický proud. V roce 2004 se Robert Fico zasloužil o sjednocení levicových stran. K jeho SMERu se tak připojily další tři levicově zaměřené strany a uskupení se pojmenovalo SMER – sociální demokracie. Znamenalo to především sloučení a nárůst voličů. V roce 2006 strana vítězí ve volbách a začíná vláda Roberta Fica jako předsedy.

V dalších volbách i přes úspěšné volby nebyl Robert Fico schopný vytvořit vládu a až do roku 2012 se musel smířit s klesajícím postavením. V roce 2012 však bylo vítězství jeho strany drtivé a nastalo tak období druhé vlády Roberta Fica. V roce 2014 kandidoval Robert Fico na prezidenta. V prvním kole voleb sice zvítězil (jeho soupeřem byl např. i známý herec Milan Kňažko), v druhém a rozhodujícím kole ho však soupeř Andrej Kiska porazil s 59% hlasů. Robert Fico ale nevěnuje veškerý čas jen politice. Rád sportuje a má i svého psího miláčka Larryho.

 

Články o celebritě

Kiska o daňové kauze: „Fico se mi mstí, až mi skončí mandát, tak obviní i mě“ Kiska o daňové kauze: „Fico se mi mstí, až mi skončí mandát, tak obviní i mě“ Slovenský prezident Andrej Kiska očekává, že po skončení v prezidentském úřadu v polovině letošního… číst článek
Kuciakův otec děkoval davu. A památku zavražděných snoubenců uctili i Češi Kuciakův otec děkoval davu. A památku zavražděných snoubenců uctili i Češi Zhruba 500 lidí se ve čtvrtek vpodvečer sešlo na pražském Václavském náměstí k tichému uctění památky… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Jaroslav Zámečník
Jaroslav Zámečník
zobrazit profil Václav Snopek
Václav Snopek
zobrazit profil Alena Dernerová
Alena Dernerová
zobrazit profil Pavel Bělobrádek
Pavel Bělobrádek
zobrazit profil Martin Bursík
Martin Bursík
zobrazit profil Lucie Talmanová
Lucie Talmanová
zobrazit profil Laura Janáčková
Laura Janáčková
zobrazit profil Josef Skála
Josef Skála