Ján Slota | Celebwiki.cz

Ján Slota

Datum narození: 14.9.1953
Místo narození: Lietavská Lúčka
Profese: Politik
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Dlouholetý předseda Slovenské národní strany a primátor Žiliny Ján Slota proslul vedle své hrubosti také skandály. Přesto slovenští voliči v březnu 2016 opět Slovenskou národní stranu podpořili. Získala 15 poslanců, Ján Slota už mezi nimi není.

Ján Slota je inženýrem, báňským technikem. Emigroval sice v roce 1971 do Rakouska, posléze se však Vrátil. Zřejmě mu v Rakousku hořela půda pod nohama. V 80. letech 20. století pracoval v Prefmontě Bratislava, několikrát od funkcionářů získal ocenění nejlepší pracovník.

Po roce 1989 stál u zrodu Slovenské národní strany (SNS). Ta ideologicky navazovala na Slovenskou národní stranu, která od roku 1871 hrála roli ve slovenském obrození. Roku 1938 splynula s Hlinkovou slovenskou lidovou stranou, která v čele s Jozefem Tisem nechvalně proslula za Slovenského státu v období 2. světové války. Slovensko bylo spojencem hitlerovského Německa.

Ján Slota se hned v roce 1990 stal za SNS poslancem. Mandát mnohokrát obhájil, byl primátorem Žiliny. Roku 1994 se SNS stala vládní stranou a Ján Slota straně poprvé předsedal. Strana se pod jeho vedením projevovala jako nacionální slovenský subjekt, vyhraněný zvlášť ve vztahu k Maďarům. Bývá označována za extrémní. Později na stejnou strunu úspěšně udeřil Marián Kotleba.

V roce 1999 Ján Slota veřejně navrhoval nasednout do tanků a vyrazit na Budapešť. Ján Slota často kritizoval národnostní menšiny, nevybíravě se obouval také do novinářů a vůbec do všech, kteří mu zkřížili cestu. Vymýšlel zvláštní stát pro Romy, mnohé jeho výroky byly hrubé a zaváněly rasismem. Ján Slota SNS předsedal přes vnitřní partajní rozpory po dvě období. Předsedou SNS byl v letech 1994-99 a 2003-12.

Ján Slota bývá často viděn v luxusu, ačkoli podle svých majetkových přiznání příliš majetný není. Je však známo, že se věnuje jachtingu, sportovnímu létání, spekulovalo se, zda mu jachta a letadlo patří. Čelil i trestnímu oznámení pro krácení daně. Často se ocitne v nabouraných autech a byl i v podezření, že znásilnil nezletilé dívky.

Ján Slota je od listopadu 2004 potřetí ženatý. Má tři dospělé syny a dceru.

 

Další Politici

zobrazit profil Theresa Mayová
Theresa Mayová
zobrazit profil Robert Fico
Robert Fico
zobrazit profil Josef Skála
Josef Skála
zobrazit profil Ondřej Knotek
Ondřej Knotek
zobrazit profil Pcheng Li-jüan
Pcheng Li-jüan
zobrazit profil Jiří Šír
Jiří Šír
zobrazit profil Stanislav Antoš
Stanislav Antoš
zobrazit profil Jana Černochová
Jana Černochová