Petr Nečas

Datum narození: 19. 11. 1964
Přezdívka: Pan Čistý
Místo narození: Uherské Hradiště
Profese: někdejší politik ODS, v letech 2010 až 2013 premiér ČR
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Petr Nečas, zvaný Pan Čistý, kvůli aféře se svou asistentkou Janou Nagyovou skončil nejen v čele kabinetu a v ODS, ale v politice vůbec.

Před listopadem 1989 působil vystudovaný fyzik (Přírodovědecká fakulta Univerzity J. E. Purkyně v Brně) RNDr. Petr Nečas jako technolog a výzkumný pracovník v Tesle Rožnov. Když se poměry změnily, patřil v roce 1991 k zakládajícím členům ODS. Se stranou spojil celou svoji polistopadovou kariéru. V roce 1992 byl zvolen poslancem a svůj mandát dokázal obhájit ve všech následujících parlamentních volbách let až do svého politického pádu v roce 2013.

PETR NEČAS - OBŽALOBA Z UPLÁCENÍ POSLANCŮ

Premiérem se Petr Nečas stal roku 2010

V letech 1995 a 1996 zastával Petr Nečas funkci prvního náměstka ministra obrany. V letech 2006 až 2009 byl místopředsedou vlády a ministrem práce a sociálních věcí v první a druhé vládě Mirka Topolánka. V roce 2010 se pak stal po Topolánkově neslavném konci (kvůli výrokům na adresu církví a židů) premiérem a byl zvolen předsedou ODS. Svoji vládu (spolu s TOP 09 a Věcmi veřejnými) označoval Petr Nečas jako „transparentní vládu rozpočtové odpovědnosti“, nicméně realita byla poněkud odlišná.

Kabinet Petra Nečase byl kvůli neustálým aférám jeden z nejobměňovanějších, výměn bylo za tři roky patnáct. Nejznámější kauzy připravily o posty ministra životního prostředí Pavla Drobila, ministra průmyslu Martina Kocourka, ministra obrany Alexandra Vondru, ministra dopravy Víta Bártu.

Nečas rezignoval na všechny funkce

V červnu 2013 Petr Nečas, zvaný Pan Čistý, rezignoval na všechny funkce. Úřednickou vládu jmenovanou prezidentem Milošem Zemanem po něm vedl Jiří Rusnok, po předčasných volbách se pak stal premiérem Bohuslav Sobotka z ČSSD; šéfem ODS se stal někdejší brněnský rektor Petr Fiala. Petr Nečas ani nekandidoval ve volbách. Důvod? Tzv. aféra Jany Nagyové, což byla vedoucí vládního sekretariátu, Nečasova pravá ruka, která měla s Petrem Nečasem poměr a zaúkolovala jménem premiéra vojenskou rozvědku, aby sledovala tehdejší premiérovu manželku Radku Nečasovou.

V prosinci 2019 informoval server Aktuálně.cz. o tom, že policie obvinila Petra Nečase z křivé výpovědi v kauze zneužití Vojenského zpravodajství.

Nagyovou si vzal hned po rozvodu  

O PETRU NEČASOVI ČTĚTE ZDE>>

Kvůli tomu byla Jana Nagyová i obviněna a umístěna na několik týdnů do vazby. Kauza začala policejní razií na Úřadu vlády na jaře 2013. Vyšetřovatelé totiž navíc podezírali vládní politiky, že se snažili uplatit slibem zajímavých postů ve státních firmách někdejší poslance ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksu, aby se vzdali svých mandátů. Trojice totiž odmítala při hlasování o důvěře vládě vyjádřit Nečasovu týmu podporu. Tuto část kauzy smetl později ze stolu Nejvyšší soud.

Z prvního manželství s Radkou Nečasovou (trvalo 27 let, rozvedli se v roce 2013) má Petr Nečas čtyři děti: OndřejeTomáše, Terezu a Marii. Záhy po rozvodu se Petr Nečas oženil s Janou Nagyovou.

 

Články o celebritě

10 let od smrti Václava Havla (†75): Takhle tehdy reagovali jeho přátelé a kolegové! 10 let od smrti Václava Havla (†75): Takhle tehdy reagovali jeho přátelé a kolegové! 18. prosince uplynulo již 10 let ode dne, kdy zemřel první prezident České republiky Václav Havel (†... číst článek
Václav Havel zemřel před 10 lety: Jako když zhasne svíčka, popsala jeho poslední okamžik sestra boromejka Václav Havel zemřel před 10 lety: Jako když zhasne svíčka, popsala jeho poslední okamžik sestra boromejka Už je to deset let od smrti prvního českého prezidenta Václava Havla (†75). Zpráva o odchodu světově... číst článek
Hamáček mizí, jeho manželka zůstává: Kloudová má vést kabinet ministra Blažka Hamáček mizí, jeho manželka zůstává: Kloudová má vést kabinet ministra Blažka Ředitelkou kabinetu nového ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) se má stát Gabriela Kloudová, m... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Jiří Čejka
Jiří Čejka
zobrazit profil Jana Maláčová
Jana Maláčová
zobrazit profil Pavel Klíma
Pavel Klíma
zobrazit profil Jaroslav  Doubrava
Jaroslav Doubrava
zobrazit profil Jiří Kohoutek
Jiří Kohoutek
zobrazit profil Michal Pehr
Michal Pehr
zobrazit profil Jaroslav Štěrba
Jaroslav Štěrba
zobrazit profil Ivo Vondrák
Ivo Vondrák