Michal Šmarda

Datum narození: 6. 7. 1975
Místo narození: Nové Město na Moravě
Profese: politik ČSSD, 17. předseda strany
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Michal Šmarda, od listopadu 2010 starosta Nového Města na Moravě, byl v prosinci 2021 zvolen předsedou ČSSD.

Po maturitě na gymnáziu se Michal Šmarda věnoval mediálnímu, politickému a organizačnímu poradenství. V letech 1998 až 2014 působil jako asistent a poradce poslanců za ČSSD a senátorky Dagmar Zvěřinové.

MICHAL ŠMARDA - ROZHOVOR NAJDETE ZDE>>

Do ČSSD Šmarda vstoupil v osmnácti 

Do ČSSD Michal Šmarda vstoupil v roce 1993. Bylo mu 18 let. Do komunální politiky, tedy do Zastupitelstva Nového Města na Moravě, se neúspěšně pokusil dostat v letech 1994, 1998, 2002 a 2006. Tehdy skončil jako čtvrtý náhradník.

V listopadu 2006 se na něj usmálo štěstí. Mandátu se vzdal jeho stranický kolega a další tři náhradníci místo zastupitele nepřijali. Ve volbách 2010 byl Michal Šmarda zvolen starostou Nového Města na Moravě, stejně jako v letech 2014 a 2018.

Ve volbách 2012 neúspěšně kandidoval do Zastupitelstva kraje Vysočina. V tamním křesle si krátce poseděl v září a v říjnu 2016, tentokrát jako první náhradník. Na svůj mandát totiž rezignoval jeho stranický kolega Petr Krčál. Ve volbách 2016 se Michalu Šmardovi mandát obhájit nepodařilo.

Byl kandidátem na ministra kultury

Od březnového sjezdu ČSSD 2019 řadový místopředseda strany Michal Šmarda se v květnu téhož roku podle slov tehdejšího předsedy strany Jana Hamáčka stal kandidátem na post ministra kultury, a to poté, co Antonín Staněk podal rezignaci. Tu však prezident Miloš Zeman záhy poté nepřijal.

Do voleb 2020 Michala Šmardu ČSSD vyslala vybojovat post v horní komoře za obvod č. 51 - Žďár nad Sázavou. V druhém kole ho porazil Josef Klement (KDU-ČSL).

V parlamentních volbách 2021 Michal Šmarda zaujal druhé místo na kandidátce ČSSD v Kraji Vysočina. Strana se však do dolní komory vůbec nedostala.

Michal Šmarda nadradil Jana Hamáčka

V prosinci 2021 byl Michal Šmarda zvolen šéfem sociálních demokratů. Vystřídal tak Jana Hamáčka.

O MILANU ŠMARDOVI ČTĚTE ZDE>>

Michal Šmarda se ženil roku 2006. S manželkou Lenkou má tři děti.

 

 

Články o celebritě

Předseda ČSSD Šmarda: Můžeme si za to sami, že nejsme ve Sněmovně. Společnost čeká proměna Předseda ČSSD Šmarda: Můžeme si za to sami, že nejsme ve Sněmovně. Společnost čeká proměna Předseda ČSSD Michal Šmarda zašel na Národní třídu u příležitosti oslav 17. listopadu. Blesk Zprávy ... číst článek
Neúspěch ČSSD: Lidi v ní ztratili důvěru, míní Šmarda. Z Prahy je mi hrozně smutno, říká Birke Neúspěch ČSSD: Lidi v ní ztratili důvěru, míní Šmarda. Z Prahy je mi hrozně smutno, říká Birke Pád ČSSD do zapomnění pokračuje. Ani komunálky Šmardově partě příiš nepřály. Sám šéf ČSSD Michal Šma... číst článek
Poražení voleb 2022: Kdo propadl, kdo překvapil a jak se STAN „zamával“ Dozimetr? Poražení voleb 2022: Kdo propadl, kdo překvapil a jak se STAN „zamával“ Dozimetr? I komunální a senátní volby 2022 znamenají pro některé velký, ale zároveň i poněkud překvapivý úspěc... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Pavel Staněk
Pavel Staněk
zobrazit profil Martin Juroška
Martin Juroška
zobrazit profil Martin Major
Martin Major
zobrazit profil Zdenka Szukalská
Zdenka Szukalská
zobrazit profil Zuzana Majerová Zahradníková
Zuzana Majerová Zahradníková
zobrazit profil Jakub Unucka
Jakub Unucka
zobrazit profil Jaroslav Holík
Jaroslav Holík