Jiří Dienstbier ml.

Datum narození: 27. 5. 1969
Místo narození: Washington, D.C.
Profese: politik ČSSD, 3. senátor za obvod č. 30 - Kladno
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Politik ČSSD Jiří Dienstbier mladší se potatil - stal se výraznou tváří české politické scény a v roce 2013 dokonce jedním z kandidátů na prezidenta. Ozkusil i senátorské křeslo.

Když začátekm roku 2011 zemřel bývalý disident, polistopadový ministr zahraničí a v době své smrti senátor Jiří Dienstbier starší, nikoho nepřekvapilo, že se v doplňovacích volbách na Kladensku postavil do boje o jeho uprázdněné křeslo opět Jiří Dienstbier mladší.

JIŘÍ DIENSTBIER ML.: BABIŠOVI SE NEDÁ VĚŘIT 

Syn svého otce v Senátu skutečně nahradil, což bylo nanejvýš symbolické, neboť tou dobou už byl Jiří Dienstbier ml. nepřehlédnutelnou postavou české politické scény a de facto už místo svého otce převzal dávno (od začátku 90. let 20. století působil v Občanském foru, Občanském hnutí, pak u Svobodných demokratů a nakonec v ČSSD).

Advokát, někdejší senátor, místopředseda ČSSD (2011 až 2013) a nakonec ve vládě Bohuslava Sobotky ministr bez portfeje, který měl na starosti lidská práva a zároveň šéfování Legislativní rady vlády. To je politická kariéra Jiřího Dienstbiera mladšího.

I když ve straně působí tak trochu jako rebel, je svůj, má přehled a je oblíbený. Strana ho proto ráda staví jako svého kandidáta do všemožných voleb (v roce 2010 byl např. kandidátem na primátora Prahy a v první přímé prezidentské volbě se směle postavil Miloši Zemanovi i Karlu Schwarzenbergovi a skončil na 4. místě s téměř stejným výsledkem, jako třetí Jan Fischer - rozdíl byl pouhých 0,2 %).

Jiří Dienstbier ml. je nálepkován jako představitel moderní evropské liberální levice (proto měl konflikty s pohrobky někdejšího šéfa ČSSD Miloše Zemana, kteří ve straně na rozdíl od něj zůstali, a opíral se do něj i sám prezident).

Do voleb 2020 Jiřího Dienstbiera j.r. ČSSD vyslala obhájit křeslo v Senátu za obvod č. 30 - Kladno, do něhož usedl v lednu 2011. Nepovedlo se. Skončil třetí.

Jiří Dienstbier ml. se narodil ve Washingtonu, kde v té době jeho otec působil jako zahraniční korespondent Československého rozhlasu. Pochází s disidentské a chartistické rodiny (otec byl vězněn) a byl už v mládí vystaven komunistické šikaně, nesměl např. studovat na gymnáziu.

Práva na Univerzitě Karlově v Praze mohl Jiří Dienstbier ml. začít studovat až po listopadové revoluci.

O JIŘÍM DIENSTBIEROVI MJ. ČTĚTE ZDE>>

Jiří Dienstbier ml. není ženatý. Žije se svojí asistentkou Jaroslavou Tomášovou a mají syna, který - aby se to nepletlo - bývá uváděn jako Jiří Dienstbier jr.

O SENÁTNÍCH VOLBÁCH 2020 ČTĚTE ZDE>>

 

 

Články o celebritě

Do Senátu se dostala sněmovní stálice, nejzkušenější senátor naopak končí. Podívejte se na seznam podle obvodů Do Senátu se dostala sněmovní stálice, nejzkušenější senátor naopak končí. Podívejte se na seznam podle obvodů Společně s krajskými volbami proběhla ve třetině obvodů i první kola voleb do Senátu Parlamentu Česk... číst článek
Dienstbier končí v Senátu, co bude dělat? O ČSSD má jasno: Ve vládě je „utopená“ Dienstbier končí v Senátu, co bude dělat? O ČSSD má jasno: Ve vládě je „utopená“ Sociální demokraté letos obhajovali v Senátu nejvíc křesel. Jenže kandidáti ČSSD utrpěli ve volbách ... číst článek
Suverénní Němcová, Žantovský jde dál, Zemanův hlas nepomohl. Známé tváře se perou o Senát Suverénní Němcová, Žantovský jde dál, Zemanův hlas nepomohl. Známé tváře se perou o Senát Miroslava Němcová (ODS) triumfovala v 1. kole senátních voleb, připsala si 48,56 % hlasů a jen o fou... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Tomáš Müller
Tomáš Müller
zobrazit profil Vratislav Mynář
Vratislav Mynář
zobrazit profil Petr Gajdáček
Petr Gajdáček
zobrazit profil Lumír Aschenbrenner
Lumír Aschenbrenner
zobrazit profil Jiří Holubář
Jiří Holubář
zobrazit profil Marcela Melková
Marcela Melková
zobrazit profil Petr Braný
Petr Braný