Vladimír Špidla

Datum narození: 22. 4. 1951
Místo narození: Praha
Profese: politik ČSSD, 4. předseda vlády, 12. šéf strany
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Politik ČSSD Vladimír Špidla, který byl premiérem či evropským komisařem, se rozhodl pomoci svým stranickým kolegům setrvat ve Sněmovně po parlamentních volbách 2021.

Po maturitě Vladimír Špidla studoval obor historie a prehistorie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Pracoval mj. jako archeolog či dělník na pile, byl zaměstnancem mlékárny a skladu stavebnin. Angažoval se v ochraně přírody.

VLADIMÍR ŠPIDLA SE PUSTIL DO MILOŠE ZEMANA

Po Sametové revoluci 1989 byl Vladimír Špidla ředitelem Úřadu práce v Jindřichově Hradci a jedním ze zakládajících členů ČSSD.

V březnu 1997 se Vladimír Špidla stal statutárním místopředsedou ČSSD, to již jako poslanec, jímž byl zvolen ve volbách 1996.

Od července 1998 Vladimír Špidla čtyři roky zastával post ministra práce a sociálních věcí. Od prosince 1999 do února 2000 řídil i resort zdravotnictví.

V roce 2000 Vladimír Špidla zavinil dopravní nehodu a způsobil škodu 30 tisíc korun. Naštěstí při ní nebyl nikdo zraněn.

V dubnu 2001 Vladimír Špidla povýšil na předsedu strany. Jím byl do roku 2004, kdy jej vystřídal Stanislav Gross, stejně jako na postu premiéra. V čele kabinetu Vladimír Špidla stál od 2. července 2002 do 4. srpna 2004.

Od listopadu 2004 do února 2010 byl Vladimír Špidla evropským komisařem pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti. Podařilo se mu mj. prosadit zkrácení lhůt pro přístup nových členských zemí na pracovní trh většiny původních států EU.

Ve volbách 2010 Vladimír Špidla neuspěl s kandidaturou do Senátu za obvod č. 10 - Český Krumlov. Postoupil sice do druhého kola, ale v něm jej porazil obhájce mandátu Tomáš Jirsa (ODS).

Po parlamentních volbách 2013 se o Vladimíru Špidlovi spekulovalo jako o ministru práce a sociálních věcí ve vznikající vládě Bohuslava Sobotky. Tyto dohady nevyšly. Poté byl v letech 2014 až 2017 vedoucím Odboru poradců a poradkyň předsedy vlády, který působí v rámci Úřadu vlády ČR.

Vladimír Špidla je držitelem Řádu čestné legie za zásluhy o rozvoj česko-francouzských vztahů a podporu evropské integrace.

Do parlamentních voleb 2021 se Vladimír Špidla rozhodl jít, aby pomohl ČSSD v čele s Janem Hamáčkem nadále setrvat v dolní komoře.

O VLADIMÍRU ŠPIDLOVI ČTĚTE ZDE>>

Někdejší vrcholný politik Vladimír Špidla je podruhé ženatý. Dvě děti má z prvního manželství a další dvě vyženil.

O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2021 ČTĚTE ZDE>>

 

 

Další Politici

zobrazit profil Stanislav Křeček
Stanislav Křeček
zobrazit profil Marek Benda
Marek Benda
zobrazit profil Ondřej Liška
Ondřej Liška
zobrazit profil Lukáš Bartoň
Lukáš Bartoň
zobrazit profil Lumír Aschenbrenner
Lumír Aschenbrenner
zobrazit profil Vladimír Boštík
Vladimír Boštík
zobrazit profil Václav Heřman
Václav Heřman