Jiří Rusnok

Datum narození: 16. 10. 1960
Místo narození: Ostrava
Profese: ekonom, politik
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Guvernér ČNB Jiří Rusnok je velký příznivec Miloše Zemana, což mu vyneslo post premiéra. Památný je jeho premiérský výrok „Ty vole, umřel Mandela“. Ten obletěl svět.

Absolvent Národohospodářské fakulty pražské Vysoké školy ekonomické Jiří Rusnok působil před listopadem 1989 ve Státní plánovací komisi, později na Federálním ministerstvu pro strategické plánování. Stihl být také kandidátem členství v KSČ. V 90. letech pracoval pro Českomoravskou konfederaci odborových svazů.

JIŘÍ RUSNOK - GUVERNÉR ČNB

Jeho politická kariéra začíná rokem 1998, kdy Jiří Rusnok vstoupil do ČSSD. Nejprve mu to vyneslo funkci náměstka ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Špidly ve vládě Miloše Zemana, později v témže kabinetu post ministra financí a nakonec křeslo ministra průmyslu a obchodu ve vládě Vladimíra Špidly, který ale musel po konfliktu s premiérem v roce 2003 opustit.

Několik let potom působil Jiří Rusnok v soukromém sektoru jako ekonomický expert, především v ING Penzijním fondu. Na politické výsluní se vrátil v roce 2013, když předtím výrazně podporoval Miloše Zemana v jeho kampani před historicky první přímou volbou prezidenta. Ostatně už v lednu 2010 Jiří Rusnok vystoupil z ČSSD a kandidoval na starostu Prahy-Vinoře, kde žije, ze Stranu práv občanů-Zemanovce.

Intervence České národní banky pod vedením Rusnoka >>>

Když se pak někdejší šéf ČSSD hlavou státu skutečně stal, a když poté padla koaliční vláda ODS, TOP 09 a LIDEM, kterou vedl Petr Nečas, pověřil Miloš Zeman v létě 2013 Jiřího Rusnoka sestavením „vlády odborníků“. Půl roku byl tedy Jiří Rusnok premiérem, byť vládl bez důvěry vyslovené Sněmovnou (vystřídal ho až v lednu 2014 vítěz předčasných voleb Bohuslav Sobotka). Ještě když byl Jiří Rusnok premiérem, slíbil mu Miloš Zeman, že jej jmenuje do bankovní rady ČNB.

O JIŘÍM RUSNOKOVI ČTĚTE ZDE>>

Během krátkého premiérského působení se jméno Jiřího Rusnoka objevilo ve všech světových médiích poté,co zemřel první jihoafrický prezident a bojovník proti apartheidu Nelson MandelaJiří Rusnok a jeho ministři Jan Fischer a Vlastimil Picek si totiž ve Sněmovně nevšimli, že jsou zapnuté mikrofony, a tak se do éteru dostal tento jejich rozhovor (který ve světě vyvolal podiv a kritiku):

Rusnok: Ty vole, teď eště zase zemřel Mandela.

Picek: Ty vole, kdo tam pojede?

Rusnok: Já doufám, že prezident. Ty vole, já se úplně třepu, abych tam nemusel jet!

Picek: Dyť von má problémy se schodama.

Fischer: To je úplná blbost, eště tam bude ňákej průser, čoveče.

Rusnok: No tak asi nepoletí, tak je to v prdeli.

Jiří Rusnok byl ženatý s inženýrkou ekonomie Ivetou Rusnokovou, s níž má tři děti. Jejich manželství skončilo rozvodem.

 

Články o celebritě

„Mám už nárok na odpočinek.“ Benešová (73) po volbách sekne s politikou i advokacií „Mám už nárok na odpočinek.“ Benešová (73) po volbách sekne s politikou i advokacií Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) podle svých slov vstoupila do poslední životní fáze... číst článek
„Ekonomika se naučila s covidem fungovat.“ Šéf ČNB Rusnok o vlivu dalšího zpřísnění opatření „Ekonomika se naučila s covidem fungovat.“ Šéf ČNB Rusnok o vlivu dalšího zpřísnění opatření Česká národní banka v nové prognóze zlepšila odhad vývoje ekonomiky v letošním roce, naopak pro příš... číst článek
Z Vojtěcha je po ministerském comebacku superstar. Nejméně lidé věří Babišovi a Zemanovi Z Vojtěcha je po ministerském comebacku superstar. Nejméně lidé věří Babišovi a Zemanovi Z čelných představitelů státu věří lidé nejvíc ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (za ANO), jem... číst článek

Další Politici

zobrazit profil François Hollande
François Hollande
zobrazit profil Šárka Štruplová Růžičková
Šárka Štruplová Růžičková
zobrazit profil Jitka Volfová
Jitka Volfová
zobrazit profil Ivana Cabrnochová
Ivana Cabrnochová
zobrazit profil Miloslav Ransdorf
Miloslav Ransdorf
zobrazit profil Petr Pávek
Petr Pávek
zobrazit profil František Konečný
František Konečný
zobrazit profil Jana Levová
Jana Levová