Jiří Rusnok | Celebwiki.cz

Jiří Rusnok

Datum narození: 16. 10. 1960
Místo narození: Ostrava
Profese: ekonom, politik
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Guvernér ČNB Jiří Rusnok je velký příznivec Miloše Zemana, což mu vyneslo post premiéra. Památný je jeho premiérský výrok „Ty vole, umřel Mandela“. Ten obletěl svět.

Absolvent Národohospodářské fakulty pražské Vysoké školy ekonomické Jiří Rusnok působil před listopadem 1989 ve Státní plánovací komisi, později na Federálním ministerstvu pro strategické plánování. Stihl být také kandidátem členství v KSČ. V 90. letech pracoval pro Českomoravskou konfederaci odborových svazů.

JIŘÍ RUSNOK - GUVERNÉR ČNB

Jeho politická kariéra začíná rokem 1998, kdy Jiří Rusnok vstoupil do ČSSD. Nejprve mu to vyneslo funkci náměstka ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Špidly ve vládě Miloše Zemana, později v témže kabinetu post ministra financí a nakonec křeslo ministra průmyslu a obchodu ve vládě Vladimíra Špidly, který ale musel po konfliktu s premiérem v roce 2003 opustit.

Několik let potom působil Jiří Rusnok v soukromém sektoru jako ekonomický expert, především v ING Penzijním fondu. Na politické výsluní se vrátil v roce 2013, když předtím výrazně podporoval Miloše Zemana v jeho kampani před historicky první přímou volbou prezidenta. Ostatně už v lednu 2010 Jiří Rusnok vystoupil z ČSSD a kandidoval na starostu Prahy-Vinoře, kde žije, ze Stranu práv občanů-Zemanovce.

Intervence České národní banky pod vedením Rusnoka >>>

Když se pak někdejší šéf ČSSD hlavou státu skutečně stal, a když poté padla koaliční vláda ODS, TOP 09 a LIDEM, kterou vedl Petr Nečas, pověřil Miloš Zeman v létě 2013 Jiřího Rusnoka sestavením „vlády odborníků“. Půl roku byl tedy Jiří Rusnok premiérem, byť vládl bez důvěry vyslovené Sněmovnou (vystřídal ho až v lednu 2014 vítěz předčasných voleb Bohuslav Sobotka). Ještě když byl Jiří Rusnok premiérem, slíbil mu Miloš Zeman, že jej jmenuje do bankovní rady ČNB.

O JIŘÍM RUSNOKOVI ČTĚTE ZDE>>

Během krátkého premiérského působení se jméno Jiřího Rusnoka objevilo ve všech světových médiích poté,co zemřel první jihoafrický prezident a bojovník proti apartheidu Nelson MandelaJiří Rusnok a jeho ministři Jan Fischer a Vlastimil Picek si totiž ve Sněmovně nevšimli, že jsou zapnuté mikrofony, a tak se do éteru dostal tento jejich rozhovor (který ve světě vyvolal podiv a kritiku):

Rusnok: Ty vole, teď eště zase zemřel Mandela.

Picek: Ty vole, kdo tam pojede?

Rusnok: Já doufám, že prezident. Ty vole, já se úplně třepu, abych tam nemusel jet!

Picek: Dyť von má problémy se schodama.

Fischer: To je úplná blbost, eště tam bude ňákej průser, čoveče.

Rusnok: No tak asi nepoletí, tak je to v prdeli.

Jiří Rusnok byl ženatý s inženýrkou ekonomie Ivetou Rusnokovou, s níž má tři děti. Jejich manželství skončilo rozvodem.

 

Články o celebritě

VIP hříšníci: Mynářova zabijačka, Zemanova „hostina“, Nejedlého přešlapy a škraloupy ministrů VIP hříšníci: Mynářova zabijačka, Zemanova „hostina“, Nejedlého přešlapy a škraloupy ministrů Dodržovat protikoronavirová vládní opatření se ukazuje jako náročná disciplína i pro ty, kteří je sc... číst článek
Nové hypotéky budou kvůli koronaviru dostupnější. ČNB zmírňuje část podmínek Nové hypotéky budou kvůli koronaviru dostupnější. ČNB zmírňuje část podmínek Pandemie koronaviru má řadu ekonomických dopadů. Tenhle ale dopadne na české občany pozitivně. ČNB t... číst článek
„Jde o život, až pak o peníze.“ Na obědě Babiše a Rusnoka zastínil hypotéky koronavirus „Jde o život, až pak o peníze.“ Na obědě Babiše a Rusnoka zastínil hypotéky koronavirus Andrej Babiš (ANO) po boku se svými věrnými – vicepremiéry Alenou Schillerovou a Karlem Havlíčkem (z... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Jiří Milek
Jiří Milek
zobrazit profil Pavel Svoboda
Pavel Svoboda
zobrazit profil Dita Charanzová
Dita Charanzová
zobrazit profil Jan Mládek
Jan Mládek
zobrazit profil Jan Farský
Jan Farský
zobrazit profil Josef  Pravda
Josef Pravda
zobrazit profil Lucie Orgoníková
Lucie Orgoníková