Jiří Rusnok | Celebwiki.cz

Jiří Rusnok

Datum narození: 16. 10. 1960
Místo narození: Ostrava
Profese: ekonom, politik
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Guvernér ČNB Jiří Rusnok je velký příznivec Miloše Zemana, což mu vyneslo post premiéra. Památný je jeho premiérský výrok „Ty vole, umřel Mandela“. Ten obletěl svět.

Absolvent Národohospodářské fakulty pražské Vysoké školy ekonomické Jiří Rusnok působil před listopadem 1989 ve Státní plánovací komisi, později na Federálním ministerstvu pro strategické plánování. Stihl být také kandidátem členství v KSČ. V 90. letech pracoval pro Českomoravskou konfederaci odborových svazů.

JIŘÍ RUSNOK - GUVERNÉR ČNB

Jeho politická kariéra začíná rokem 1998, kdy Jiří Rusnok vstoupil do ČSSD. Nejprve mu to vyneslo funkci náměstka ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Špidly ve vládě Miloše Zemana, později v témže kabinetu post ministra financí a nakonec křeslo ministra průmyslu a obchodu ve vládě Vladimíra Špidly, který ale musel po konfliktu s premiérem v roce 2003 opustit.

Několik let potom působil Jiří Rusnok v soukromém sektoru jako ekonomický expert, především v ING Penzijním fondu. Na politické výsluní se vrátil v roce 2013, když předtím výrazně podporoval Miloše Zemana v jeho kampani před historicky první přímou volbou prezidenta. Ostatně už v lednu 2010 Jiří Rusnok vystoupil z ČSSD a kandidoval na starostu Prahy-Vinoře, kde žije, ze Stranu práv občanů-Zemanovce.

Intervence České národní banky pod vedením Rusnoka >>>

Když se pak někdejší šéf ČSSD hlavou státu skutečně stal, a když poté padla koaliční vláda ODS, TOP 09 a LIDEM, kterou vedl Petr Nečas, pověřil Miloš Zeman v létě 2013 Jiřího Rusnoka sestavením „vlády odborníků“. Půl roku byl tedy Jiří Rusnok premiérem, byť vládl bez důvěry vyslovené Sněmovnou (vystřídal ho až v lednu 2014 vítěz předčasných voleb Bohuslav Sobotka). Ještě když byl Jiří Rusnok premiérem, slíbil mu Miloš Zeman, že jej jmenuje do bankovní rady ČNB.

O JIŘÍM RUSNOKOVI ČTĚTE ZDE>>

Během krátkého premiérského působení se jméno Jiřího Rusnoka objevilo ve všech světových médiích poté,co zemřel první jihoafrický prezident a bojovník proti apartheidu Nelson MandelaJiří Rusnok a jeho ministři Jan Fischer a Vlastimil Picek si totiž ve Sněmovně nevšimli, že jsou zapnuté mikrofony, a tak se do éteru dostal tento jejich rozhovor (který ve světě vyvolal podiv a kritiku):

Rusnok: Ty vole, teď eště zase zemřel Mandela.

Picek: Ty vole, kdo tam pojede?

Rusnok: Já doufám, že prezident. Ty vole, já se úplně třepu, abych tam nemusel jet!

Picek: Dyť von má problémy se schodama.

Fischer: To je úplná blbost, eště tam bude ňákej průser, čoveče.

Rusnok: No tak asi nepoletí, tak je to v prdeli.

Jiří Rusnok byl ženatý s inženýrkou ekonomie Ivetou Rusnokovou, s níž má tři děti. Jejich manželství skončilo rozvodem.

 

Články o celebritě

Babiš vyhrožuje: Poteče krev! Premiéra tíží „pekelná D1“, důchody i slepice Babiš vyhrožuje: Poteče krev! Premiéra tíží „pekelná D1“, důchody i slepice Premiér Andrej Babiš (ANO) varuje: „Poteče krev.“ A na facebooku u toho drží v ruce slepici. Jak ned... číst článek
Zemřel filosof Erazim Kohák (†86). Před komunisty utekl do USA, od Zemana dostal metál Zemřel filosof Erazim Kohák (†86). Před komunisty utekl do USA, od Zemana dostal metál Známý český filosof Erazim Kohák zemřel v sobotu ve věku 86 let. Někdejší emigrant v USA, kam utekl ... číst článek
Zeman byl opět ve špitále, lékaři mají jasno. S holí a úsměvem „odtančil“ ven Zeman byl opět ve špitále, lékaři mají jasno. S holí a úsměvem „odtančil“ ven Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek dorazil opět do nemocnice, vystoupil z limuzíny a dál šel o holi. T... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Anna Hubáčková
Anna Hubáčková
zobrazit profil Markéta Vaňková
Markéta Vaňková
zobrazit profil Jiří Haramul
Jiří Haramul
zobrazit profil Jaromír Strnad
Jaromír Strnad
zobrazit profil Pavel Svoboda
Pavel Svoboda
zobrazit profil Mária Koudelová
Mária Koudelová
zobrazit profil Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
zobrazit profil Michal Hašek
Michal Hašek