Jiří Cieńciała | Celebwiki.cz

Jiří Cieńciała

Datum narození: 10.3.1950
Místo narození:  Vendryně
Profese: senátor a manažer
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Bývalý generální ředitel Třineckých železáren a ministr Rusnokovy vlády Jiří Cieńciała (kandidát hnutí OSN) se ve voleb 2016 stal senátorem za obvod Frýdek-Mýstek.

Do politiky Jiří Cieńciała vstoupil v červenci 2013, kdy mu premiér Jiří Rusnok nabídl post ministra průmyslu a obchodu ve své úřednické vládě. Prezident Miloš Zeman jej do této funkce jmenoval 10. července 2013. Vláda Jiřího Rusnoka ho usnesením jmenovala zmocněncem vlády pro řešení problémů spojených s revitalizací Moravskoslezského a Ústeckého kraj. Ve volbách 2016 byl úspěšným kandidátem za hnutí OBČANÉ SPOLU - NEZÁVISLÍ (OSN) v obvodu č. 73 – Frýdek-Místek.

Absolvent oboru systémové inženýrství na Vysoké škole báňské v Ostravě Jiří Cieńciała byl externím vyučujícím na VŠB Ostrava. Svou profesní kariéru zahájil v Třineckých železárnách. V této ocelářské firmě působil na různých hospodářských pozicích více než 37 let; roku 1997 se stal jejím generálním ředitelem. V říjnu 2012 byl zvolen členem dozorčí rady této akciové společnosti. Zapletl se do aféry, podle níž mohly Třinecké železárny vydělat (údajně šlo pohledávku v řádu miliard korun), a to pádem společnosti Moravia Energo, v jejíž dozorčí radě seděl od prosince 1999. V únoru 2012 se stal rektorem soukromé Vysoké školy podnikání v Ostravě, která byla na konci září 2015 zrušena, avšak stala se součástí soukromé Vysoké školy podnikání a práva, jejímž rektorem se Jiří Cieńciała stal už od června téhož roku.

Roku 2008 byl Jiří Cieńciała oceněn jako Manažer roku. Stal se členem Rady pro výzkum, vývoj a inovace, která je odborným a poradním orgánem vlády České republiky.

Jiří Cieńciała pocházející z polské menšiny v Českém Slezsku; má syna Michala.

VŠE O KRAJSKÝCH A SENÁTNÍCH VOLBÁCH ZDE

 

Další Politici

zobrazit profil Anna Svídnická
Anna Svídnická
zobrazit profil Barack Obama
Barack Obama
zobrazit profil Jan Tecl
Jan Tecl
zobrazit profil Dita Charanzová
Dita Charanzová
zobrazit profil Marian Bojko
Marian Bojko
zobrazit profil John Fitzgerald Kennedy
John Fitzgerald Kennedy
zobrazit profil Miloslav Ransdorf
Miloslav Ransdorf
zobrazit profil Věra Procházková
Věra Procházková