Jan Fischer | Celebwiki.cz

Jan Fischer

Datum narození: 2.1.1951
Profese: expremiér

Související celebrity

Životopis

Původně nenápadný šéf ČSÚ Jan Fischer se do politiky dostal náhodou (premiér úřednické vlády). Tvrdil, že nemá politické ambice, ale nakonec chtěl být prezidentem.

Jan Fischer vystudoval statistiku na Národohospodářské fakultě VŠE. Se statistikou také spojil svoji kariéru. Po škole nastoupil ve Výzkumném ústavu sociálně ekonomických informací, který se v 90. letech stal Českým statistickým úřadem. A Jan Fischer to dotáhl až na předsedu ČSÚ. Tam působil až do května 2009.

Po pádu vlády Mirka Topolánka byl Jan Fischer předsedou úřednické vlády (květen 2009 až červenec 2010), pak působil jako viceprezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj v Londýně, a to až do roku 2012, kdy se rozhodl kandidovat na prezidenta ČR v historicky první přímé volbě. Ač mu předvolební průzkumy dávaly veliké šance (mnoho měsíců je dokonce vedl), nakonec skončil s 16,4 procenty hlasů třetí (prezidentem se stal Miloš Zeman). V červenci 2013 se stal Jan Fischer ministrem financí a místopředsedou úřednické vlády Jiřího Rusnoka, ve funkci působil do ledna 2014.

Jan Fischer pochází po otci z židovské rodiny (matematik Otto Fischer za druhé světové války prošel Terezínem i Osvětimí, z celé rodiny přežil holokaust pouze on a jeho matka), což v roce 2010 necitlivě připomněl Mirek Topolánek a byl to konec jeho politické kariéry  (v rozhovoru pro časopis Lui označil Jana Fischera za „Žida, který kvůli svému charakteru uhne“).

Během prezidentské kampaně kritici vyčítali Janu Fischerovi, že z kariérních důvodů vstoupil v 80. letech do KSČ a později to tajil. Jan Fischer se hájil, že informaci nikdy netajil, fakt ale byl, že v jeho oficiálních, veřejně dostupných životopisech se tato informace neobjevila.

Jan Fischer je podruhé ženatý. V roce 1975 si vzal Ivanou Janeckou, která pracovala jako dětská sestra. Z tohoto manželství má syna Jakuba (narozen 1978, je docentem ekonomické statistiky a prorektorem VŠE) a dceru Kateřinu Drbohlavovou (narozena 1980, pracovala ve vzdělávací společnosti Scio). Roku 1987 se Jan Fischer rozvedl a vzal si svoji bývalou asistentku Danielu Ulrichovou. Mají syna Jana (narozen 1989).

 

Články o celebritě

Stát odpískal internetové volby, bojí se útoků. A nesvéprávní budou moct znovu k urnám Stát odpískal internetové volby, bojí se útoků. A nesvéprávní budou moct znovu k urnám Stát definitivně odpískal možnost volit po internetu. Bojí se hackerských útoků. Přípravy na hlasování… číst článek
Na volby v sobotu zapomeňte. Hlasovat máme jen jeden den, Česko chce zrušit raritu Na volby v sobotu zapomeňte. Hlasovat máme jen jeden den, Česko chce zrušit raritu V Česku se chystá volební revoluce. Ministerstvo vnitra připravuje takzvanou reformu správy voleb.… číst článek
Zeman neřekl, že Šmardu nejmenuje ministrem: Kritici rozkrývají hru Hradu Zeman neřekl, že Šmardu nejmenuje ministrem: Kritici rozkrývají hru Hradu Prezident Miloš Zeman znovu zamotal české politické scéně hlavu. Znamená jeho ostrý postoj ke kandidátovi… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Věra Jourová
Věra Jourová
zobrazit profil Michal Kováč
Michal Kováč
zobrazit profil Mária Koudelová
Mária Koudelová
zobrazit profil Eva Tylová
Eva Tylová
zobrazit profil Ladislav Okleštěk
Ladislav Okleštěk
zobrazit profil Michal Šmarda
Michal Šmarda
zobrazit profil Radim Babinec
Radim Babinec
zobrazit profil Alena Dernerová
Alena Dernerová