Vojtěch Filip | Celebwiki.cz

Vojtěch Filip

Datum narození: 13. 1. 1955
Přezdívka: Falmer
Místo narození: Jedovary v Trhových Svinech
Profese: politik KSČM, právník

Související celebrity

Životopis

Politik Vojtěch Filip, od roku 2005 předsedou KSČM, se v parlamentních volbách 2017 stal lídrem komunistů v Jihočeském kraji.

Vojtěch Filip se narodil ve vsi s příznačným názvem Jedovary v Trhových Svinech do rodiny vojáka z povolání. Na gymnáziu vstoupil do Socialistického svazu mládeže, pak absolvoval práva na brněnské Purkyňově univerzitě. Poté pracoval jako právník v českobudějovické továrně Sfinx. 

Politická kariéra Vojtěcha Filipa začala v roce 1983, v němž vstoupil do Komunistické strany Československa. Od roku 1986 ho Státní bezpečnost čili StB evidovala pod krycím jménem Falmer jako spolupracovníka. Měl donášet na kolegy, co jezdili do ciziny.

Politický vaz to Vojtěchu Filipovi po Sametové revoluci 1989 nezlomilo. Českobudějovický okresní soud nejprve v roce 1992 rozhodl, že nešlo o vědomou spolupráci. V roce 2006 tentýž soud při novém projednání uvedl, že Vojtěch Filip závazek podepsal zpravodajské službě, podle soudu však netušil, že spadá pod StB.

CO ŘÍKÁ VOJTĚCH FILIP NAJDETE ZDE

V KSČM dlouho sváděl boj o moc s Miroslavem Grebeníčkem, jehož v roce 2005 vystřídal v předsednickém křesle. Jako komunista, který nepřehodnotil předlistopadové názory, Vojtěch Filip nejspíš představoval kompromis mezi skalním a spíše reformním stranickým křídlem.

Za některé své výroky Vojtěch Filip sklidil ostrou kritiku od ostatních politiků. Vyzýval například k návratu k leninismu a vzýval reálný socialismus. Když zničehonic odjel v roce 2014 do Moskvy, poslanci se usnesli na tom, že se od jeho cesty distancují. Přesto místopředsedou Sněmovny zůstal a dolní komora mu cestu zaplatila.

O VOJTĚCHU FILIPOVI ČTĚTE ZDE>>

Poslanecký mandát Vojtěch Filip poprvé získal roku 1990 a opakovaně jej obhájil. Do křesla místopředsedy Sněmovny usedl po volbách 2002. V parlamentních volbách 2017 se stal lídrem KSČM v Jihočeském kraji. Jeho motto zní: "Více suverenity naší vlasti."

S manželkou Ludmilou Filipovou má syna Robina a dceru Darinu. Choť Vojtěcha Filipa je zubařka; má soukromou ordinaci.

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 NAJDETE ZDE>>

 

Články o celebritě

Smrt Milouše Jakeše (†97): Proč tolik tajností?! V LDN  ŘÁDIL KORONAVIRUS! Smrt Milouše Jakeše (†97): Proč tolik tajností?! V LDN ŘÁDIL KORONAVIRUS! Zpráva o náhlém odchodu a ostře utajovaném pohřbu Milouše Jakeše (†97), jenž proběhl v úterý, veřejn... číst článek
Komunisté chytli vládu pod krkem! 5 podmínek, jinak... Komunisté chytli vládu pod krkem! 5 podmínek, jinak... Drží vládu a tak si mohou diktovat! Komunisté jsou sice už 30 let v opozici, ale menšinová vláda And... číst článek
Babiš k moři, Maláčová pod stan, Fiala vyhlíží Jadran. Komu krachly plány na dovolenou? Babiš k moři, Maláčová pod stan, Fiala vyhlíží Jadran. Komu krachly plány na dovolenou? Houbaření, rybaření, objevování regionálních tratí i stanování mají v plánu čeští ministři během let... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Karla Maříková
Karla Maříková
zobrazit profil Markéta Wernerová
Markéta Wernerová
zobrazit profil Justin Turdeau
Justin Turdeau
zobrazit profil Jaromír Štětina
Jaromír Štětina
zobrazit profil Milan Štěch
Milan Štěch
zobrazit profil Tomáš Fadrný
Tomáš Fadrný
zobrazit profil Jiří Haramul
Jiří Haramul