Vojtěch Filip | Celebwiki.cz

Vojtěch Filip

Datum narození: 13.1.1955
Přezdívka: Falmer
Místo narození: Jedovary v Trhových Svinech
Profese: politik KSČM, právník

Související celebrity

Životopis

Politik Vojtěch Filip, od roku 2005 předsedou KSČM, se v parlamentních volbách 2017 stal lídrem komunistů v Jihočeském kraji.

Vojtěch Filip se narodil ve vsi s příznačným názvem Jedovary v Trhových Svinech do rodiny vojáka z povolání. Na gymnáziu vstoupil do Socialistického svazu mládeže, pak absolvoval práva na brněnské Purkyňově univerzitě. Poté pracoval jako právník v českobudějovické továrně Sfinx. 

Politická kariéra Vojtěcha Filipa začala v roce 1983, v němž vstoupil do Komunistické strany Československa. Od roku 1986 ho Státní bezpečnost čili StB evidovala pod krycím jménem Falmer jako spolupracovníka. Měl donášet na kolegy, co jezdili do ciziny.

Politický vaz to Vojtěchu Filipovi po Sametové revoluci 1989 nezlomilo. Českobudějovický okresní soud nejprve v roce 1992 rozhodl, že nešlo o vědomou spolupráci. V roce 2006 tentýž soud při novém projednání uvedl, že Vojtěch Filip závazek podepsal zpravodajské službě, podle soudu však netušil, že spadá pod StB.

CO ŘÍKÁ VOJTĚCH FILIP NAJDETE ZDE

V KSČM dlouho sváděl boj o moc s Miroslavem Grebeníčkem, jehož v roce 2005 vystřídal v předsednickém křesle. Jako komunista, který nepřehodnotil předlistopadové názory, Vojtěch Filip nejspíš představoval kompromis mezi skalním a spíše reformním stranickým křídlem.

Za některé své výroky Vojtěch Filip sklidil ostrou kritiku od ostatních politiků. Vyzýval například k návratu k leninismu a vzýval reálný socialismus. Když zničehonic odjel v roce 2014 do Moskvy, poslanci se usnesli na tom, že se od jeho cesty distancují. Přesto místopředsedou Sněmovny zůstal a dolní komora mu cestu zaplatila.

O VOJTĚCHU FILIPOVI ČTĚTE ZDE>>

Poslanecký mandát Vojtěch Filip poprvé získal roku 1990 a opakovaně jej obhájil. Do křesla místopředsedy Sněmovny usedl po volbách 2002. V parlamentních volbách 2017 se stal lídrem KSČM v Jihočeském kraji. Jeho motto zní: "Více suverenity naší vlasti."

S manželkou Ludmilou Filipovou má syna Robina a dceru Darinu. Choť Vojtěcha Filipa je zubařka; má soukromou ordinaci.

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 NAJDETE ZDE>>

 

Články o celebritě

Česko má lepší známku a Schillerová jásá. Skopeček to tak růžově nevidí, Kalousek varuje Česko má lepší známku a Schillerová jásá. Skopeček to tak růžově nevidí, Kalousek varuje Česko si polepšilo. A premiér Andrej Babiš (ANO) i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO)… číst článek
„Babiš poklekl před KSČM, ta vítala ztraceného syna.“ Opozice tepe jednání o rozpočtu „Babiš poklekl před KSČM, ta vítala ztraceného syna.“ Opozice tepe jednání o rozpočtu Andrej Babiš (ANO) a Alena Schillerová (za ANO) se v pátek vydali do centrály KSČM, aby tam jednali… číst článek
Kalousek po smrti Gotta zaútočil na Babiše kvůli „buranství“. Schytal to i on sám Kalousek po smrti Gotta zaútočil na Babiše kvůli „buranství“. Schytal to i on sám Sociální sítě po smrti Karla Gotta zaplavily smutné, truchlivé komentáře, představitelé české politické… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Radoslav Skála
Radoslav Skála
zobrazit profil Helmut Kohl
Helmut Kohl
zobrazit profil Martin Bursík
Martin Bursík
zobrazit profil Kim Čong Un
Kim Čong Un
zobrazit profil Petr Třešňák
Petr Třešňák
zobrazit profil Jindřich Florián
Jindřich Florián
zobrazit profil Vítězslav Maláč
Vítězslav Maláč
zobrazit profil Hynek Blaško
Hynek Blaško