Vojtěch Filip | Celebwiki.cz

Vojtěch Filip

Datum narození: 13.1.1955
Přezdívka: Falmer
Místo narození: Jedovary v Trhových Svinech
Profese: politik KSČM, právník

Související celebrity

Životopis

Politik Vojtěch Filip, od roku 2005 předsedou KSČM, se v parlamentních volbách 2017 stal lídrem komunistů v Jihočeském kraji.

Vojtěch Filip se narodil ve vsi s příznačným názvem Jedovary v Trhových Svinech do rodiny vojáka z povolání. Na gymnáziu vstoupil do Socialistického svazu mládeže, pak absolvoval práva na brněnské Purkyňově univerzitě. Poté pracoval jako právník v českobudějovické továrně Sfinx. 

Politická kariéra Vojtěcha Filipa začala v roce 1983, v němž vstoupil do Komunistické strany Československa. Od roku 1986 ho Státní bezpečnost čili StB evidovala pod krycím jménem Falmer jako spolupracovníka. Měl donášet na kolegy, co jezdili do ciziny.

Politický vaz to Vojtěchu Filipovi po Sametové revoluci 1989 nezlomilo. Českobudějovický okresní soud nejprve v roce 1992 rozhodl, že nešlo o vědomou spolupráci. V roce 2006 tentýž soud při novém projednání uvedl, že Vojtěch Filip závazek podepsal zpravodajské službě, podle soudu však netušil, že spadá pod StB.

CO ŘÍKÁ VOJTĚCH FILIP NAJDETE ZDE

V KSČM dlouho sváděl boj o moc s Miroslavem Grebeníčkem, jehož v roce 2005 vystřídal v předsednickém křesle. Jako komunista, který nepřehodnotil předlistopadové názory, Vojtěch Filip nejspíš představoval kompromis mezi skalním a spíše reformním stranickým křídlem.

Za některé své výroky Vojtěch Filip sklidil ostrou kritiku od ostatních politiků. Vyzýval například k návratu k leninismu a vzýval reálný socialismus. Když zničehonic odjel v roce 2014 do Moskvy, poslanci se usnesli na tom, že se od jeho cesty distancují. Přesto místopředsedou Sněmovny zůstal a dolní komora mu cestu zaplatila.

O VOJTĚCHU FILIPOVI ČTĚTE ZDE>>

Poslanecký mandát Vojtěch Filip poprvé získal roku 1990 a opakovaně jej obhájil. Do křesla místopředsedy Sněmovny usedl po volbách 2002. V parlamentních volbách 2017 se stal lídrem KSČM v Jihočeském kraji. Jeho motto zní: "Více suverenity naší vlasti."

S manželkou Ludmilou Filipovou má syna Robina a dceru Darinu. Choť Vojtěcha Filipa je zubařka; má soukromou ordinaci.

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 NAJDETE ZDE>>

 

Články o celebritě

Ústecká ČSSD s odchodem z vlády narazila. Poslanci budou hlasovat jako jeden muž, slíbil Hamáček Ústecká ČSSD s odchodem z vlády narazila. Poslanci budou hlasovat jako jeden muž, slíbil Hamáček Všichni poslanci ČSSD budou příští středu hlasovat proti opozičnímu návrhu na vyslovení nedůvěry… číst článek
Přestřelka ve Sněmovně kvůli zprávě o střetu zájmů. Babiš přiznal: Večeřel jsem kostelecké párky! Přestřelka ve Sněmovně kvůli zprávě o střetu zájmů. Babiš přiznal: Večeřel jsem kostelecké párky! Jedni prohlašují zprávu unijních kontrolorů o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (64, ANO) za paskvil… číst článek
Babiše štve kolaps D1 při průjezdu konvoje: „My je vyhnali.“ Komunisté: „US blbečci“ Babiše štve kolaps D1 při průjezdu konvoje: „My je vyhnali.“ Komunisté: „US blbečci“ Tři konvoje vojáků USA, kteří se přesouvaly přes území ČR na cvičení do Rumunska a Maďarska, byly… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Olga Sehnalová
Olga Sehnalová
zobrazit profil Jan Ruml
Jan Ruml
zobrazit profil Jakub Janda
Jakub Janda
zobrazit profil Tomáš Goláň
Tomáš Goláň
zobrazit profil Olga Richterová
Olga Richterová
zobrazit profil Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
zobrazit profil Jiří Bis
Jiří Bis
zobrazit profil Markéta Wernerová
Markéta Wernerová