Miroslav Kalousek

Datum narození: 17. 12. 1960
Místo narození: Tábor
Profese: politik TOP 09, 22 let poslanec
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Miroslav Kalousek, exministr, zakladatel a bývalý předseda TOP 09 je jasným důkazem, že v politice se člověk nenudí. Co by to bylo za politika, kdyby jeho kariéru nedoprovázela žádná ta aférka.

Než se otec dvou dětí Miroslav Kalousek stal politikem, vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze, kde v roce 1984 získal titul inženýr. Poté pracoval ve výrobním podniku jako vedoucí investičního útvaru. Tehdy se stal členem Československé strany lidové, která byla součástí Národní fronty, a on byl ve stejném roce zaměstnán jako poradce, později vedoucí odborného útvaru místopředsedy vlády.

MIROSLAV KALOUSEK - ROZHOVOR PRO REFLEX

V letech 1993 až 1998 zastával Miroslav Kalousek post náměstka ministra obrany, staral se o finanční řízení resortu, armádní restrukturalizace i řízení armádních zakázek. V té době si armáda objednala od ministerstva padáky. Měla je dodat firma Anex Cirus, a to padáky VTP-100. Odborníci paraclubu tvrdili, že VTP-100 měl příliš funkcí, jež si vzájemně odporovaly, přesto je ministerstvo objednalo a v roce 1996 zavedlo do výzbroje armády. Už v roce 1997 došlo ke smrtelné nehodě na VTP-100, při které zahynul vojín Roman Prinich a tyto padáky byly v roce 1998 zakázány.

Toto však nebyla jediná aféra, která Miroslava Kalouska potkala v začátcích jeho kariéry. V roce 1997 podepsal kupní smlouvu s developerskou firmou EPF na areál kasáren u pražského Náměstí republiky. Z obchodu nakonec sešlo a následné odškodnění firmy stálo stovky milionů korun. 

V roce 1998 byl Miroslav Kalousek v Jihočeském kraji zvolen za KDU-ČSL do Poslanecké sněmovny. Mezi lety 1999 až 2001 byl místopředsedou KDU-ČSL, v té době byla součástí tzv. Čtyřkoalice. Ve období 2002 až 2006 působil jako předseda rozpočtového výboru. V roce 2005 na tuto funkci rezignoval, poté co bylo podáno trestní oznámení na jeho manželku Radku Kalouskovou pro nezaplacení dědické daně. Toto obvinění se nepotvrdilo.

V roce 2003 byl Miroslav Kalousek v Ostravě na sjezdu KDU-ČSL zvolen předsedou strany a post obhájil i v roce 2005 na sjezdu v Plzni. Pod jeho vedením získala KDU-ČSL v krajských volbách roku 2004 12,5 % rozdělovaných mandátů, což je o jednu šestinu více krajských zastupitelů než měla předtím.

V roce 2006 se po patovém výsledku voleb Miroslav Kalousek v čele KDU-ČSL pokoušel společně s ODS a zelenými vytvořit vládu. Předseda ČSSD Jiří Paroubek veřejně nabídl lidovcům účast v menšinové vládě s tolerancí KSČM. Před volbami 2006 se sice KDU-ČSL svým voličům zavázala, že nebude ve vládě podporované KSČM. Vzhledem ke komplikované povolební situaci však Miroslav Kalousek začal jednat o nabídce ČSSD. Sklidil za to ale kritiku a raději rezignoval na funkci předsedy strany (a tu nakonec i opustil). V letech 2007 až 2009 byl ministrem financí ve vládě Mirka Topolánka. Funkci si zopakoval o rok později ještě ve vládě Petra Nečase (2010 až 2013), ale to už v dresu jím založené TOP 09.

O založení nové strany začal Miroslav Kalousek přemýšlet roku 2009. Jako ideologii zvolil pravicový konzervatismus a název TOP 09. Vznik své strany podmínil podporou Karla Schwarzenberga, který jeho nabídku přijal a stal se předsedou. Miroslav Kalousek byl 1. místopředsedou. TOP 09 ve volbách 2010 ukázala, že má nečekaně velkou podporu, po předčasných volbách 2013 pak převzala po ODS žezlo lídra na české pravici. To se ukázalo i při prezidentských volbách 2013, kdy kandidát ODS Přemysl Sobotka totálně propadl, zatímco Karel Schwarzenberg byl velmi důstojným protivníkem Miloše Zemana

Do parlamentních voleb 2017 Miroslav Kalousek vkročil jako lídr TOP 09 ve Středočeském kraji. Své křeslo v dolní komoře obhájil. Vzhledem k tomu ale, že strana propadla, tak tak se dostala do Sněmovny, potvrdil svůj slib nekandidovat na post jejího šéfa. To též v listopadu 2017 dodržel a novým předsedou se stal čerstvý člen TOP 09 Jiří Pospíšil, někdejší ministr spravedlnosti v kabátu ODS.

V létě 2020 Miroslav Kalousek oznámil, že ve volbách 2021 již nebude kandidovat do Sněmovny. Z ní nečekaně odešel již 19. ledna 2021, když se postu vzdal. Do dolní komory se záhy vrátil, a to jako poradce poslaneckého klubu TOP 09.  

O MIROSLAVU KALOUSKOVI ČTĚTE ZDE>>

S manželkou Radkou se Miroslav Kalousek rozvedl v roce 2012.

V rozhovoru pro Blesk Zprávy v červenci 2020 odhalil něco málo ze svého soukromí: jeho dcera Radka je anesteziolog, syn Petr enokom a podniká. Miroslav Kalousek je též již děděčkem a prozradil, že má přítelkyni. Nic bližšího, ale neuvedl.

 

Články o celebritě

Babiš boj o Hrad popírá, co česká „Čaputová“? Oslavenec Pavel vyčkává, Hilšer má novinku Babiš boj o Hrad popírá, co česká „Čaputová“? Oslavenec Pavel vyčkává, Hilšer má novinku Co bych tam dělal, říkal Andrej Babiš (ANO) po volbách směrem k případnému boji o Hrad. Prezidentská... číst článek
Rakušan o pětikoalici: Babiš nás nerozdělí, Fialovi věřím! A proč Piráti vybuchli? Rakušan o pětikoalici: Babiš nás nerozdělí, Fialovi věřím! A proč Piráti vybuchli? Ve sněmovních volbách dostal nejvíce preferenčních hlasů ze všech kandidátů – skoro 60 tisíc. Nyní j... číst článek
Přehledně: Novinky v jednání o vládě. Rakušan na vnitro, Pekarová místo Maláčové? Přehledně: Novinky v jednání o vládě. Rakušan na vnitro, Pekarová místo Maláčové? Jednání o složení příští vlády se rozjíždějí. Strany koalic Spolu a PirStan se postupně oťukávají – ... číst článek

Další Politici

zobrazit profil François Hollande
François Hollande
zobrazit profil Šárka Štruplová Růžičková
Šárka Štruplová Růžičková
zobrazit profil Jitka Volfová
Jitka Volfová
zobrazit profil Ivana Cabrnochová
Ivana Cabrnochová
zobrazit profil Miloslav Ransdorf
Miloslav Ransdorf
zobrazit profil Petr Pávek
Petr Pávek
zobrazit profil František Konečný
František Konečný
zobrazit profil Jana Levová
Jana Levová