Miroslav Kalousek | Celebwiki.cz

Související celebrity

Životopis

Politik Miroslav Kalousek, exministr, zakladatel a bývalý předseda TOP 09 je jasným důkazem, že v politice se člověk nenudí. Co by to bylo za politika, kdyby jeho kariéru nedoprovázela žádná ta aférka.

Než se otec dvou dětí Miroslav Kalousek stal politikem, vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze, kde v roce 1984 získal titul inženýr. Poté pracoval ve výrobním podniku jako vedoucí investičního útvaru. Tehdy se stal členem Československé strany lidové, která byla součástí Národní fronty, a on byl ve stejném roce zaměstnán jako poradce, později vedoucí odborného útvaru místopředsedy vlády.

MIROSLAV KALOUSEK - ROZHOVOR PRO REFLEX

V letech 1993–1998 zastával Miroslav Kalousek post náměstka ministra obrany ČR, staral se o finanční řízení resortu, armádní restrukturalizace i řízení armádních zakázek. V té době si armáda objednala od ministerstva padáky. Měla je dodat firma Anex Cirus, a to padáky VTP-100. Odborníci paraclubu tvrdili, že VTP-100 měl příliš funkcí, jež si vzájemně odporovaly, přesto je ministerstvo objednalo a v roce 1996 zavedlo do výzbroje armády. Už v roce 1997 došlo ke smrtelné nehodě na VTP-100, při které zahynul vojín Roman Prinich a tyto padáky byly v roce 1998 zakázány.

Toto však nebyla jediná aféra, která Miroslava Kalouska potkala v začátcích jeho kariéry. V roce 1997 podepsal kupní smlouvu s developerskou firmou EPF na areál kasáren u pražského Náměstí republiky. Z obchodu nakonec sešlo a následné odškodnění firmy stálo stovky milionů korun. 

V roce 1998 byl Miroslav Kalousek v Jihočeském kraji zvolen za KDU-ČSL do Poslanecké sněmovny. Mezi lety 1999 až 2001 byl místopředsedou KDU-ČSL, v té době byla součástí tzv. Čtyřkoalice. Ve období 2002 až 2006 působil jako předseda rozpočtového výboru. V roce 2005 na tuto funkci rezignoval, poté co bylo podáno trestní oznámení na jeho manželku Radku Kalouskovou pro nezaplacení dědické daně. Toto obvinění se nepotvrdilo.

V roce 2003 byl Miroslav Kalousek v Ostravě na sjezdu KDU-ČSL zvolen předsedou strany a post obhájil i v roce 2005 na sjezdu v Plzni. Pod jeho vedením získala KDU-ČSL v krajských volbách roku 2004 12,5 % rozdělovaných mandátů, což je o jednu šestinu více krajských zastupitelů než měla předtím.

V roce 2006 se po patovém výsledku voleb Miroslav Kalousek v čele KDU-ČSL pokoušel společně s ODS a zelenými vytvořit vládu. Předseda ČSSD Jiří Paroubek veřejně nabídl lidovcům účast v menšinové vládě s tolerancí KSČM. Před volbami 2006 se sice KDU-ČSL svým voličům zavázala, že nebude ve vládě podporované KSČM. Vzhledem ke komplikované povolební situaci však Miroslav Kalousek začal jednat o nabídce ČSSD. Sklidil za to ale kritiku a raději rezignoval na funkci předsedy strany (a tu nakonec i opustil). V letech 2007 až 2009 byl ministrem financí ve vládě Mirka Topolánka. Funkci si zopakoval o rok později ještě ve vládě Petra Nečase (2010 až 2013), ale to už v dresu jím založené TOP 09.

O založení nové strany začal Miroslav Kalousek přemýšlet roku 2009. Jako ideologii zvolil pravicový konzervatismus a název TOP 09. Vznik své strany podmínil podporou Karla Schwarzenberga, který jeho nabídku přijal a stal se předsedou. Miroslav Kalousek byl 1. místopředsedou. TOP 09 ve volbách 2010 ukázala, že má nečekaně velkou podporu, po předčasných volbách 2013 pak převzala po ODS žezlo lídra na české pravici. To se ukázalo i při prezidentských volbách 2013, kdy kandidát ODS Přemysl Sobotka totálně propadl, zatímco Karel Schwarzenberg byl velmi důstojným protivníkem Miloše Zemana

Do parlamentních voleb 2017 Miroslav Kalousek vkročil jako lídr TOP 09 ve Středočeském kraji. Své křeslo v dolní komoře obhájil. Vzhledem k tomu ale, že strana propadla, tak tak se dostala do Sněmovny, potvrdil svůj slib nekandidovat na post jejího šéfa. To též v listopadu 2017 dodržel a novým předsedou se stal čerstvý člen TOP 09 Jiří Pospíšil, někdejší ministr spravedlnosti v kabátu ODS.

V létě 2020 Miroslav Kalousek oznámil, že ve volbách 2021 již nebude kandidovat do Sněmovny. 

O MIROSLAVU KALOUSKOVI ČTĚTE ZDE>>

S manželkou Radkou se Miroslav Kalousek rozvedl v roce 2012.

V rozhovoru pro Blesk Zprávy v červenci 2020 odhalil něco málo ze svého soukromí: jeho dcera Radka je anesteziolog, syn Petr enokom a podniká. Miroslav Kalousek je též již děděčkem a prozradil, že má přítelkyni. Nic bližšího, ale neuvedl.

 

Články o celebritě

Klaus mladší urážel šéfku TOP 09. „Hulvát,“ kontruje Czernin, zuří i kníže a Kalousek Klaus mladší urážel šéfku TOP 09. „Hulvát,“ kontruje Czernin, zuří i kníže a Kalousek Volby se blíží a atmosféra mezi politiky začíná houstnout. K přestřelce došlo mezi představiteli TOP... číst článek
Soud nařídil premiéru Babišovi: Omluvte se Kalouskovi! Soud nařídil premiéru Babišovi: Omluvte se Kalouskovi! Servítky si rozhodně nikdy nebere premiér Andrej Babiš (66, ANO), když mluví o poslanci Miroslavu Ka... číst článek
Lže a mění názory z hodiny na hodinu, tepe opozice  Babiše. A Kalousek zchladil Maláčovou Lže a mění názory z hodiny na hodinu, tepe opozice Babiše. A Kalousek zchladil Maláčovou Opoziční strany kritizují fakt, že se premiér Andrej Babiš (ANO) až po týdnech výzev rozhodl připust... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Alena Gajdůšková
Alena Gajdůšková
zobrazit profil Oľga Haláková
Oľga Haláková
zobrazit profil Jaromíra Vítková
Jaromíra Vítková
zobrazit profil Martin Netolický
Martin Netolický
zobrazit profil Martin Červíček
Martin Červíček
zobrazit profil Robert Plaga
Robert Plaga
zobrazit profil Hynek Blaško
Hynek Blaško
zobrazit profil Jiří Čejka
Jiří Čejka