Jiří Lajtoch

Jiří Lajtoch

Datum narození: 11. 12. 1953
Místo narození: Přerov
Profese: politik ČSSD, 2. primátor Přerova, kandidát do Senátu
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Politik ČSSD Jiří Lajtoch, někdejší člen KSČ a druhý primátor svého rodného města, byl ve volbách 2020 sociální demokracií vyslán znovu získat křeslo v Senátu za obvod číslo 63 - Přerov.

Za hluboké totality se Jiří Lajtoch vyučil spojovacím mechanikem na Odborném učilišti telekomunikací v Ostravě-Porubě a pak pracoval v Okresní správě spojů v Přerově. Během vojny začal studovat Střední průmyslovou školu elektrotechnickou v Olomouci. Maturoval v roce 1979.

Poté Jiří Lajtoch absolvoval Vysokou školu dopravy a spojů v Žilině a vstoupil do KSČ (roku 1985). To již působil jako tajemník Okresního výboru SSM. Rok před Sametovou revolucí byl vedoucím finančního odboru městského národního výboru (nyní Městský úřad v Přerově), kde pracoval deset let.

Po politiky Jiří Lajtoch vkročil na komunální úrovni, když byl roku 1998 již coby člen ČSSD zvolen přerovským zastupitelem a zároveň místostarostou. Na tomto postu setrval do roku 2006, když se stal druhým primátorem Přerova (do roku 2014, kdy již nekandidoval).

Do křesla v Senátu usedl v roce 2007 po doplňovacích volbách v obvodu č. 63 - Přerov. Horní komoru tehdy opustila Jitka Seitlová, jelikož byla zvolena zástupkyní Veřejného ochránce práv. Ve volbách 2008 Jiří Lajtoch mandát obhájil. V Senátu setrval do října 2014.

Od listopadu 2010 byl Jiří Lajtoch protikorupční policií vyšetřován kvůli předražené rekonstrukci domova důchodců a zimního stadionu. V roce 2016 jej soud obžaloby zprostil.

Pro volby 2020 si Jiřího Lajtocha sociální demokraté vybrali jako svého kandidáta na senátora opět za obvod č. 63 - Přerov.

O JIŘÍM LAJTOCHOVI ČTĚTE ZDE>>

Jiří Lajtoch je ženatý. S manželkou Helenou má dcery Petru a Martinu.

O SENÁTNÍCH VOLBÁCH 2020 ČTĚTE ZDE>>

 

Další Politici

zobrazit profil Vlastimil Válek
Vlastimil Válek
zobrazit profil Stanislav Navrkal
Stanislav Navrkal
zobrazit profil Lukáš Semerák
Lukáš Semerák
zobrazit profil Klement Gottwald
Klement Gottwald
zobrazit profil Aleš Juchelka
Aleš Juchelka
zobrazit profil Jakub Michálek
Jakub Michálek
zobrazit profil Radovan Vích
Radovan Vích
zobrazit profil Lenka Bochníčková
Lenka Bochníčková