Jiří Lajtoch

Jiří Lajtoch

Datum narození: 11. 12. 1953
Místo narození: Přerov
Profese: politik ČSSD, 2. primátor Přerova, kandidát do Senátu
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Politik ČSSD Jiří Lajtoch, někdejší člen KSČ a druhý primátor svého rodného města, byl ve volbách 2020 sociální demokracií vyslán znovu získat křeslo v Senátu za obvod číslo 63 - Přerov.

Za hluboké totality se Jiří Lajtoch vyučil spojovacím mechanikem na Odborném učilišti telekomunikací v Ostravě-Porubě a pak pracoval v Okresní správě spojů v Přerově. Během vojny začal studovat Střední průmyslovou školu elektrotechnickou v Olomouci. Maturoval v roce 1979.

Poté Jiří Lajtoch absolvoval Vysokou školu dopravy a spojů v Žilině a vstoupil do KSČ (roku 1985). To již působil jako tajemník Okresního výboru SSM. Rok před Sametovou revolucí byl vedoucím finančního odboru městského národního výboru (nyní Městský úřad v Přerově), kde pracoval deset let.

Po politiky Jiří Lajtoch vkročil na komunální úrovni, když byl roku 1998 již coby člen ČSSD zvolen přerovským zastupitelem a zároveň místostarostou. Na tomto postu setrval do roku 2006, když se stal druhým primátorem Přerova (do roku 2014, kdy již nekandidoval).

Do křesla v Senátu usedl v roce 2007 po doplňovacích volbách v obvodu č. 63 - Přerov. Horní komoru tehdy opustila Jitka Seitlová, jelikož byla zvolena zástupkyní Veřejného ochránce práv. Ve volbách 2008 Jiří Lajtoch mandát obhájil. V Senátu setrval do října 2014.

Od listopadu 2010 byl Jiří Lajtoch protikorupční policií vyšetřován kvůli předražené rekonstrukci domova důchodců a zimního stadionu. V roce 2016 jej soud obžaloby zprostil.

Pro volby 2020 si Jiřího Lajtocha sociální demokraté vybrali jako svého kandidáta na senátora opět za obvod č. 63 - Přerov.

O JIŘÍM LAJTOCHOVI ČTĚTE ZDE>>

Jiří Lajtoch je ženatý. S manželkou Helenou má dcery Petru a Martinu.

O SENÁTNÍCH VOLBÁCH 2020 ČTĚTE ZDE>>

 

Další Politici

zobrazit profil Karel Sládeček
Karel Sládeček
zobrazit profil Michal Stehlík
Michal Stehlík
zobrazit profil Pavel  Čekan
Pavel Čekan
zobrazit profil Si  Ťin-pching
Si Ťin-pching
zobrazit profil Pavel Svoboda
Pavel Svoboda
zobrazit profil Stanislav Mackovík
Stanislav Mackovík
zobrazit profil Pcheng Li-jüan
Pcheng Li-jüan
zobrazit profil Hana Naiclerová
Hana Naiclerová