Maroš Šefčovič | Celebwiki.cz

Maroš Šefčovič

Datum narození: 24. 7. 1966
Místo narození: Bratislava, Slovensko
Profese: diplomat, politik
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Politik a diplomat Maroš Šefčovič se coby místopředseda Evropské komise v roce 2019 dostal do 2. kola v boji o prezidentské křeslo Slovenské republiky. V něm ho porazila právnička Zuzana Čaputová.

Během studia Ekonomické univerzity v Bratislavě Maroš Šefčovič přijal nabídku studovat diplomacii na MGIMO v Moskvě. V létě 1989 byl přijat do KSČ. Díky Sametové revoluci mu členská legitimace nikdy nebyla doručena.

MAROŠ ŠEFČOVIČ - ROZHOVOR PRO BLESK ZDE>>

V roce 2000 Maroš Šefčovič vzdělání uzavřel postgraduálním doktorandským studiem mezinárodního a evropského práva na Univerzitě Komenského v Bratislavě.

Od roku 1989 Maroš Šefčovič pracoval pro ministerstvo zahraničí v Praze. Byl mj. 3. tajemníkem a konzulem na velvyslanectví v zimbabwském hlavním městě Harare nebo 2. tajemníkem a zástupcem velvyslance v kanadské Ottawě.

Po rozdělení Československa roku 1993 se Maroš Šefčovič stal pracovníkem Ministerstva zahraničních věcí SR, kde se vyšplhal až na post ředitele kanceláře. Roku 1999 působil jako velvyslanec v Izraeli.

V letech 2004 až 2009 byl velvyslancem Slovenska při Evropské unii a od února místopředsedou Evropské komise za vedení předsedy José Manuela Barrosa, jímž zůstal po listopadu 2014 v nové komisi Jeana Clauda Junckera, kdy převzal agendu energetické unie.

V lednu 2019 Maroš Šefčovič oznámil, že hodlá jako nestraník kandidovat za stranu SMER - sociálna demokracia na post prezidenta Slovenské republiky a společně se Zuzanou Čaputovou postoupil do druhého kola, kde ho sympatická právnička porazila. Stala se tak první ženou v čele tohoto státu.

O MAROŠI ŠEFČOVIČOVI ČTĚTE ZDE>>

Politik a diplomat Maroš Šefčovič je ženatý.

 

 

 

Články o celebritě

Jourová bude místopředsedkyní komise. Babiš jásá, opozice zmiňuje porážku Jourová bude místopředsedkyní komise. Babiš jásá, opozice zmiňuje porážku Česká eurokomisařka Věra Jourová získala post místopředsedkyně Evropské komise (EK). V novém týmu Ur... číst článek
Jourová a tucet eurokomisařek: Nová Evropská komise bude ženštější a mladší Jourová a tucet eurokomisařek: Nová Evropská komise bude ženštější a mladší Nastupující předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v pondělí formálně schválila seznam ... číst článek
Babiš letí do Bruselu za šéfkou EU. Jourová je favoritem, problémem audity? Babiš letí do Bruselu za šéfkou EU. Jourová je favoritem, problémem audity? Favoritem ČR na pozici v Evropské komisi je současná eurokomisařka Věra Jourová, uvedl premiér Andre... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Klement Gottwald
Klement Gottwald
zobrazit profil Lumír Aschenbrenner
Lumír Aschenbrenner
zobrazit profil Recep Erdogan
Recep Erdogan
zobrazit profil Renata Chmelová
Renata Chmelová
zobrazit profil Robin Povšík
Robin Povšík
zobrazit profil Zdeňka Hamousová
Zdeňka Hamousová
zobrazit profil Jiří Paroubek
Jiří Paroubek