Andrej Babiš | Celebwiki.cz

Související celebrity

Životopis

Politik Andrej Babiš, ačkoliv pochází ze Slovenska, byl vicepremiérem a ministrem financí ČR. Když jeho hnutí ANO vyhrálo volby 2017, stal se českým premiérem.

Andrej Babiš je druhým nejbohatším občanem Česka, petrochemickým a potravinářským magnátem a vlastníkem impéria Agrofert. Vlastní také mediální dům Mafra. V roce 2011 podnikatel rázně vstoupil i do politiky. A už o dva roky později se stalo jeho hnutí ANO 2011 druhou nejúspěšnější stranou ve volbách.

ANDREJ BABIŠ - MILIARDÁŘ VYZKOUŠEL PRÁCI RUKAMA

Podle renomovaného časopisu Forbes činilo jmění Andreje Babiše v roce 2013 dvě miliardy dolarů (zhruba 40 mld. Kč), takže se stal 736. nejbohatším člověkem světa (z Čechů je bohatší pouze Petr Kellner, který figuroval v žebříčku Forbesu na 106. místě).

Pro mladého Andreje Babiše byl důležitou postavou jeho otec Štefan Babiš, jeden ze zakladatelů zahraničního obchodu na Slovensku. Babišův otec mj. prodával v Etiopii české obráběcí stroje, v 60. letetch 20. století pak působil v Paříži, kde s ním žila i jeho rodina. Později zastupoval Československo v Ženevě jako delegát v jednáních o Všeobecné dohodě o clu a obchodě při OSN. Andrej Babiš tedy díky otci získal mezinárodní rozhled, gymnázium začal studovat ve Švýcarsku (dokončil ho v Bratislavě) a poté nastoupil na obchodní fakultu VŠE v Bratislavě.

Patrně z kariérních důvodů vstoupil Andrej Babiš v roce 1980 do KSČ. Díky tomu mohl zastupovat řadu československých podniků v Maroku, kde vydržel až do listopadu 1989 (působil především jako zástupce společnosti Petrimex, jejímž obchodním ředitelem byl i počátkem 90. let). Podle dokumentů z archivu slovenského Ústavu paměti národa byl Andrej Babiš evidován jako důvěrník StB s krycím jménem Bureš. V červnu 2014 však bratislavský soud rozhodl, že byl evidován neoprávněně.

Z Petrimexu učinil Andrej Babiš v první polovině 90. let samostatný podnik Agrofert a postupně ho ovládl. Tato firma se postupně stala největším českým zemědělským, potravinářským a chemickým holdingem, pod nějž spadají více než dvě stovky samostatných společností především v Česku a na Slovensku, ale též v Maďarsku, Polsku, Nizozemsku a Německu (roční tržby výrazně přesahují sto miliard korun, společnost obhospodařuje desetitisíce hektarů zemědělské půdy).

Andrej Babiš začal působit i na mediálním poli, nejprve vydával týdeník 5+2, roku 2013 koupil mediální koncern MAFRA, který mj. vydává dva celostátní tištěné deníky Lidové noviny a MF Dnes. Provozuje také televizi Óčko či rádiové stanice Rockzone a Impuls.

V roce 2011 založil Andrej Babiš občanskou iniciativu Akce nespokojených občanů a jako politické hnutí ANO 2011 ji registroval v roce 2012. V následujícím roce nečekaně vysoko zabodoval ve sněmovních volbách (svou roli sehrálo patrně i to, že se obklopil známými tvářemi, významným představitelem hnutí se stal například herec Martin Stropnický), když hnutí pod jeho vedením obsadilo druhé místo za ČSSD se ziskem 18,65 % hlasů.

Andrej Babiš pak v lednu 2014 odešel z vedení Agrofertu (zůstal majoritním vlastníkem), protože se stal kandidátem hnutí na post vicepremiéra a ministra financí ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD). Šéf sociálních demokratů nabídl Babišovu hnutí šest ministerských postů ve vznikajícím sedmnáctičlenném kabinetu.

Na přelomu roku 2013 a 2014 byl podle průzkumů Andrej Babiš druhým nejoblíbenějším politikem, hned po Tomio Okamurovi. Působení šéfa hnutí ANO v postech vicepremiéra a ministra financí skončilo jeho odvoláním v květnu 2017. Do parlamentních voleb 2017 jej jeho hnutí vyslalo jako lídra Středočeského kraje.

V srpnu 2017 policie požádala Sněmovnu o vydání Andreje Babiše a místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli údajnému zneužití dotace na Čapí hnízdo ve výši 50 milionů korun. V září poslanci policii vyhověli. V říjnu jej díky volbám začala chránit zbrusu nová imunita. 

V prosinci 2017 byl Andrej Babiš jmenován premiérem. Pár týdnů nato jej i nová Sněmovna vydala k trestnímu stíhání. A aby toho nebylo málo bratislavský krajský soud v únoru 2018 v obnoveném líčení zamítl jeho žalobu, že je neoprávněně veden v archivních svazcích někdejší československé tajné policie StB jako agent. Koncem srpna 2019 státní zástupce jeho stíhání v kauze Čapí hnízdo zastavil, stejně jako dalších obviněných. V prosinci 2019 byl šéf hnutí ANO znovu obviněn. Rozhodl o tom nejvyšší státní zástupce.

O ANDREJOVI BABIŠOVI ČTĚTE ZDE>>

Andrej Babiš má z prvního manželství s Beatou Babišovou syna Andreje a dceru Adrianu. Andrej Babiš jr. v listopadu 2018 vyvolal skandál na české politické scéně svým tvrzením, že byl unesen na Krym.

Po rozvodu žil Andrej Babiš s družkou Moniku, která léta používala jeho příjmení, přestože nebyli sezdáni. S ní má podnikatel a politik dceru Vivien syna Frederika. Své ANO si pár řekl až po 23 letech společného soužití. Velkolepá svatba se uskutečnila 29. července 2017.

O KAUZE ČAPÍ HNÍZDO ČTĚTE ZDE>>

 

Články o celebritě

Koronavirus ONLINE: Přes 800 lidí v nemocnicích, Prymula chce přitvrdit. A nákaza europoslance Koronavirus ONLINE: Přes 800 lidí v nemocnicích, Prymula chce přitvrdit. A nákaza europoslance Ministerstvo zdravotnictví chystá v Česku další zpřísnění opatření, prozradil ministr Roman Prymula ... číst článek
Koronavirus ONLINE: Přes 800 lidí v nemocnicích, Prymula chce přitvrdit. A nákaza europoslance Koronavirus ONLINE: Přes 800 lidí v nemocnicích, Prymula chce přitvrdit. A nákaza europoslance Ministerstvo zdravotnictví chystá v Česku další zpřísnění opatření, prozradil ministr Roman Prymula ... číst článek
Babiš se pustil do WHO kvůli pandemii: Nezvládli jste to, nepomohli jste, tvrdí Babiš se pustil do WHO kvůli pandemii: Nezvládli jste to, nepomohli jste, tvrdí Český premiér Andrej Babiš v projevu před Valným shromážděním OSN vyzval k reformě Organizace spojen... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Justin Turdeau
Justin Turdeau
zobrazit profil Miroslav Toman
Miroslav Toman
zobrazit profil John Fitzgerald Kennedy
John Fitzgerald Kennedy
zobrazit profil Jan Lipavský
Jan Lipavský
zobrazit profil Jiří Zemánek
Jiří Zemánek
zobrazit profil Martin Baxa
Martin Baxa
zobrazit profil Věra Jourová
Věra Jourová
zobrazit profil Zdeněk Škromach
Zdeněk Škromach