Helena Válková | Celebwiki.cz

Helena Válková

Datum narození: 7.1.1951
Místo narození: Chlumec nad Cidlinou
Profese: politička hnutí ANO 2011, právnička

Související celebrity

Životopis

Právnička a politička hnutí ANO Helena Válková, někdejší členka KSČ, byla ministryní spravedlnosti v Sobotkově kabinetu. V květnu 2019 se stala zmocněnkyní vlády pro lidská práva.

Vystudovala Právnickou fakultu UK v Praze. Vyučovala také na Filozofické fakultě UK, kde položila základy sociální práce v trestní justici. Od roku 1993 Helena Válková působila na Fakultě právnické ZČU v Plzni, kde se stala roku 1998 vedoucí katedry trestního práva. Po kauze tzv. "ryhlostudentů" a kritice poměrů ve vedení školy byla v roce 2009 z funkce na přechodnou dobu odvolána. Z fakulty nakonec roku 2011 pro neshody s vedením odešla.

HELENA VÁLKOVÁ SI NABĚHLA NA VIDLE 

Před rokem 1989 byla řadovou členkou KSČ. Po Sametové revoluci se Helena Válková angažovala v Občanském fóru.

V roce 1993 Helena Válková založila českou pobočku a byla ředitelkou nakladatelství C. H. Beck, kde se později stala šéfredaktorkou programu nakladatelství a odborných časopisů.

Do politky Helena Válková vstoupila v parlamentních volbách 2013, kdy získala poslanecký mandát. Od ledna 2014 do března 2015 byla ministryní spravedlnosti ve vládě Bohuslava Sobotky. Téhož roku vstoupila ho hnutí ANO 2011.

Kritizovány byly její výroky na otázky ohledně poválečného odsunu Němců z Československa. Na otázku o jejím názoru na tuto problematiku odpověděla: "Chápu, že to byla reakce na to, co se zase Čechům dělo předtím, ale ono se toho v Protektorátu zas tolik nedělo." Později se Helena Válková za svá slova omluvila.

Dalším zakopnutím Heleny Válkové na její cestě napříč politickým spektrem byl spor s jejím náměstkem Pavlem Šternem kvůli tendru na elektronické náramky pro domácí vězně. Kvůli netransparentnosti a pochybám zakázku zamítla a Pavla Šterna z funkce náměstka odvolala. Personální změny, které na ministerstvu provedla, vyvolaly vlnu nevole na politické scéně. Na post  šéfky resortu spravedlnosti rezignovala.

Ve volbách 2016 Helena Válková neúspěšně kandidovala za hnutí Andreje Babiše do Senátu. V parlamentních volbách 2017 se jí podařilo obhájit křeslo ve Sněmovně. V květnu 2019 byla jmenována zmocněnkyní vlády pro lidská práva.

O HELENĚ VÁLKOVÉ ČTĚTE ZDE>>

 

Články o celebritě

Opozice chce utnout „trapnou situaci“ a konec Válkové. Výtky směřují i na Křečka Opozice chce utnout „trapnou situaci“ a konec Válkové. Výtky směřují i na Křečka TOP 09 chce v úterý ve Sněmovně jednat o odchodu Heleny Válkové z pozice vládní zmocněnkyně pro lidská… číst článek
Kvůli Válkové další prásknutí dveřmi: Romskou radu opouští koordinátorka Kvůli Válkové další prásknutí dveřmi: Romskou radu opouští koordinátorka Radu vlády pro romskou menšinu opouští kvůli setrvání Heleny Válkové (ANO) na postu zmocněnkyně pro… číst článek
Zeman má už náhradníka za Soukupa? A popřel rvačku před svým koncem na Barrandově Zeman má už náhradníka za Soukupa? A popřel rvačku před svým koncem na Barrandově Miloš Zeman odmítá, že by za jeho koncem na TV Barrandov byly spory a rvačka, jak se spekulovalo.… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Jan Holásek
Jan Holásek
zobrazit profil Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka
zobrazit profil Anna Svídnická
Anna Svídnická
zobrazit profil Zbyněk Stanjura
Zbyněk Stanjura
zobrazit profil Tomáš Vandas
Tomáš Vandas
zobrazit profil Jiří Pospíšil
Jiří Pospíšil
zobrazit profil Pavel Pisch
Pavel Pisch
zobrazit profil Olga Richterová
Olga Richterová