Helena Válková | Celebwiki.cz

Helena Válková

Datum narození: 7.1.1951
Místo narození: Chlumec nad Cidlinou
Profese: politička hnutí ANO 2011, právnička

Související celebrity

Životopis

Právnička a politička hnutí ANO Helena Válková, někdejší členka KSČ, byla ministryní spravedlnosti v Sobotkově kabinetu. V květnu 2019 se stala zmocněnkyní vlády pro lidská práva.

Vystudovala Právnickou fakultu UK v Praze. Vyučovala také na Filozofické fakultě UK, kde položila základy sociální práce v trestní justici. Od roku 1993 Helena Válková působila na Fakultě právnické ZČU v Plzni, kde se stala roku 1998 vedoucí katedry trestního práva. Po kauze tzv. "ryhlostudentů" a kritice poměrů ve vedení školy byla v roce 2009 z funkce na přechodnou dobu odvolána. Z fakulty nakonec roku 2011 pro neshody s vedením odešla.

HELENA VÁLKOVÁ SI NABĚHLA NA VIDLE 

Před rokem 1989 byla řadovou členkou KSČ. Po Sametové revoluci se Helena Válková angažovala v Občanském fóru.

V roce 1993 Helena Válková založila českou pobočku a byla ředitelkou nakladatelství C. H. Beck, kde se později stala šéfredaktorkou programu nakladatelství a odborných časopisů.

Do politky Helena Válková vstoupila v parlamentních volbách 2013, kdy získala poslanecký mandát. Od ledna 2014 do března 2015 byla ministryní spravedlnosti ve vládě Bohuslava Sobotky. Téhož roku vstoupila ho hnutí ANO 2011.

Kritizovány byly její výroky na otázky ohledně poválečného odsunu Němců z Československa. Na otázku o jejím názoru na tuto problematiku odpověděla: "Chápu, že to byla reakce na to, co se zase Čechům dělo předtím, ale ono se toho v Protektorátu zas tolik nedělo." Později se Helena Válková za svá slova omluvila.

Dalším zakopnutím Heleny Válkové na její cestě napříč politickým spektrem byl spor s jejím náměstkem Pavlem Šternem kvůli tendru na elektronické náramky pro domácí vězně. Kvůli netransparentnosti a pochybám zakázku zamítla a Pavla Šterna z funkce náměstka odvolala. Personální změny, které na ministerstvu provedla, vyvolaly vlnu nevole na politické scéně. Na post  šéfky resortu spravedlnosti rezignovala.

Ve volbách 2016 Helena Válková neúspěšně kandidovala za hnutí Andreje Babiše do Senátu. V parlamentních volbách 2017 se jí podařilo obhájit křeslo ve Sněmovně. V květnu 2019 byla jmenována zmocněnkyní vlády pro lidská práva.

O HELENĚ VÁLKOVÉ ČTĚTE ZDE>>

 

Články o celebritě

Zeman má už náhradníka za Soukupa? A popřel rvačku před svým koncem na Barrandově Zeman má už náhradníka za Soukupa? A popřel rvačku před svým koncem na Barrandově Miloš Zeman odmítá, že by za jeho koncem na TV Barrandov byly spory a rvačka, jak se spekulovalo.… číst článek
Helena Válková ustála i krvelačného Urválka: Překvapivě ji podrželi disidenti! Helena Válková ustála i krvelačného Urválka: Překvapivě ji podrželi disidenti! Ombudsmankou sice nebude, ale vládní zmocněnkyní pro lidská práva zůstává. Helenu Válkovou (69, ANO)… číst článek
Účet za ples na Hradě: Valčík Zemana s Monikou stál 167 tisíc. Peníze šly od první dámy Účet za ples na Hradě: Valčík Zemana s Monikou stál 167 tisíc. Peníze šly od první dámy Kolik stojí tanec se sošnou manželkou premiéra? Prezident Miloš Zeman (75) si na svém charitativním… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Pavel Talíř
Pavel Talíř
zobrazit profil Dominik Feri
Dominik Feri
zobrazit profil Milan Hnilička
Milan Hnilička
zobrazit profil Ladislav Sekanina
Ladislav Sekanina
zobrazit profil Miloslav Ransdorf
Miloslav Ransdorf
zobrazit profil Vladimír  Remek
Vladimír Remek
zobrazit profil Helmut Kohl
Helmut Kohl
zobrazit profil Lukáš Curylo
Lukáš Curylo