Věra Jourová

Datum narození: 18. 8. 1964
Místo narození: Třebíč
Profese: politička hnutí ANO 2011, šéfka EK, podnikatelka, právnička
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Věra Jourové, někdejší 1. místopředsedkyni hnutí ANO 2011, která si prošla vyšetřovací vazbou, byla první českou Evropskou komisařkou.

Absolventka Právnické a Filozofické fakulky UK v Praze Věra Jourová se stala od ledna roku 2014 ministryní pro místní rozvoj a po necelém roce pak (kvůli složitému koaličnímu vyjednávání o tom, kdo se po volbách do europarlamentu stane českým eurokomisařem) zamířila do Bruselu.

VĚRA JOUROVÁ  OCENĚNA ČASOPISEM TIME

Jourová byla vězněna neoprávněně

Po Pavlu Teličkovi, Vladimíru Špidlovi a Štefanovi Fülem se Věra Jourová stala čtvrtou českou zástupkyní - ovšem první českou ženou - v Evropské komisi. Začínala přitom nenápadně: pracovala na Městském úřadu v Třebíči jako zástupkyně ředitele, tajemnice a tisková mluvčí či jako vedoucí odboru regionálního rozvoje Kraje Vysočina.

V roce 2006 byla zhruba měsíc ve vyšetřovací vazbě. Její stíhání v létě 2008 skončilo konstatováním, že se skutek nestal, a tak Věra Jourová vysoudila 3,6 milionů korun jako náhradu. Právě tato kauza z ní udělala mediálně známou tvář - nevinnou oběť systému.

Třebíč Jourové voní po heřmánku

Narodila se v Třebíči, kde vychovala dvě děti, syna Adama a dceru Markétu. Sama o Třebíči prohlašuje, že jí voní po heřmánku. V kraji Vysočina prožila Věra Jourová většinu svého profesního života. Povedlo se jí zapsání třebíčské židovské čtvrti na seznam UNESCO.

K Vysočině má stále blízko, ale karierní postup si ji vyžádal v Praze, kde začala pracovat na ministerstvu a řídila evropské fondy. "To bylo v době, kdy se z nich ještě nekradlo a kdy jsme vyčerpali všechny peníze, které Brusel republice nabídl," uvedla Věra Jourová. Paradoxně to bylo právě její působení na ministerstvu, kvůli němuž byla neoprávněně stíhána.

O VĚŘE JOUROVÉ ČTĚTE ZDE>>

Podobnou práci v roli konzultantky pak Věra Jourová dělala v Rumunsku, Srbsku, Černé Hoře, Rusku a Bělorusku, Moldávii a Gruzii - do všech těchto zemí Evropská unie posílá rozvojové peníze.

Jourová - z poslakyně eurokomisařkou

Věra Jourová se roku 2013 stala členkou nnutí ANO 2011 Andreje Babiše, po volbách 2013 pak poslankyní, což ji katapultovalo do vysokých politických funkcí až k postu eurokomisařky pro spravedlnost a ochranu spotřebitelů. V prosinci 2019 se ujala funkce místopředsedkyně Evropské komise pro hodnoty a transparentnost.

 

Články o celebritě

Setkání ministrů EU v Praze: Další sankční balíček zatím nebude, vzkázal Šefčovič Setkání ministrů EU v Praze: Další sankční balíček zatím nebude, vzkázal Šefčovič Evropská komise (EK) a členské státy EU nyní nepracují přímo na dalším, sedmém evropském sankčním ba... číst článek
Jourová vévodí žebříčku nejvlivnějších Češek.  Schillerová se propadla až do druhé stovky Jourová vévodí žebříčku nejvlivnějších Češek. Schillerová se propadla až do druhé stovky Nejvlivnější ženou Česka je podle časopisu Forbes místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová. Na ... číst článek
Jourová o sankčním seznamu: Měl by být Putin na prvním místě? Eurokomisařka zmínila slabost Jourová o sankčním seznamu: Měl by být Putin na prvním místě? Eurokomisařka zmínila slabost Ruský prezident Vladimir Putin by měl být podle eurokomisařky Věry Jourové první na seznamu sankcí u... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Klára Kocmanová
Klára Kocmanová
zobrazit profil Zdeněk Škromach
Zdeněk Škromach
zobrazit profil František Elfmark
František Elfmark
zobrazit profil Lukáš Bartoň
Lukáš Bartoň
zobrazit profil Silvio Berlusconi
Silvio Berlusconi
zobrazit profil Lubomír Zaorálek
Lubomír Zaorálek
zobrazit profil Roman Zarzycký
Roman Zarzycký