Věra Jourová | Celebwiki.cz

Věra Jourová

Datum narození: 18. 8. 1964
Místo narození: Třebíč
Profese: politička hnutí ANO 2011, eurokomisařka, podnikatelka, právnička
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Z vyšetřovací vazby až první českou eurokomisařkou. Tohle se povedlo Věře Jourové, někdejší 1. místopředsedkyni Hnutí ANO 2011, které založil miliardář Andrej Babiš.

Absolventka Právnické a Filozofické fakulky UK v Praze Věra Jourová se stala od ledna roku 2014 ministryní pro místní rozvoj a po necelém roce pak (kvůli složitému koaličnímu vyjednávání o tom, kdo se po volbách do europarlamentu stane českým eurokomisařem) zamířila do Bruselu.

VĚRA JOUROVÁ BYLA OCENĚNA ČASOPISEM TIME

Po Pavlu Teličkovi, Vladimíru Špidlovi a Štefanovi Fülem se Věra Jourová stala čtvrtou českou zástupkyní - ovšem první českou ženou - v Evropské komisi. Začínala přitom nenápadně: pracovala na Městském úřadu v Třebíči jako zástupkyně ředitele, tajemnice a tisková mluvčí či jako vedoucí odboru regionálního rozvoje Kraje Vysočina.

V roce 2006 byla asi měsíc ve vyšetřovací vazbě. Její stíhání v létě 2008 skončilo konstatováním, že se skutek nestal, a tak Věra Jourová vysoudila 3,6 milionů korun jako náhradu. Právě tato kauza z ní udělala mediálně známou tvář - nevinnou oběť systému.

Narodila se v Třebíči, kde vychovala dvě děti, syna Adama a dceru Markétu. Sama o Třebíči prohlašuje, že jí voní po heřmánku. V kraji Vysočina prožila Věra Jourová většinu svého profesního života. Povedlo se jí zapsání třebíčské židovské čtvrti na seznam UNESCO.

K Vysočině má stále blízko, ale karierní postup si ji vyžádal v Praze, kde začala pracovat na ministerstvu a řídila evropské fondy. "To bylo v době, kdy se z nich ještě nekradlo a kdy jsme vyčerpali všechny peníze, které Brusel republice nabídl," uvedla Věra Jourová. Paradoxně to bylo právě její působení na ministerstvu, kvůli němuž byla neoprávněně stíhána.

O VĚŘE JOUROVÉ ČTĚTE ZDE>>

Podobnou práci v roli konzultantky pak Věra Jourová dělala v Rumunsku, Srbsku, Černé Hoře, Rusku a Bělorusku, Moldávii a Gruzii - do všech těchto zemí Evropská unie posílá rozvojové peníze.

Věra Jourová se roku 2013 stala členkou Hnutí ANO 2011 Andreje Babiše, po volbách 2013 pak poslankyní, což ji katapultovalo do vysokých politických funkcí až k postu eurokomisařky pro spravedlnost a ochranu spotřebitelů.

 

Články o celebritě

Pátek třináctého: Jourová nelétá, Novotný zmínil „pitomce“. A co Zeman či Kalousek? Pátek třináctého: Jourová nelétá, Novotný zmínil „pitomce“. A co Zeman či Kalousek? „Děsivý“ pátek třináctého prožívají i někteří politici. Místopředsedkyně nové Evropské komise Věra J... číst článek
Ženy dřou dva měsíce „zdarma“. Jourová: Trest za děti. Muži se na rodičovskou nehrnou Ženy dřou dva měsíce „zdarma“. Jourová: Trest za děti. Muži se na rodičovskou nehrnou České ženy mají v průměru o 22 procent nižní výplatu než muži, ukazuje průzkum Evropské komise. V po... číst článek
Kauza Čapí hnízdo a premiér Babiš: Trestní stíhání obnoveno! Kauza Čapí hnízdo a premiér Babiš: Trestní stíhání obnoveno! Smolný týden má premiér Andrej Babiš (65). Podle Evropské unie je ve střetu zájmů a Česko má kvůli n... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Zikmund Lucemburský
Zikmund Lucemburský
zobrazit profil Jaroslav Zedník
Jaroslav Zedník
zobrazit profil Ivan Strachoň
Ivan Strachoň
zobrazit profil Oldřich Vlasák
Oldřich Vlasák
zobrazit profil Andrej Babiš
Andrej Babiš
zobrazit profil Věra Beranová
Věra Beranová
zobrazit profil Barack Obama
Barack Obama