Vladimír Dlouhý

Datum narození: 31. 7. 1953
Místo narození: Praha
Profese: ekonom, exministr, 4. prezident Hospodářské komory ČR
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Ekonom Vladimír Dlouhý, bývalý člen KSČ, vystřídal řadu politických postů. Byl mj. ministrem hospodářství ČSFR či šéfem resortu průmyslu a obchodu ve vládě Václava Klause.

Absolvoval obor ekonomicko-matematické výpočty na Vysoké škole ekonomické v Praze. Poté Vladimír Dlouhý studoval MBA na Katolické univerzitě v Lovani v Belgii, které však vzhledem k požadavku vrátit se po roce do ČSSR nedokončil.

VLADIMÍR DLOUHÝ NA REFLEX.CZ

Dlouhý zakládal Prognostický ústav

V letech 1980 až 1982 vystudoval na Karlově univerzitě postgraduálně obor matematická statistika a pravděpodobnost. V roce 1980 Vladimír Dlouhý zahájil aspirantské studium na VŠE v Praze, kde též přednášel, a v roce 1983 získal titul kandidáta věd.

V roce 1984 byl Vladimír Dlouhý zakládajícím členem Kabinetu prognóz ČSAV, který se později přeměnil na Prognostický ústav, kde se z výzkumného pracovníka vypracoval na náměstka ředitele. V té době publikoval jak doma, tak v zahraničí. Poté přednášel na řadě škol.

Z politiky Dlouhý odešel kvůli skandálu

Od roku 1978 do prosince po Sametové revoluci 1989 byl Vladimír Dlouhý členem KSČ. Po volbách roku 1990 zasedl do křesla ve Sněmovně lidu Federálního shromáždění a stal se federálním ministrem hospodářství ČSFR.

Na podzim 1991 Vladimír Dlouhý vstoupil do ODA a byl zvolen jejím místopředsedou. Po volbách 1992 získal post ministra průmyslu a obchodu ve vládě Václava Klause. Ve volbách 1996 se dostal do Sněmovny.

V červnu roku 1997 Vladimír Dlouhý odešel ze všech vládních i politických funkcí, a to kvůli sponzorskému skandálu své strany, na němž se podílel.

Vladimír Dlouhý na Hrad nechtěl

V červnu 2012 Vladimír Dlouhý sdělil, že zabojuje o prezidentský úřad. Nezískal však dostatek podpisů. To již působil v soukromé sféře, mj. jako mezinárodní poradce nadnárodní investiční banky Goldman Sachs či v řadě správních a dozorčích rad.

V květnu 2014 byl Vladimír Dlouhý zvolen prezidentem Hospodářské komory ČR. V říjnu 2019 se o něm prezident Miloš Zeman zmínil jako o jednom z možných kandidátů na post hlavy českého státu. Kandidovat ve volbách 2023 se nerozhodl.

Mezi koníčky Vladimíra Dlouhého patří hudba, historie a sport, především lyžování, golf, cyklistika a běhání.

Vladimír Dlouhý je podruhé ženatý. Z prvního manželství má syna Štěpána a dceru Markétu.

 

 

Články o celebritě

Horší než pandemie covidu. Tak současnou ekonomickou krizi hodnotí šéf Hospodářské komory Horší než pandemie covidu. Tak současnou ekonomickou krizi hodnotí šéf Hospodářské komory Současná ekonomická krize je podle šéfa Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého horší než pandemie. Dr... číst článek
ČEZ se „topí v zisku“, pošlete peníze podnikatelům, radí Babiš. Fiala: Naivní a nereálné ČEZ se „topí v zisku“, pošlete peníze podnikatelům, radí Babiš. Fiala: Naivní a nereálné Vláda by podle předsedy opozičního hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše měla na pomoc podnik... číst článek
Kompenzace trhovcům za zpackané Vánoce. Hotelové řetězce nedostanou nic, asociace se diví Kompenzace trhovcům za zpackané Vánoce. Hotelové řetězce nedostanou nic, asociace se diví Podmínky kompenzací, které ve středu schválila vláda, jsou podle Asociace hotelů a restaurací ČR (AH... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Jiří Dienstbier ml.
Jiří Dienstbier ml.
zobrazit profil Katalin Nováková
Katalin Nováková
zobrazit profil Dominik Feri
Dominik Feri
zobrazit profil Michal Pehr
Michal Pehr
zobrazit profil Michael Canov
Michael Canov
zobrazit profil Alexandr Lukašenko
Alexandr Lukašenko
zobrazit profil Václav Láska
Václav Láska
zobrazit profil Lenka Dražilová
Lenka Dražilová