Vladimír Dlouhý | Celebwiki.cz

Vladimír Dlouhý

Datum narození: 31. 7. 1953
Místo narození: Praha
Profese: ekonom, exministr, od roku 2014 prezident Hospodářské komory ČR
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Ekonom Vladimír Dlouhý, bývalý člen KSČ, vystřídal řadu politických postů. Byl mj. ministrem hospodářství ČSFR či šéfem resortu průmyslu a obchodu ve vládě Václava Klause.

Absolvoval obor ekonomicko-matematické výpočty na Vysoké škole ekonomické v Praze. Poté Vladimír Dlouhý studoval MBA na Katolické univerzitě v Lovani v Belgii, které však vzhledem k požadavku vrátit se po roce do ČSSR nedokončil.

VLADIMÍR DLOUHÝ NA REFLEX.CZ

V letech 1980 až 1982 vystudoval na Karlově univerzitě postgraduálně obor matematická statistika a pravděpodobnost. V roce 1980 Vladimír Dlouhý zahájil aspirantské studium na VŠE v Praze, kde též přednášel, a v roce 1983 získal titul kandidáta věd.

V roce 1984 byl Vladimír Dlouhý zakládajícím členem Kabinetu prognóz ČSAV, který se později přeměnil na Prognostický ústav, kde se z výzkumného pracovníka vypracoval na náměstka ředitele. V té době publikoval jak doma, tak v zahraničí. Poté přednášel na řadě škol.

Od roku 1978 do prosince po Sametové revoluci 1989 byl Vladimír Dlouhý členem KSČ. Po volbách roku 1990 zasedl do křesla ve Sněmovně lidu Federálního shromáždění a stal se federálním ministrem hospodářství ČSFR.

Na podzim 1991 Vladimír Dlouhý vstoupil do ODA a byl zvolen jejím místopředsedou. Po volbách 1992 získal post ministra průmyslu a obchodu ve vládě Václava Klause. Ve volbách 1996 se dostal do Sněmovny.

V červnu roku 1997 Vladimír Dlouhý odešel ze všech vládních i politických funkcí, a to kvůli sponzorskému skandálu své strany, na němž se podílel.

V červnu 2012 Vladimír Dlouhý sdělil, že zabojuje o prezidentský úřad. Nezískal však dostatek podpisů. To již působil v soukromé sféře, mj. jako mezinárodní poradce nadnárodní investiční banky Goldman Sachs či v řadě správních a dozorčích rad.

V květnu 2014 byl Vladimír Dlouhý zvolen prezidentem Hospodářské komory ČR. V říjnu 2019 se o něm prezident Miloš Zeman zmínil jako o jednom z možných kandidátů na post hlavy českého státu.

Mezi koníčky Vladimíra Dlouhého patří hudba, historie a sport, především lyžování, golf, cyklistika a běhání.

Vladimír Dlouhý je podruhé ženatý. Z prvního manželství má syna Štěpána a dceru Markétu.

 

Články o celebritě

Likvidace restaurací, zuří kvůli omezením komora. A „obchoďáky“ nabízí vypnutí wi-fi Likvidace restaurací, zuří kvůli omezením komora. A „obchoďáky“ nabízí vypnutí wi-fi Vládní harmonogram uvolňování opatření proti novému koronaviru může být diskriminační pro velkou čás... číst článek
VIP hříšníci: Mynářova zabijačka, Zemanova „hostina“, Nejedlého přešlapy a škraloupy ministrů VIP hříšníci: Mynářova zabijačka, Zemanova „hostina“, Nejedlého přešlapy a škraloupy ministrů Dodržovat protikoronavirová vládní opatření se ukazuje jako náročná disciplína i pro ty, kteří je sc... číst článek
Bankéři, ekonomové i kapitáni průmyslu. Havlíček představil tým poradců NERV Bankéři, ekonomové i kapitáni průmyslu. Havlíček představil tým poradců NERV Vláda ve čtvrtek obnovila činnost Národní ekonomické rady vlády (NERV). Na tiskové konferenci po jed... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Libor Michálek
Libor Michálek
zobrazit profil Vladimir Putin
Vladimir Putin
zobrazit profil Richard Brabec
Richard Brabec
zobrazit profil Miroslav Tancoš
Miroslav Tancoš
zobrazit profil Michal Zácha
Michal Zácha
zobrazit profil Ivan Mařák
Ivan Mařák
zobrazit profil Tomáš Třetina
Tomáš Třetina