Vladimír Dlouhý | Celebwiki.cz

Vladimír Dlouhý

Datum narození: 31. 7. 1953
Místo narození: Praha
Profese: ekonom, exministr, od roku 2014 prezident Hospodářské komory ČR
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Ekonom Vladimír Dlouhý, bývalý člen KSČ, vystřídal řadu politických postů. Byl mj. ministrem hospodářství ČSFR či šéfem resortu průmyslu a obchodu ve vládě Václava Klause.

Absolvoval obor ekonomicko-matematické výpočty na Vysoké škole ekonomické v Praze. Poté Vladimír Dlouhý studoval MBA na Katolické univerzitě v Lovani v Belgii, které však vzhledem k požadavku vrátit se po roce do ČSSR nedokončil.

VLADIMÍR DLOUHÝ NA REFLEX.CZ

V letech 1980 až 1982 vystudoval na Karlově univerzitě postgraduálně obor matematická statistika a pravděpodobnost. V roce 1980 Vladimír Dlouhý zahájil aspirantské studium na VŠE v Praze, kde též přednášel, a v roce 1983 získal titul kandidáta věd.

V roce 1984 byl Vladimír Dlouhý zakládajícím členem Kabinetu prognóz ČSAV, který se později přeměnil na Prognostický ústav, kde se z výzkumného pracovníka vypracoval na náměstka ředitele. V té době publikoval jak doma, tak v zahraničí. Poté přednášel na řadě škol.

Od roku 1978 do prosince po Sametové revoluci 1989 byl Vladimír Dlouhý členem KSČ. Po volbách roku 1990 zasedl do křesla ve Sněmovně lidu Federálního shromáždění a stal se federálním ministrem hospodářství ČSFR.

Na podzim 1991 Vladimír Dlouhý vstoupil do ODA a byl zvolen jejím místopředsedou. Po volbách 1992 získal post ministra průmyslu a obchodu ve vládě Václava Klause. Ve volbách 1996 se dostal do Sněmovny.

V červnu roku 1997 Vladimír Dlouhý odešel ze všech vládních i politických funkcí, a to kvůli sponzorskému skandálu své strany, na němž se podílel.

V červnu 2012 Vladimír Dlouhý sdělil, že zabojuje o prezidentský úřad. Nezískal však dostatek podpisů. To již působil v soukromé sféře, mj. jako mezinárodní poradce nadnárodní investiční banky Goldman Sachs či v řadě správních a dozorčích rad.

V květnu 2014 byl Vladimír Dlouhý zvolen prezidentem Hospodářské komory ČR. V říjnu 2019 se o něm prezident Miloš Zeman zmínil jako o jednom z možných kandidátů na post hlavy českého státu.

Mezi koníčky Vladimíra Dlouhého patří hudba, historie a sport, především lyžování, golf, cyklistika a běhání.

Vladimír Dlouhý je podruhé ženatý. Z prvního manželství má syna Štěpána a dceru Markétu.

 

Články o celebritě

10 let od smrti Vladimíra Dlouhého (†52): Těžký poslední půlrok s rakovinou! 10 let od smrti Vladimíra Dlouhého (†52): Těžký poslední půlrok s rakovinou! Diváci si ho zamilovali jako Petra v Arabele i v S čerty nejsou žerty, ovšem ve skutečnosti Vladimír... číst článek
Internetoví giganti zaplatí méně, koalice snížila digitální daň pro Google, Facebook a Apple Internetoví giganti zaplatí méně, koalice snížila digitální daň pro Google, Facebook a Apple Koaliční rada se dnes shodla na pětiprocentní místo původně plánované sedmiprocentní sazby digitální... číst článek
Koronavirus překazil cesty i další plány Zemana s Babišem. Odložili i společné setkání Koronavirus překazil cesty i další plány Zemana s Babišem. Odložili i společné setkání Koronavirus mění diáře i nejvyšších ústavních činitelů v Česku. Premiér Andrej Babiš (ANO, 65) se za... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Miroslav Toman
Miroslav Toman
zobrazit profil Pavel Klíma
Pavel Klíma
zobrazit profil František Matějka
František Matějka
zobrazit profil Jaroslav Kubera
Jaroslav Kubera
zobrazit profil Vojtěch Filip
Vojtěch Filip
zobrazit profil Pavel Telička
Pavel Telička
zobrazit profil Rudolf Chloupek
Rudolf Chloupek
zobrazit profil Barack Obama
Barack Obama