Donald Tusk

Datum narození: 22. 4. 1957
Místo narození: Gdaňsk, Polsko
Výška: 174 cm
Profese: předseda Evropské rady
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Donald Tusk je polský politik a od prosince 2014 předseda Evropské rady. V letech 2007–2014 působil jako nejdéle sloužící předseda vlády třetí Polské republiky.

Donald Tusk spoluzakládal politickou stranu Liberálně demokratický kongres, která měla kořeny v polské Solidaritě. V roce 1990 se stal jejím předsedou. V březnu 1994 se sloučila s Demokratickou unií  a vznikla Unie Svobody. Tusk se stal místopředsedou strany.

V roce 2001 se Unie Svobody sloučila se stranou Akcja Wyborcza Solidarność pod novým názvem Občanská platforma. Po volbách ve stejném roce se stala největší opoziční silou a Donald Tusk byl zvolen místopředsedou polského Sejmu a v roce 2003 i předsedou strany.

V roce 2005 Donald Tusk kandidoval v prezidentských volbách, ve kterých nakonec zvítězil Lech Kaczyński. V roce 2007 Občanská platforma s Donaldem Tuskem v čele zvítězila ve volbách a vítězství zopakovala i v roce 2011. V roce 2014 byl Tusk nejdéle sloužícím polským premiérem od roku 1989.

Donald Tusk byl 30. srpna 2014 na summitu EU jmenován předsedou Evropské rady. Stal se tzv. evropským prezidentem a 9. září 2014 podal i s celou polskou vládou demisi. V prosinci 2014 převzal funkci šéfa Rady.

Vše o Donaldu Tuskovi čtěte zde

 

Články o celebritě

Dudu nachytali youtubeři, vydávali se za šéfa OSN. Prezidentovi vytkli i diskriminaci Dudu nachytali youtubeři, vydávali se za šéfa OSN. Prezidentovi vytkli i diskriminaci Polský konzervativní prezident Andrzej Duda přijal gratulace ke svému nedělnímu znovuzvolení od gene... číst článek
Novou šéfkou TOP 09 je Pekarová Adamová. Na oslavence Pospíšila se „vykašlali“ Novou šéfkou TOP 09 je Pekarová Adamová. Na oslavence Pospíšila se „vykašlali“ Novou předsedkyní TOP 09 byla zvolena Markéta Pekarová Adamová. Získala necelých 54 procent hlasů. P... číst článek
Pustíme uprchlíky do Evropy, znovu pohrozil Erdogan. Chce podporu v Sýrii Pustíme uprchlíky do Evropy, znovu pohrozil Erdogan. Chce podporu v Sýrii Jestliže evropské země nepodpoří plány Ankary na vytvoření bezpečnostní zóny na severovýchodě Sýrie,... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Václav Snopek
Václav Snopek
zobrazit profil Vladimír Balaš
Vladimír Balaš
zobrazit profil Petr Ježek
Petr Ježek
zobrazit profil Zuzana Brzobohatá
Zuzana Brzobohatá
zobrazit profil Jana Čunátová
Jana Čunátová
zobrazit profil Dagmar Terelmešová
Dagmar Terelmešová
zobrazit profil Jan Zahradníček
Jan Zahradníček