Donald Tusk | Celebwiki.cz

Donald Tusk

Datum narození: 22.4.1957
Místo narození: Gdaňsk, Polsko
Výška: 174 cm
Profese: předseda Evropské rady
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Donald Tusk je polský politik a od prosince 2014 předseda Evropské rady. V letech 2007–2014 působil jako nejdéle sloužící předseda vlády třetí Polské republiky.

Donald Tusk spoluzakládal politickou stranu Liberálně demokratický kongres, která měla kořeny v polské Solidaritě. V roce 1990 se stal jejím předsedou. V březnu 1994 se sloučila s Demokratickou unií  a vznikla Unie Svobody. Tusk se stal místopředsedou strany.

V roce 2001 se Unie Svobody sloučila se stranou Akcja Wyborcza Solidarność pod novým názvem Občanská platforma. Po volbách ve stejném roce se stala největší opoziční silou a Donald Tusk byl zvolen místopředsedou polského Sejmu a v roce 2003 i předsedou strany.

V roce 2005 Donald Tusk kandidoval v prezidentských volbách, ve kterých nakonec zvítězil Lech Kaczyński. V roce 2007 Občanská platforma s Donaldem Tuskem v čele zvítězila ve volbách a vítězství zopakovala i v roce 2011. V roce 2014 byl Tusk nejdéle sloužícím polským premiérem od roku 1989.

Donald Tusk byl 30. srpna 2014 na summitu EU jmenován předsedou Evropské rady. Stal se tzv. evropským prezidentem a 9. září 2014 podal i s celou polskou vládou demisi. V prosinci 2014 převzal funkci šéfa Rady.

Vše o Donaldu Tuskovi čtěte zde

 

Články o celebritě

„Neodcházím, leda tak na dovolenou.“ Mayová nepotěšila poslance, kteří jí jdou po krku „Neodcházím, leda tak na dovolenou.“ Mayová nepotěšila poslance, kteří jí jdou po krku Britská premiérka Theresa Mayová po návratu z mimořádného summitu Evropské unie v Bruselu, kde se… číst článek
Co dámy pobavilo? Mayová se mohla potrhat smíchy nad fotkami, které jí ukázala Merkelová Co dámy pobavilo? Mayová se mohla potrhat smíchy nad fotkami, které jí ukázala Merkelová Britská premiérka Theresa Mayová na včerejším mimořádném jednání summitu Evropské unie ohledně brexitu… číst článek
Mayová kývla na dohodu. Zvládnou Britové odejít z EU nakonec 31. října? Mayová kývla na dohodu. Zvládnou Britové odejít z EU nakonec 31. října? Britská premiérka Theresa Mayová odsouhlasila návrh 27 států Evropské unie. Spojené králoství dostalo… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Jana Čunátová
Jana Čunátová
zobrazit profil Jaroslav Faltýnek
Jaroslav Faltýnek
zobrazit profil Vítězslav Maláč
Vítězslav Maláč
zobrazit profil Hana Aulická Jírovcová
Hana Aulická Jírovcová
zobrazit profil Zdeněk Hraba
Zdeněk Hraba
zobrazit profil Tomáš Czernin
Tomáš Czernin
zobrazit profil Petr Orel
Petr Orel
zobrazit profil Stanislav Antoš
Stanislav Antoš