Donald Tusk

Datum narození: 22. 4. 1957
Místo narození: Gdaňsk, Polsko
Výška: 174 cm
Profese: předseda Evropské rady
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Donald Tusk je polský politik a od prosince 2014 předseda Evropské rady. V letech 2007–2014 působil jako nejdéle sloužící předseda vlády třetí Polské republiky.

Donald Tusk spoluzakládal politickou stranu Liberálně demokratický kongres, která měla kořeny v polské Solidaritě. V roce 1990 se stal jejím předsedou. V březnu 1994 se sloučila s Demokratickou unií  a vznikla Unie Svobody. Tusk se stal místopředsedou strany.

V roce 2001 se Unie Svobody sloučila se stranou Akcja Wyborcza Solidarność pod novým názvem Občanská platforma. Po volbách ve stejném roce se stala největší opoziční silou a Donald Tusk byl zvolen místopředsedou polského Sejmu a v roce 2003 i předsedou strany.

V roce 2005 Donald Tusk kandidoval v prezidentských volbách, ve kterých nakonec zvítězil Lech Kaczyński. V roce 2007 Občanská platforma s Donaldem Tuskem v čele zvítězila ve volbách a vítězství zopakovala i v roce 2011. V roce 2014 byl Tusk nejdéle sloužícím polským premiérem od roku 1989.

Donald Tusk byl 30. srpna 2014 na summitu EU jmenován předsedou Evropské rady. Stal se tzv. evropským prezidentem a 9. září 2014 podal i s celou polskou vládou demisi. V prosinci 2014 převzal funkci šéfa Rady.

Vše o Donaldu Tuskovi čtěte zde

 

Články o celebritě

Nejasnosti kolem nákupu vakcín proti covidu: Do případu se vložil hlavní evropský žalobce Nejasnosti kolem nákupu vakcín proti covidu: Do případu se vložil hlavní evropský žalobce Vyšetřováním obvinění, která souvisejí s vyjednáváním mezi šéfkou Evropské komise Ursulou von der Le... číst článek
Spory Fialy a Tuska s Ficem a Orbánem: V4 je jen prázdná slupka, míní politolog. Zrušil by ji? Spory Fialy a Tuska s Ficem a Orbánem: V4 je jen prázdná slupka, míní politolog. Zrušil by ji? Zatím poslední jednání premiérů V4 v pražském Lichtenštejnském paláci neprobíhalo zrovna snadně. Nav... číst článek
Navždy s Kaczyńskim. Znovu chce být šéfem Práva a spravedlnosti, stranu už vede 21 let Navždy s Kaczyńskim. Znovu chce být šéfem Práva a spravedlnosti, stranu už vede 21 let Předseda polské opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński v rozhovoru v týdeníku... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Radim Bača
Radim Bača
zobrazit profil Martin Hájek
Martin Hájek
zobrazit profil Miloslav Rozner
Miloslav Rozner
zobrazit profil Vít Kaňkovský
Vít Kaňkovský
zobrazit profil Ilona Mauritzová
Ilona Mauritzová
zobrazit profil Věra Beranová
Věra Beranová
zobrazit profil Jiří Slavík
Jiří Slavík
zobrazit profil Jiří Paroubek
Jiří Paroubek