Donald Tusk | Celebwiki.cz

Donald Tusk

Datum narození: 22.4.1957
Místo narození: Gdaňsk, Polsko
Výška: 174 cm
Profese: předseda Evropské rady
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Donald Tusk je polský politik a od prosince 2014 předseda Evropské rady. V letech 2007–2014 působil jako nejdéle sloužící předseda vlády třetí Polské republiky.

Donald Tusk spoluzakládal politickou stranu Liberálně demokratický kongres, která měla kořeny v polské Solidaritě. V roce 1990 se stal jejím předsedou. V březnu 1994 se sloučila s Demokratickou unií  a vznikla Unie Svobody. Tusk se stal místopředsedou strany.

V roce 2001 se Unie Svobody sloučila se stranou Akcja Wyborcza Solidarność pod novým názvem Občanská platforma. Po volbách ve stejném roce se stala největší opoziční silou a Donald Tusk byl zvolen místopředsedou polského Sejmu a v roce 2003 i předsedou strany.

V roce 2005 Donald Tusk kandidoval v prezidentských volbách, ve kterých nakonec zvítězil Lech Kaczyński. V roce 2007 Občanská platforma s Donaldem Tuskem v čele zvítězila ve volbách a vítězství zopakovala i v roce 2011. V roce 2014 byl Tusk nejdéle sloužícím polským premiérem od roku 1989.

Donald Tusk byl 30. srpna 2014 na summitu EU jmenován předsedou Evropské rady. Stal se tzv. evropským prezidentem a 9. září 2014 podal i s celou polskou vládou demisi. V prosinci 2014 převzal funkci šéfa Rady.

Vše o Donaldu Tuskovi čtěte zde

 

Články o celebritě

Odejít ze SSSR šlo snáz než z EU, tvrdí europoslanec Payne. „Voloviny,“ setřela ho Vášáryová Odejít ze SSSR šlo snáz než z EU, tvrdí europoslanec Payne. „Voloviny,“ setřela ho Vášáryová Europoslanec za Svobodné Jiří Payne nadzvedl sociální sítě. Napsal totiž, že byl odchod ze Sovětského… číst článek
„Neodcházím, leda tak na dovolenou.“ Mayová nepotěšila poslance, kteří jí jdou po krku „Neodcházím, leda tak na dovolenou.“ Mayová nepotěšila poslance, kteří jí jdou po krku Britská premiérka Theresa Mayová po návratu z mimořádného summitu Evropské unie v Bruselu, kde se… číst článek
Co dámy pobavilo? Mayová se mohla potrhat smíchy nad fotkami, které jí ukázala Merkelová Co dámy pobavilo? Mayová se mohla potrhat smíchy nad fotkami, které jí ukázala Merkelová Britská premiérka Theresa Mayová na včerejším mimořádném jednání summitu Evropské unie ohledně brexitu… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Jan Bureš
Jan Bureš
zobrazit profil Marek Výborný
Marek Výborný
zobrazit profil Milan Richter
Milan Richter
zobrazit profil Michal Pehr
Michal Pehr
zobrazit profil Pavel Karpíšek
Pavel Karpíšek
zobrazit profil Jan Lipavský
Jan Lipavský
zobrazit profil Jiří Šesták
Jiří Šesták
zobrazit profil František Čuba
František Čuba