Donald Tusk | Celebwiki.cz

Donald Tusk

Datum narození: 22. 4. 1957
Místo narození: Gdaňsk, Polsko
Výška: 174 cm
Profese: předseda Evropské rady
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Donald Tusk je polský politik a od prosince 2014 předseda Evropské rady. V letech 2007–2014 působil jako nejdéle sloužící předseda vlády třetí Polské republiky.

Donald Tusk spoluzakládal politickou stranu Liberálně demokratický kongres, která měla kořeny v polské Solidaritě. V roce 1990 se stal jejím předsedou. V březnu 1994 se sloučila s Demokratickou unií  a vznikla Unie Svobody. Tusk se stal místopředsedou strany.

V roce 2001 se Unie Svobody sloučila se stranou Akcja Wyborcza Solidarność pod novým názvem Občanská platforma. Po volbách ve stejném roce se stala největší opoziční silou a Donald Tusk byl zvolen místopředsedou polského Sejmu a v roce 2003 i předsedou strany.

V roce 2005 Donald Tusk kandidoval v prezidentských volbách, ve kterých nakonec zvítězil Lech Kaczyński. V roce 2007 Občanská platforma s Donaldem Tuskem v čele zvítězila ve volbách a vítězství zopakovala i v roce 2011. V roce 2014 byl Tusk nejdéle sloužícím polským premiérem od roku 1989.

Donald Tusk byl 30. srpna 2014 na summitu EU jmenován předsedou Evropské rady. Stal se tzv. evropským prezidentem a 9. září 2014 podal i s celou polskou vládou demisi. V prosinci 2014 převzal funkci šéfa Rady.

Vše o Donaldu Tuskovi čtěte zde

 

Články o celebritě

„Nesmysly,“ zpražil Johnsona exministr. Rebelové chtějí zarazit divoký brexit „Nesmysly,“ zpražil Johnsona exministr. Rebelové chtějí zarazit divoký brexit Britští poslanci se v úterý po letní přestávce vrátili do práce a ti z nich, kteří se snaží vládě za... číst článek
Juncker musel na operaci žlučníku. Zapití prášků alkoholem mluvčí odmítla Juncker musel na operaci žlučníku. Zapití prášků alkoholem mluvčí odmítla Dosluhující předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker se zotavuje po operaci žlučníku. Ze zd... číst článek
„Pobíhali jak idioti.“ Vlivný muž z Bruselu se ostře opřel do brexitových vyjednavačů „Pobíhali jak idioti.“ Vlivný muž z Bruselu se ostře opřel do brexitových vyjednavačů První místopředseda Evropské komise Frans Timmermans v rozhovoru s BBC prohlásil, že když britští vy... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Stanislav Mackovík
Stanislav Mackovík
zobrazit profil Eduard Hulicius
Eduard Hulicius
zobrazit profil Ivan Pilný
Ivan Pilný
zobrazit profil Michael Canov
Michael Canov
zobrazit profil Oľga Haláková
Oľga Haláková
zobrazit profil Daniel Herman
Daniel Herman
zobrazit profil Kim Čong-un
Kim Čong-un
zobrazit profil Milan Kolář
Milan Kolář