Donald Tusk | Celebwiki.cz

Donald Tusk

Datum narození: 22. 4. 1957
Místo narození: Gdaňsk, Polsko
Výška: 174 cm
Profese: předseda Evropské rady
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Donald Tusk je polský politik a od prosince 2014 předseda Evropské rady. V letech 2007–2014 působil jako nejdéle sloužící předseda vlády třetí Polské republiky.

Donald Tusk spoluzakládal politickou stranu Liberálně demokratický kongres, která měla kořeny v polské Solidaritě. V roce 1990 se stal jejím předsedou. V březnu 1994 se sloučila s Demokratickou unií  a vznikla Unie Svobody. Tusk se stal místopředsedou strany.

V roce 2001 se Unie Svobody sloučila se stranou Akcja Wyborcza Solidarność pod novým názvem Občanská platforma. Po volbách ve stejném roce se stala největší opoziční silou a Donald Tusk byl zvolen místopředsedou polského Sejmu a v roce 2003 i předsedou strany.

V roce 2005 Donald Tusk kandidoval v prezidentských volbách, ve kterých nakonec zvítězil Lech Kaczyński. V roce 2007 Občanská platforma s Donaldem Tuskem v čele zvítězila ve volbách a vítězství zopakovala i v roce 2011. V roce 2014 byl Tusk nejdéle sloužícím polským premiérem od roku 1989.

Donald Tusk byl 30. srpna 2014 na summitu EU jmenován předsedou Evropské rady. Stal se tzv. evropským prezidentem a 9. září 2014 podal i s celou polskou vládou demisi. V prosinci 2014 převzal funkci šéfa Rady.

Vše o Donaldu Tuskovi čtěte zde

 

Články o celebritě

Johnsonova „vydřička“ navlékla štěně do britské vlajky. Premiér dostal od EU přísné ultimátum Johnsonova „vydřička“ navlékla štěně do britské vlajky. Premiér dostal od EU přísné ultimátum Britský premiér Boris Johnson (55) se svou „vydřičkou“, jak láskyplně přezdívá své mladé přítelkyni ... číst článek
„Nesmysly,“ zpražil Johnsona exministr. Rebelové chtějí zarazit divoký brexit „Nesmysly,“ zpražil Johnsona exministr. Rebelové chtějí zarazit divoký brexit Britští poslanci se v úterý po letní přestávce vrátili do práce a ti z nich, kteří se snaží vládě za... číst článek
Juncker musel na operaci žlučníku. Zapití prášků alkoholem mluvčí odmítla Juncker musel na operaci žlučníku. Zapití prášků alkoholem mluvčí odmítla Dosluhující předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker se zotavuje po operaci žlučníku. Ze zd... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Josef Jadrný
Josef Jadrný
zobrazit profil Věra Jourová
Věra Jourová
zobrazit profil Olga Sehnalová
Olga Sehnalová
zobrazit profil Miroslav Šlouf
Miroslav Šlouf
zobrazit profil Jiří Rusnok
Jiří Rusnok
zobrazit profil Ladislav Jakl
Ladislav Jakl
zobrazit profil Jiří Dienstbier ml.
Jiří Dienstbier ml.
zobrazit profil Alena Gajdůšková
Alena Gajdůšková