Cyril Svoboda

Datum narození: 24. 11. 1956
Místo narození: Praha
Profese: politik KDU-ČSL, bývalý ministr zahraničí, poradce premiéra
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Politik KDU-ČSL Cyril Svoboda, který vystřídal křesla ministra vnitra, zahraničí a šéfa resortu místního rozvoje, se roku 2018 stal poradcem premiéra Andreje Babiše.

Po absolvování Právnické fakulty Univerzity Karlovy byl Cyril Svoboda podnikovým právníkem společnosti Transga a posléze dělal notáře.

CYRYL SVOBODA SI POSEDĚL S PUTINEM

Do politiky Cyril Svoboda vstoupil roku 1990, kdy se stal poradcem místopředsedy vlády pro lidská práva, restituce a vztahy mezi státem a církvemi. Krátce působil jako asistent na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy.

Roku 1991 se Cyril Svoboda stal poradcem předsedy federální vlády ČSFR a záhy nato ředitelem legislativní sekce v Úřadu vlády ČR a sekretářem Legislativní rady české vlády. V období 1992 až 1996 zastával funkci prvního náměstka ministra spravedlnosti.

Do KDU-ČSL Cyril Svoboda vstoupil roku 1995, za niž byl ve vládě Josefa Tošovského ministrem vnitra. Ve volbách 1998 poprvé získal poslanecký mandát. Za premiéra Vladimíra Špidly coby místopředseda vlády zasedl do křesla ministra zahraničí, v němž se udržel i ve vládách Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka.

Pár měsíců byl Cyril Svoboda ministrem pro místní rozvoj ve vládě Mirka Topolánka. Do voleb 2010 vedl lidovce jako jejich předseda, jenže po odchodu Miroslava Kalouska a dalších politiků do nově vzniklé TOP 09 KDU-ČSL utrpěla drtivou porážku - prvně v dějinách samostatné ČR se nedostala do Sněmovny. Cyril Svoboda na post předsedy rezignoval.

Po odchodu z vrcholové politiky se Cyril Svoboda začal věnovat výuce na několika vysokých školách. V roce 2011 založil Diplomatickou Akademii v Praze, kterou šéfoval. V lednu 2018 média oznámila, že se stal členem týmu poradců premiéra Andreje Babiše.

O CYRILU SVOBODOVI ČTĚTE ZDE>>

Cyril Svoboda a jeho téměř k nerozeznání podobné dvojče Josef Svoboda jsou vnuky národohospodáře Gustava Heidlera, synovci teologa Alexandra Heidlera, prasynovci historika Jana Heidlera a národohospodáře a politika Ferdinanda Heidlera.

S lékařkou Věnceslavou Svobodovou Cyril Svoboda vychoval čtyři syny: Václava, Norberta a dvojčata Radima a Vojtěcha.

 

Články o celebritě

Mynářovi kývli Katařani na pozvání, jenže... Marné čekání na emíra?! Experti: Plyn stejně nepřiveze   Mynářovi kývli Katařani na pozvání, jenže... Marné čekání na emíra?! Experti: Plyn stejně nepřiveze První část „plynové mise“ hradního kancléře Vratislava Mynáře (54) splněna! Katarská strana – dle ně... číst článek
Ženatý velvyslanec Martin Stropnický a jeho mladá milenka z práce: Hrozí jim odvolání?! Ženatý velvyslanec Martin Stropnický a jeho mladá milenka z práce: Hrozí jim odvolání?! Mileneckou aféru ženatého velvyslance ČR v Izraeli Martina Stropnického (65) s jeho podřízenou Marké... číst článek
UKRAJINA VE VÁLCE: Na Putina naléhá 5 MÍROTVŮRCŮ! UKRAJINA VE VÁLCE: Na Putina naléhá 5 MÍROTVŮRCŮ! Ukončit ruskou agresi na Ukrajině mají mírová jednání. S prezidentem Vladimirem Putinem (69) se snaž... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Irena Blažková
Irena Blažková
zobrazit profil Karel Jakobec
Karel Jakobec
zobrazit profil Michail Gorbačov
Michail Gorbačov
zobrazit profil Maroš Šefčovič
Maroš Šefčovič
zobrazit profil Stanislav Juránek
Stanislav Juránek
zobrazit profil Jan Paparega
Jan Paparega
zobrazit profil Jaroslava Němcová
Jaroslava Němcová
zobrazit profil Zdeněk Štefek
Zdeněk Štefek