Cyril Svoboda | Celebwiki.cz

Cyril Svoboda

Datum narození: 24. 11. 1956
Místo narození: Praha
Profese: politik KDU-ČSL, bývalý ministr zahraničí, poradce premiéra
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Politik KDU-ČSL Cyril Svoboda, který vystřídal křesla ministra vnitra, zahraničí a šéfa resortu místního rozvoje, se roku 2018 stal poradcem premiéra Andreje Babiše.

Po absolvování Právnické fakulty Univerzity Karlovy byl Cyril Svoboda podnikovým právníkem společnosti Transga a posléze dělal notáře.

CYRYL SVOBODA SI POSEDĚL S PUTINEM

Do politiky Cyril Svoboda vstoupil roku 1990, kdy se stal poradcem místopředsedy vlády pro lidská práva, restituce a vztahy mezi státem a církvemi. Krátce působil jako asistent na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy.

Roku 1991 se Cyril Svoboda stal poradcem předsedy federální vlády ČSFR a záhy nato ředitelem legislativní sekce v Úřadu vlády ČR a sekretářem Legislativní rady české vlády. V období 1992 až 1996 zastával funkci prvního náměstka ministra spravedlnosti.

Do KDU-ČSL Cyril Svoboda vstoupil roku 1995, za niž byl ve vládě Josefa Tošovského ministrem vnitra. Ve volbách 1998 poprvé získal poslanecký mandát. Za premiéra Vladimíra Špidly coby místopředseda vlády zasedl do křesla ministra zahraničí, v němž se udržel i ve vládách Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka.

Pár měsíců byl Cyril Svoboda ministrem pro místní rozvoj ve vládě Mirka Topolánka. Do voleb 2010 vedl lidovce jako jejich předseda, jenže po odchodu Miroslava Kalouska a dalších politiků do nově vzniklé TOP 09 KDU-ČSL utrpěla drtivou porážku - prvně v dějinách samostatné ČR se nedostala do Sněmovny. Cyril Svoboda na post předsedy rezignoval.

Po odchodu z vrcholové politiky se Cyril Svoboda začal věnovat výuce na několika vysokých školách. V roce 2011 založil Diplomatickou Akademii v Praze, kterou šéfoval. V lednu 2018 média oznámila, že se stal členem týmu poradců premiéra Andreje Babiše.

O CYRILU SVOBODOVI ČTĚTE ZDE>>

Cyril Svoboda a jeho téměř k nerozeznání podobné dvojče Josef Svoboda jsou vnuky národohospodáře Gustava Heidlera, synovci teologa Alexandra Heidlera, prasynovci historika Jana Heidlera a národohospodáře a politika Ferdinanda Heidlera.

S lékařkou Věnceslavou Svobodovou Cyril Svoboda vychoval čtyři syny: Václava, Norberta a dvojčata Radima a Vojtěcha.

 

Články o celebritě

Vážné nemoci, smrt, útěky. Lidovci: Prokletá funkce předsedy Vážné nemoci, smrt, útěky. Lidovci: Prokletá funkce předsedy Jako by to byl prokletý úděl… Už je to 20 let, co zákeřná leukémie spolu se zápalem plic zabily někd... číst článek
Rozloučení s onkologem Kouteckým (†88): Těšil se na milovanou ženu! Rozloučení s onkologem Kouteckým (†88): Těšil se na milovanou ženu! Založil dětskou onkologii v Praze a tisícům dětí tím zachránil život. Se špičkovým českým lékařem Jo... číst článek
K volebním urnám už v šestnácti: Hnutí STAN chce dát šanci teenagerům, co na to politici? K volebním urnám už v šestnácti: Hnutí STAN chce dát šanci teenagerům, co na to politici? Je to takový nekončící příběh, který občas zarezonuje, a pak utichne. Řeč je o volebním právu pro ml... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Marian Jurečka
Marian Jurečka
zobrazit profil Miroslav Poche
Miroslav Poche
zobrazit profil Justin Turdeau
Justin Turdeau
zobrazit profil Stanislav Štech
Stanislav Štech
zobrazit profil Marta Nováková
Marta Nováková
zobrazit profil Jana Bobošíková
Jana Bobošíková
zobrazit profil Václav Krása
Václav Krása
zobrazit profil Jaroslav Faltýnek
Jaroslav Faltýnek