Jan Čižinský | Celebwiki.cz

Jan Čižinský

Datum narození: 22.4.1978
Profese: politik hnutí Praha sobě, dříve KDU-ČSL, pedagog
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Politik a pedagog Jan Čižinský byl jako starosta Prahy 7 v říjnu 2017 zvolen poslancem. Ve volbách 2018 se stal kandidátem hnutí Praha sobě na post primátora.

Po absolvování historie a latiny na Filozofické fakultě a politologie a mezinárodních vztahů na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlově v Praze Jan Čižinský pracoval jako učitel na základní škole, na gymnáziu a na Filozofické fakultě UK v Praze.

JAN ČIŽINSKÝ: KRNÁČOVÁ NENÍ DOBRÁ PRIMÁTORKA

V roce 2013 Jan Čižinský získal ocenění Bílá lilie udělované organizací Zaostřeno o.p.s. za mimořádný přínos při prosazování principu transparentnosti ve veřejné správě. Proslul jako organizátor referenda o plánu na stavbu nové budovy radnice Prahy 7 za zhruba miliardu korun.

Roku 2003 vstoupil do KDU-ČSL a působil jako asistent Cyrila Svobody a Mariana Jurečky. Do komunální politiky se Janu Čižinskému podařilo po čtyřech neúspěšných pokusech dostat ve volbách 2014, kdy vedl kandidátku subjektu PRAHA 7 SOBĚ (KDU-ČSL a nestraníci). V listopadu byl zvolen starostou Prahy 7.

V roce 2014 za Trojkoalici (SZ, KDU-ČSL a STAN) usedl do Zastupitelstva hlavního města Prahy. V parlamentních volbách 2017 díky preferenčním hlasům, které mu pomohly přeskočit prvního Daniela Hermana, Jan Čižinský získal křeslo ve Sněmovně, do níž předtím třikrát neúspěšně kandidoval.

V prosinci 2017 oznámil kandidaturu do pražského zastupitelstva za hnutí Praha sobě ve volbách 2018, na níž bylo potřeba nasbírat 100 tisíc podpisů voličů, což se podařilo. Hnutí, jehož se Jan Čižinský (už jako nestraník) stal kandidátem na primátora Prahy, slíbilo mj. zlepšení dopravní infrastruktury, masivní investice do školství a bezpečné ulice.

O JANU ČIŽINSKÉM ČTĚTE ZDE>>

Největším koníčkem Jana Čižinského je vysokohorská turistika. Zdolal např. Mont Blanc nebo Elbrus.

Jan Čižinský, vnuk dirigenta Václava Smetáčka, je ženatý a má tři dcery.

VŠE O KOMUNÁLNÍCH VOLBÁCH 2018 NAJDETE ZDE>>

 

Články o celebritě

Třetí Čižinský chce do politiky. Nejmladší z bratrů Kryštof zabojuje o Brusel Třetí Čižinský chce do politiky. Nejmladší z bratrů Kryštof zabojuje o Brusel V české politice je to hodně nevšední. Do veřejného dění z různých pozic promlouvají dva bratři Čižinští.… číst článek
Babišova vládní čtvrť v Letňanech naštvala starosty: „Jednají o nás, bez nás“ Babišova vládní čtvrť v Letňanech naštvala starosty: „Jednají o nás, bez nás“ Vládní čtvrť v pražských Letňanech výměnou za peníze na stavbu pražského okruhu. Návrh, který ve… číst článek
Sushi na Štědrý den? Z mailu Okamury přišla nabídka na vánoční slevu. Podvrh, zuří šéf SPD Sushi na Štědrý den? Z mailu Okamury přišla nabídka na vánoční slevu. Podvrh, zuří šéf SPD „Co takhle tento rok ochutnat kromě lineckého a kapra trochu exotiky?“ Taková věta stojí v úvodu… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Karel Havlíček
Karel Havlíček
zobrazit profil Roman Línek
Roman Línek
zobrazit profil Jiří Peřina
Jiří Peřina
zobrazit profil Zdenka Szukalská
Zdenka Szukalská
zobrazit profil Radka Maxová
Radka Maxová
zobrazit profil Jan  Fischer
Jan Fischer
zobrazit profil Jaroslav Faltýnek
Jaroslav Faltýnek
zobrazit profil Petr Ježek
Petr Ježek