Jan Čižinský

Datum narození: 22. 4. 1978
Profese: politik za hnutí Praha sobě, dříve KDU-ČSL, pedagog
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Politik a pedagog Jan Čižinský byl coby starosta Prahy 7 v letech 2017 až 2021 poslancem. Ve volbách 2018 neúspěšně kandidoval za hnutí Praha sobě na post primátora.

Po absolvování historie a latiny na Filozofické fakultě a politologie a mezinárodních vztahů na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlově v Praze Jan Čižinský pracoval jako učitel na základní škole, na gymnáziu a na Filozofické fakultě UK v Praze.

JAN ČIŽINSKÝ: KRNÁČOVÁ NENÍ DOBRÁ PRIMÁTORKA

Starostou se Čižniský stal roku 2014

V roce 2013 Jan Čižinský získal ocenění Bílá lilie udělované organizací Zaostřeno o.p.s. za mimořádný přínos při prosazování principu transparentnosti ve veřejné správě. Proslul jako organizátor referenda o plánu na stavbu nové budovy radnice Prahy 7 za zhruba miliardu korun.

Roku 2003 vstoupil do KDU-ČSL a působil jako asistent Cyrila Svobody a Mariana Jurečky. Do komunální politiky se Janu Čižinskému podařilo po čtyřech neúspěšných pokusech dostat ve volbách 2014, kdy vedl kandidátku subjektu PRAHA 7 SOBĚ (KDU-ČSL a nestraníci). V listopadu byl zvolen starostou Prahy 7.

V roce 2014 za Trojkoalici (SZ, KDU-ČSL a STAN) usedl do Zastupitelstva hlavního města Prahy. V parlamentních volbách 2017 díky preferenčním hlasům, které mu pomohly přeskočit prvního Daniela Hermana, Jan Čižinský získal křeslo ve Sněmovně, do níž předtím třikrát neúspěšně kandidoval.

Čižinský zdola Mont Blanc nebo Elbrus

V prosinci 2017 oznámil kandidaturu do pražského zastupitelstva za hnutí Praha sobě ve volbách 2018, na níž bylo potřeba nasbírat 100 tisíc podpisů voličů, což se podařilo. Za hnutí Jan Čižinský (už jako nestraník) neúspěšně kandidoval na primátora Prahy. V dolní komoře skončil v říjnu 2021.

O JANU ČIŽINSKÉM ČTĚTE ZDE>>

Největším koníčkem Jana Čižinského je vysokohorská turistika. Zdolal např. Mont Blanc nebo Elbrus.

Jan Čižinský, vnuk dirigenta Václava Smetáčka, je ženatý a má tři dcery. Jeho bratr Pavel Čižinský byl od listopadu 2018 do ledna 2020 starostou městské části Praha 1.

 

 

Články o celebritě

„Velmi zvláštní.“ Do Mináře si za kandidaturu rýpl i Kalousek. Politolog je vyděšený „Velmi zvláštní.“ Do Mináře si za kandidaturu rýpl i Kalousek. Politolog je vyděšený Vyzýval ke společné spolupráci, teď chce opoziční blok ještě více štěpit. V takovém duchu se nesou k... číst článek
Ať testují i lékárny, když budou chtít, navrhuje ODS. A zmínila výhody  Ať testují i lékárny, když budou chtít, navrhuje ODS. A zmínila výhody Opoziční ODS chce menší změnou zákona o zdravotních službách umožnit lékárnám zapojit se do testován... číst článek
Steimarová po výbuchu v Holešovicích přišla o střechu nad hlavou: Nemůže domů! Steimarová po výbuchu v Holešovicích přišla o střechu nad hlavou: Nemůže domů! Žena mnoha slavných mužů ztratila střechu nad hlavou. Výbuch v holešovickém domě, kde Evelyna Steima... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Miroslav Petřík
Miroslav Petřík
zobrazit profil Radim Špaček
Radim Špaček
zobrazit profil Ladislav Okleštěk
Ladislav Okleštěk
zobrazit profil Pavel Talíř
Pavel Talíř
zobrazit profil Jiří Crha
Jiří Crha
zobrazit profil Zdeněk Faltus
Zdeněk Faltus