Martin Luther King | Celebwiki.cz
Martin Luther King

Martin Luther King

Datum narození: 15. 1. 1929
Datum úmrtí: 4. 4. 1968
Místo narození: Atlanta, USA

Související celebrity

Životopis

Martin Luther King byl americký baptistický kazatel a jeden z nejvýznamnějších vůdců afroamerického hnutí za občanská práva.

Martin Luther King je výjimečná postava amerických dějin. Během svého života byl nesčetněkrát vězněn. Nejčastěji kvůli barvě své pleti a posléze i za své názory. Jako člověk dokázal něco neuvěřitelného. Afroameričani získali svá práva. Už to nebyli černoši, kteří nemohli sehnat práci, museli chodit na jiné školy a leckdy dělali otroky. Stali se z nich občané, kteří měli stejné právo sedět na jakémkoliv místě v autobuse jako kdokoliv jiný. Mluvíme tady o 50. letech 20. století, kdy v americe byla rasová segregace. Kdy Ku Klux Klan hájil práva "bílých" vypalováním domů afroameričanů a nebo jejich napadáním.

Martin Luther King pocházel z kazatelské rodiny. Tomuto řemeslu se věnoval jeho otec i děda. V roce 1955 dokončil Bostonskou univerzitu, obor systematická teologie.

V roce 1963 byl krátce vězněn v birminghamském vězení, odkud napsal i svůj známý Dopis z Birmighamského vězení (Letter from Birmingham Jail). Ve stejném roce se zúčastnil pochodu na Washington, kde zazněl jeho slavný projev "I HAVE A DREAM"

Mezi lety 1957-1968 cestoval napříč Amerikou, kde měl zhruba 2500 tisíc proslovů na různých protestních akcích, demonstracích či mírových jednáních. Ve svých 35-ti letech obderžel Nobelovu cen za mír. Poté, co dosáhl určitých úspěchů v oblasti ukončení rasové segregace, se začal zabývat komplexnějšími problémy afroamerické komunity ve Spojených státech: otázkami nerovnosti ve vzdělání, výběru povolání, zdravotní péče, práva volit. Postupně získával úspěch a z lokálního vůdce proti rasové diskriminaci se zejména v druhé polovině 60. let stal významnou postavou celonárodní americké politické scény. Zároveň ale byl terčem kritiky za své levicové politické přesvědčení.

Jeho život byl násilně ukončen atentátem, který se odehrál 4. dubna 1968 v Memphisu ve státě Tennessee, když stál na balkoně svého motelového pokoje.

Jeho život byl přenesen i na plátno a to ve filmu Selma, kde si jednu z hlavních rolí střihla i Oprah Winfrey.

 

 

 

 

Články o celebritě

Za Trumpem nepoletí, u soudu neuspěl, Peroutku už nehledá: Miloš Zeman (74) muž, který vzdává bitvy! Za Trumpem nepoletí, u soudu neuspěl, Peroutku už nehledá: Miloš Zeman (74) muž, který vzdává bitvy! Dokáže každého uzemnit a tvrdě si stojí za svým názorem. Jenže občas přestřelí, tvrdošíjně odmítá uz... číst článek
„Máme pořád skvělou chemii.“ Nová kniha odhaluje manželství Melanie a Trumpa „Máme pořád skvělou chemii.“ Nová kniha odhaluje manželství Melanie a Trumpa Americký prezident Donald Trump (72) a první dáma Melania Trumpová (48) tento týden oslavili 14. výr... číst článek
Mašková z Tváře: Gombitová se pro ni stala noční můrou! Mašková z Tváře: Gombitová se pro ni stala noční můrou! Stres, nervozita a tréma se proměnily v slzy štěstí. Tak dopadl desátý díl páté řady show Tvoje tvář... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Vladimír Dlouhý
Vladimír Dlouhý
zobrazit profil Jiří Maštálka
Jiří Maštálka
zobrazit profil Tomáš Petříček
Tomáš Petříček
zobrazit profil Martin Baxa
Martin Baxa
zobrazit profil Richard Falbr
Richard Falbr
zobrazit profil Dana Balcarová
Dana Balcarová
zobrazit profil Ladislav Kos
Ladislav Kos
zobrazit profil Miloš Vystrčil
Miloš Vystrčil