Richard Brabec

Datum narození: 5. 7. 1966
Přezdívka: Brabenec
Místo narození: Kladno
Profese: politik hnutí ANO 2011, 15. ministr životního prostředí
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Politik hnutí ANO 2011 Richard Brabec byl roku 2018 opakovaně jmenován ministrem životního prostředí v Babišově vládě, jímž byl do prosince 2021. Stejnou funkci zastával i v Sobotkově kabinetu.

Studoval na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Jako student se Richard Brabec podílel na Sametové revoluci 1989 a byl jedním ze zakládajících členů Občanského fóra v Kladně, kde v komunálních volbách 1990 získal post zastupitele. Roku 1991 vstoupil do ODS, za níž mandát obhájil. V roce 1997 ale na protest proti tehdejším událostem v ODS ze strany vystoupil.

RICHARD BRABEC SLÍBIL, ŽE VODU NEZDRAŽÍ

Sobotka udělal z Brabce Brabence

Od roku 2012 zastával nejprve pozici manažera hnutí ANO 2011, později se stal i jeho členem. Za hnutí Andreje Babiše byl Richard Brabec navržen na post ministra životního prostředí ve vládě Bohuslava Sobotky, což vyvolalo kritiku hlavně mezi ekologickými organizacemi. Nelíbilo se jim, že člověk se zkušenostmi z velkých chemiček by měl vést zrovna tento resort. Jmenování provázela i taškařice, protože premiér ve jmenovacím dekretu omylem překřtil Brabce na Brabence.

V parlamentních volbách 2017 se Richard Brabec stal lídrem hnutí ANO 2011 v Ústeckém kraji. Post poslance obhájil a byl 13. prosince 2017 prezidentem Milošem Zemanem opět jmenován ministrem životního prostredí, tentokrát v menšinové vládě Andreje Babiše. Hlava státu ho 27. června 2018 jmenovala i do dalšího kabinetu.

V parlamentních volbách 2021 se Richard Brabec stal lídrem hnutí ANO 2011 v Jihočeském kraji a byl znovu zvolen poslancem. Ve vládě setrval do prosince téhož roku, kdy nastoupil kabinet Petra Fialy (ODS).

O RICHARDU BRABCOVI ČTĚTE ZDE>>

Richard Brabec je ženatý; má dva syny. Mluví anglicky, francouzsky, rusky a německy.

 

 

 

Články o celebritě

Odklepnuto Sněmovnou: Konec plastů u nás! Odklepnuto Sněmovnou: Konec plastů u nás! A je to tady! Ze Sněmovny do Senátu putuje norma, která zakazuje prodej některých jednorázových plas... číst článek
Zeman ve Sněmovně cupoval rozpočet i vtipkoval. Jeho zdraví poslance překvapilo Zeman ve Sněmovně cupoval rozpočet i vtipkoval. Jeho zdraví poslance překvapilo Prezident Miloš Zeman vystoupil v Poslanecké sněmovně během prvního čtení nového státního rozpočtu. ... číst článek
Do Babiše zaryl kvůli Turówu hejtman. „Poláci čekali na slabou vládu,“ zuří expremiér Do Babiše zaryl kvůli Turówu hejtman. „Poláci čekali na slabou vládu,“ zuří expremiér Zástupci minulé vlády Andreje Babiše (ANO) měli podle hejtmana Libereckého kraje Martina Půty (Staro... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Jaromír Štětina
Jaromír Štětina
zobrazit profil Zdeněk Faltus
Zdeněk Faltus
zobrazit profil Jiří Maštálka
Jiří Maštálka
zobrazit profil Jiří Horák
Jiří Horák
zobrazit profil Ivana Mádlová
Ivana Mádlová
zobrazit profil Stanislav  Gross
Stanislav Gross
zobrazit profil Martin Netolický
Martin Netolický
zobrazit profil Jitka Volfová
Jitka Volfová