Tomio Okamura | Celebwiki.cz

Tomio Okamura

Datum narození: 4.7.1972
Místo narození: Tokio
Profese: politik SPD, někdejší podnikatel
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Nástup Čechojaponce Tomia Okamury na českou politickou scénu byl raketový. V roce 2011 tvrdil, že o politice neuvažuje, pak se stal senátorem a chtěl být i prezidentem.

Mládí Tomia Okamury nebylo lehké. Narodil se v japonském hlavním městě Tokiu moravské matce a japonskému otci (dědeček byl Korejec). Když mu bylo šest let, vrátila se s ním a jeho dvěma bratry matka do tehdejšího Československa, ale nedokázala se o děti postarat. Tomio Okamura putoval do dětského domova v Mašťově u Podbořan. "Tam jsem zažil, co je to šikana," vzpomínal na to už jako dospělý, "brečel jsem pod peřinou". Do svých 20 let koktal.

TOMIO OKAMURA: DĚLAL JSEM POPELÁŘE

Jako mladý odjel zkusit štěstí do Japonska, kde devět let pracoval třeba jako prodavač popcornu v tokijském kině. Vrátil se pak do Česka a od roku 1994 podnikal, především v pohostinství, obchodu (dovoz japonských potravin a módy, provozování pražských restaurací Staré časy, U Vejvodů a dalších), turismu (je jednatelem cestovky Miki Travel Prague), průvodcovské činnosti a překladatelství. V roce 2012 odhadl Tomio Okamura svůj majetek na 40 milionů korun.

Začal také vydávat čtvrtletník Pivní magazín a je spoluautorem několika knih (Český sen se hned po vydání v roce 2010 umístila mezi deseti nejprodávanějšími knihami; další tituly Tomia Okamury: Umění vládnout, Umění žít, Umění přímé demokracie, Velká japonská kuchařka). Známou tváří se stal coby viceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, poté účinkoval jako jeden z investorů v televizní reality show Den D v České televizi.

Pokud jde o politiku, bývá Tomio Okamura označován za demagoga (analýzy jeho výroků ve volební kampani ukázaly, že nejčastěji používá neověřitelná tvrzení, popřípadě dva až třikrát více nepravdivá, než pravdivá). A to se týká i jeho postoje k politické  kariéře. "Žádnou novou stranu zakládat nechci, neplánuju a neplánuju ani svoji kandidaturu do nějaké nové i jiné strany. Prostě do politiky vstoupit nehodlám," prohlásil Tomio Okamura v září 2011.

V říjnu 2012 se pak Tomio Okamura stal senátorem za Zlínsko (jako člen horní komory pak například podepsal návrh části senátorů na obžalování prezidenta Václava Klause z velezrady za jím vyhlášenou amnestii), byť předtím prohlašoval, že Senát je obsazen pouze "dobře placenými loutkami poslanců".

Volební úspěch ho vedl k tomu, že poté kandidoval na prezidenta ČR (neuspěl) a v květnu 2013 založil politické hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury (Okamura si stěžoval, že novináři jeho hnutí přirovnávají k řecké neonacistické straně Zlatý úsvit), které se ve volbách 2013 dostalo do Sněmovny a získalo čtrnáct poslaneckých křesel (Tomio Okamura se vzdal senátorského postu a ponechal si poslanecký mandát).

Křeslo poslance Tomio Okamura obhájil v parlamentních volbách 2017, a to jako předseda své další partaje SPD (Svoboda a přímá demokracie).

O TOMIO OKAMUROVI ČTĚTE ZDE>>

Tomio Okamura byl tří roky ženat s Japonkou Mie, s níž má syna Ruye. Mezi jeho partnerky patřila prý zhruba půl roku i modelka Ornella Štiková. V roce 2013 se začal českojaponský politik objevovat na veřejnosti s o devatenáct let mladší studentkou Monikou Talašovou. Jejich vztah skončil poté, co Monika Talašová v březnu 2016 dostudovala Vysokou školu ekonomickou a dala politikovi kopačky.

 

Články o celebritě

Schodek 30 miliard: Rozpočet skončí nejhůř za čtyři roky, připustila Schillerová Schodek 30 miliard: Rozpočet skončí nejhůř za čtyři roky, připustila Schillerová Státní rozpočet letos skončí se schodkem kolem 30 miliard korun, odhadla ministryně financí Alena… číst článek
Zeman potěšil Babiše a komunisty. Šéfka TOP 09 si raději pustí Čaputovou, exministr přidal bažiny Zeman potěšil Babiše a komunisty. Šéfka TOP 09 si raději pustí Čaputovou, exministr přidal bažiny Prezident Miloš Zeman popřál ve svém sedmém vánočním poselství lidem bolest z myšlení. V projevu… číst článek
Takhle Okamurovi rostou trubky: Palác za 20 milionů? „Opičárna,“ říká sousedka Takhle Okamurovi rostou trubky: Palác za 20 milionů? „Opičárna,“ říká sousedka Na jednom z nejlukrativnějších míst v Praze 6 vyrůstá vila, které se humorně říká „Takešiho hrad“… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Oldřich Vlasák
Oldřich Vlasák
zobrazit profil Josef Novotný
Josef Novotný
zobrazit profil Jaroslav Tvrdík
Jaroslav Tvrdík
zobrazit profil Miroslav Antl
Miroslav Antl
zobrazit profil Michal Stehlík
Michal Stehlík
zobrazit profil Pavel Svoboda
Pavel Svoboda
zobrazit profil Vladislav Vilímec
Vladislav Vilímec
zobrazit profil Jaroslav Zedník
Jaroslav Zedník