Jaroslav Bašta

Jaroslav Bašta

Datum narození: 15. 5. 1948
Místo narození: Plzeň
Profese: politik, ministr bez portfeje v Zemanově vládě, bývalý diplomat
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Politik Jaroslav Bašta, někdejší ministr a diplomat, v parlamentních volbách 2021 coby lídr hnutí SPD v Pardubickém kraji získal křeslo ve Sněmovně.

Po gymnáziu v Žatci Jaroslav Bašta pracoval v Elektroporcelánu Louny. Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze studoval historickou archeologii. Za své angažmá v Hnutí revoluční mládeže byl v roce 1971 odsouzen na 2,5 roku. Odseděl si jen část trestu.

Do politiky Bašta vkročil po pádu totality

Jaroslav Bašta podepsal Chartu 77 a působil v disentu, proto mu totalitní režim nedovolil pracovat v oboru, tak vykonával dělnické profese. Přesto mu vyšly desítky článků v oblasti archeologie, a to zejména v prestižních německých časopisech.

Do politiky vstoupil po Sametové revoluci 1989, po níž byl mj. náměstkem ředitele tajné služby či předsedou tzv. lustrační komise. Ve volbách 1996 se od roku 1994 člen ČSSD Jaroslav Bašta stal poslancem. Následně mandát obhájil.

V letech 1998 až 2000 Jaroslav Bašta působil jako ministr bez portfeje ve vládě Miloše Zemana, v níž se ujal Akce Čisté ruce (protikorupční akce, jejíž výsledky byly sporné). Na post ve Sněmovně rezignoval v září 2000.

Baštu vyšetřovala protikorupční policie

V letech 2000 až 2005 byl Jaroslav Bašta velvyslanec v Ruské federaci, poté dva roky náměstkem ministra zahraničních věcí a další tři ambasadorem na Ukrajině. Kvůli aféře kolem podvodů a úplatků při vydávání českých víz na Ukrajině jej vyšetřovala protikorupční policie.

Na jaře 2019 Jaroslav Bašta vystoupil z ČSSD a v následujících volbách do Evropského parlamentu neúspěšně kandidoval jako bezpartijní lídr hnutí BEZPEČNOST, ODPOVĚDNOST, SOLIDARITA (BOS), jehož byl v listopadu 2020 zvolen předsedou.

Do parlamentních voleb 2021 Jaroslava Baštu coby svého nejstaršího kandidáta vyslalo hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) jako lídra v Pardubickém kraji. Získal poslanecký mandát.

 

Další Politici

zobrazit profil Veronika Vrecionová
Veronika Vrecionová
zobrazit profil Věra Bartůňková
Věra Bartůňková
zobrazit profil Josef  Pravda
Josef Pravda
zobrazit profil Josef Babka
Josef Babka
zobrazit profil Věra Adámková
Věra Adámková
zobrazit profil Lukáš Bartoň
Lukáš Bartoň
zobrazit profil Monika Červíčková
Monika Červíčková
zobrazit profil Helena Vrzalová
Helena Vrzalová