Jaroslav Bašta

Jaroslav Bašta

Datum narození: 15. 5. 1948
Místo narození: Plzeň
Profese: politik, ministr bez portfeje v Zemanově vládě, bývalý diplomat
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Politik Jaroslav Bašta, někdejší ministr a diplomat, od roku 2021 poslanec, v prezidentských volbách 2023 nepostoupil do druhého kola.

Po gymnáziu v Žatci Jaroslav Bašta pracoval v Elektroporcelánu Louny. Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze studoval historickou archeologii. Za své angažmá v Hnutí revoluční mládeže byl v roce 1971 odsouzen na 2,5 roku. Odseděl si jen část trestu.

JAROSLAV BAŠTA: SKANDÁL! PRODÁVAL VÍZA UKRAJINCŮM

Do politiky Bašta vkročil po pádu totality

Jaroslav Bašta podepsal Chartu 77 a působil v disentu, proto mu totalitní režim nedovolil pracovat v oboru, tak vykonával dělnické profese. Přesto mu vyšly desítky článků v oblasti archeologie, a to zejména v prestižních německých časopisech.

Do politiky vstoupil po Sametové revoluci 1989, po níž byl mj. náměstkem ředitele tajné služby či předsedou tzv. lustrační komise. Ve volbách 1996 se od roku 1994 člen ČSSD Jaroslav Bašta stal poslancem. Následně mandát obhájil.

V letech 1998 až 2000 Jaroslav Bašta působil jako ministr bez portfeje ve vládě Miloše Zemana, v níž se ujal Akce Čisté ruce (protikorupční akce, jejíž výsledky byly sporné). Na post ve Sněmovně rezignoval v září 2000.

Baštu vyšetřovala protikorupční policie

V letech 2000 až 2005 byl Jaroslav Bašta velvyslanec v Ruské federaci, poté dva roky náměstkem ministra zahraničních věcí a další tři ambasadorem na Ukrajině. Kvůli aféře kolem podvodů a úplatků při vydávání českých víz na Ukrajině jej vyšetřovala protikorupční policie.

Na jaře 2019 Jaroslav Bašta vystoupil z ČSSD a v následujících volbách do Evropského parlamentu neúspěšně kandidoval jako bezpartijní lídr hnutí BEZPEČNOST, ODPOVĚDNOST, SOLIDARITA (BOS), jehož byl v listopadu 2020 zvolen předsedou.

Jaroslav Bašta se rozhodl pro SPD

Do parlamentních voleb 2021 Jaroslava Baštu coby svého nejstaršího kandidáta vyslalo hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) jako lídra v Pardubickém kraji. Získal poslanecký mandát.

V prezidentských volbách 2023 Jaroslav Bašta nepostoupil do druhého kola. 

O JAROSLAVU BAŠTOVI ČTĚTE ZDE>>

Manželka Jaroslava Bašty Dara Baštová je archeoložka. Politik měl nemanželského syna Jakuba, který nešťastnou náhodou zemřel.

O PREZIDENTSKÝCH VOLBÁCH ČTĚTE ZDE>>

PRŮVODCE VÝBĚREM HLAVY STÁTU NAJDETE ZDE>>

 

 

Články o celebritě

Politolog Macek o volbách: Jakou roli bude mít volební účast? Očekává se vysoká. Komu nahraje? Politolog Macek o volbách: Jakou roli bude mít volební účast? Očekává se vysoká. Komu nahraje? Překvapivě vysoká volební účast provází letošní prezidentské volby, očekává se, že i 2. kolo vzbudí ... číst článek
Moje rodina má strach o život: Babišovi přišel domů ostrý náboj. Dopis byl adresován jeho ženě Moje rodina má strach o život: Babišovi přišel domů ostrý náboj. Dopis byl adresován jeho ženě V sobotu po poledni expremiér Andrej Babiš (ANO) vystoupil před sídlem hnutí ANO s prohlášením, mluv... číst článek
Babiš jako „kůl v plotě“: Šéf ČSSD se postavil na stranu Pavla. A Babiš v debatě Blesku komentoval postoj SPD Babiš jako „kůl v plotě“: Šéf ČSSD se postavil na stranu Pavla. A Babiš v debatě Blesku komentoval postoj SPD Prezidentskému kandidátovi Petru Pavlovi dosud vyjádřilo podporu značné množství politiků i slavných... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Lenka Kozlová
Lenka Kozlová
zobrazit profil Lubomír Štěpán
Lubomír Štěpán
zobrazit profil Peter Hromádka
Peter Hromádka
zobrazit profil Vít Kaňkovský
Vít Kaňkovský
zobrazit profil Andrea Brzobohatá
Andrea Brzobohatá
zobrazit profil Zuzana Majerová Zahradníková
Zuzana Majerová Zahradníková
zobrazit profil Lubomír Zaorálek
Lubomír Zaorálek