Jaroslav Foldyna | Celebwiki.cz

Jaroslav Foldyna

Datum narození: 26.6.1960
Místo narození: Česká Lípa
Profese: bývalý politik ČSSD, někdejší místopředseda strany, poslanec
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Politik Jaroslav Foldyna, který proslul zálibou v boxu a motorkách a též svými kontroverzními výroky, ve volbách 2017 opět obhájil poslanecký mandát za ČSSD. Stranu v únoru 2020 opustil.

„Nebojím se tvrdit, že jsou ekologové přímo zodpovědní za všechno špatné, co se děje na našich silnicích,“ tak zní výrok Jaroslava Foldyny z roku 2004, který mu vynesl třetí místo v soutěži Zelená perla, již organizuje sdružení Děti Země. Stejně tak udivil jeho negativní postoj k vyhlášení nezávislosti Kosova (jeho matka je Srbka) či kladné stanovisko k prolomení těžebních limitů uhlí v severních Čechách. Překvapilo i jeho členství v kontroverzním pravoslavném bratrstvu Řádu sv. Konstantina a Heleny, jehož členy byli i někdejší agenti StB.

JAROSLAV FOLDYNA: VEDENÍ ČT – PRASATA A ZAPRODANCI

Politickou kariéru Jaroslava Foldyny nastartovalo čtyřleté působení v pozici asistenta poslance Vladimíra Laštůvky a senátora Egona T. Lánského. Poté (2000) byl Jaroslav Foldyna zvolen do ústeckého krajského zastupitelstva, stal se námětkem hejtmana pro hospodářství a živnostenské podnikání, dopravu, dopravní infrastrukturu a životní prostředí. Roku 2003 byl zvolen zastupitelem statutárního města Děčín. Oba zmíněné posty obhájil.

Do krajských voleb 2008 už šel Jaroslav Foldyna jako lídr ČSSD v Ústeckém kraji. Hejtmanem však zvolen nebyl. O dva roky později se stal poslancem. V předčasných volbách 2013 mandát obhájil. Do křesla ústeckého hejtmana nezasedl ani po krajských volbách 2016.

Do parlamentních voleb 2017 sociální demokrcie Jaroslava Foldynu vyslala opět jako svého ústeckého lídra. V poslaneckém křesle setrval a posléze se stal místopředsedou ČSSD. Stranu se rozhodl opustit v únoru 2020.

O JAROSLAVU FOLDYNOVI ČTĚTE ZDE>>

Politik Jaroslav Foldyna se vyučil v oboru lodní mechanik, roku 1987 složil státní zkoušku kapitána vnitrozemské plavby a státní zkoušku mezinárodní palubní radiooperátor. Studoval pravoslavnou teologii na detašovaném pracovišti University Olomouc v Prešově. V době totality prošel v Československé plavbě labsko-oderské všemi funkcemi palubních posádek, až po kapitána II. třídy a přístavního kormidelníka v přístavech Děčín a Hamburk. V letech 1994 až 1996 byl soukromým podnikatelem.

Jaroslav Foldyna je ženatý. S manželkou Blankou mají dceru Natálii. Z prvního manželství má politik ještě syna Jaroslava (1983) a dceru Kláru (1987). Mezi jeho koníčky patří motorky a box, kterým si přivodil vážné zranění oka.

 

 

 

Články o celebritě

Rebel Foldyna opouští po 30 letech ČSSD, poslancem zůstane. Zakotví u SPD? Rebel Foldyna opouští po 30 letech ČSSD, poslancem zůstane. Zakotví u SPD? Poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD) oznámil, že po třiceti letech odejde z řad sociální demokracie.… číst článek
Skončí „ostuda“ Foldyna v ČSSD? Hamáček chce po rebelujícím poslanci jasné rozhodnutí Skončí „ostuda“ Foldyna v ČSSD? Hamáček chce po rebelujícím poslanci jasné rozhodnutí Je to zpět jako bumerang. Loni v září se pokusilo vedení ČSSD vyloučit svého poslance a bývalého… číst článek
Skončí Foldyna v ČSSD? Skončí Foldyna v ČSSD? Výroky poslance Jaroslava Foldyny (59, ČSSD), v nichž nařkl organizaci Člověk v tísni, že ovlivňovala… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Lukáš Černohorský
Lukáš Černohorský
zobrazit profil Vítězslav Jandák
Vítězslav Jandák
zobrazit profil Jiří Rozbořil
Jiří Rozbořil
zobrazit profil Petr Braný
Petr Braný
zobrazit profil Petr Vokřál
Petr Vokřál
zobrazit profil Donald Tusk
Donald Tusk
zobrazit profil Jan Hamáček
Jan Hamáček
zobrazit profil Markéta Pekarová Adamová
Markéta Pekarová Adamová