Jaroslav Foldyna

Datum narození: 26. 6. 1960
Místo narození: Česká Lípa
Profese: politik hnutí Svoboda a přímá demokracie, lodní mechanik
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Politik SPD Jaroslav Foldyna, který v roce 2017 znovu obhájil post poslance za ČSSD, přestoupil do hnutí Tomia Okamury a po volbách 2021 v křesle ve Sněmovně setrval.

Vyučil se v oboru lodní mechanik, roku 1987 složil státní zkoušku kapitána vnitrozemské plavby a státní zkoušku mezinárodní palubní radiooperátor. Jaroslav Foldyna studoval pravoslavnou teologii na detašovaném pracovišti Univerzity Olomouc v Prešově.

JAROSLAV FOLDYNA: VEDENÍ ČT - PRASATA A ZAPRODANCI

Foldyna byl třetí v soutěži Zelená perla

V době totality Jaroslav Foldyna prošel v Československé plavbě labsko-oderské všemi funkcemi palubních posádek, až po kapitána II. třídy a přístavního kormidelníka v přístavech Děčín a Hamburk. V letech 1994 až 1996 byl soukromým podnikatelem.

„Nebojím se tvrdit, že jsou ekologové přímo zodpovědní za všechno špatné, co se děje na našich silnicích,“ tak zní výrok Jaroslava Foldyny z roku 2004, který mu vynesl třetí místo v soutěži Zelená perla, již organizuje sdružení Děti Země. Stejně tak udivil jeho negativní postoj k vyhlášení nezávislosti Kosova (jeho matka je Srbka) či kladné stanovisko k prolomení těžebních limitů uhlí v severních Čechách. Překvapilo i jeho členství v kontroverzním pravoslavném bratrstvu Řádu sv. Konstantina a Heleny, jehož členy byli i někdejší agenti StB.

Foldyna dělal asistenta Lánskému

Politickou kariéru Jaroslava Foldyny nastartovalo čtyřleté působení v pozici asistenta poslance Vladimíra Laštůvky a senátora Egona T. Lánského. Poté (2000) byl Jaroslav Foldyna zvolen do ústeckého krajského zastupitelstva, stal se námětkem hejtmana pro hospodářství a živnostenské podnikání, dopravu, dopravní infrastrukturu a životní prostředí. Roku 2003 byl zvolen zastupitelem statutárního města Děčín. Oba zmíněné posty obhájil.

Do krajských voleb 2008 už šel Jaroslav Foldyna jako lídr ČSSD v Ústeckém kraji. Hejtmanem však zvolen nebyl. O dva roky později se stal poslancem. V předčasných volbách 2013 mandát obhájil. Do křesla ústeckého hejtmana nezasedl ani po krajských volbách 2016.

ČSSD Jaroslav Foldyna vyměnil za SPD

Do parlamentních voleb 2017 sociální demokrcie Jaroslava Foldynu vyslala opět jako svého ústeckého lídra. V poslaneckém křesle setrval a posléze se stal místopředsedou ČSSD. Stranu se rozhodl opustit v únoru 2020.

V září 2020 Jaroslav Foldyna vstoupil do hnutí Svodoba a přímá demokracie (SPD), za něž se v parlamentních volbách 2021 stal jedničkou ústecké kandidátky. Poslanecký mandát znovu obhájil.

O JAROSLAVU FOLDYNOVI ČTĚTE ZDE>>

Mezi koníčky Jaroslava Foldyny patří motorky a box, kterým si přivodil vážné zranění oka.

Jaroslav Foldyna je ženatý. S manželkou Blankou mají dceru Natálii. Z prvního manželství má politik ještě syna Jaroslava  a dceru Kláru

 

 

 

 

 

Články o celebritě

„Už zase ryjeme držkou v zemi.“ V Praze bouřili lidi proti vládě, Rakušan varoval před manipulátory „Už zase ryjeme držkou v zemi.“ V Praze bouřili lidi proti vládě, Rakušan varoval před manipulátory Na Václava u Václava – pod koněm na Václavském náměstí se v sobotu sešli demonstranti protestovat pr... číst článek
Velký průzkum Blesku: Jak jsou na tom politici s očkováním? Výsledek mluví jasně Velký průzkum Blesku: Jak jsou na tom politici s očkováním? Výsledek mluví jasně Od začátku, kdy vypukla covidová pandemie, nám politici říkají, jak se máme chovat v boji proti smrt... číst článek
Neúspěšní exposlanci Rozner a Kořanová našli místa ve Sněmovně! Hamáčkova exmanželka zůstává Neúspěšní exposlanci Rozner a Kořanová našli místa ve Sněmovně! Hamáčkova exmanželka zůstává Voliči je ze Sněmovny vyhnali, oni se ale vrátili. Pár poslanců, kteří ve volbách pohořeli, budou po... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Ondřej Liška
Ondřej Liška
zobrazit profil Anna Hubáčková
Anna Hubáčková
zobrazit profil Mária Koudelová
Mária Koudelová
zobrazit profil Peter Pellegrini
Peter Pellegrini
zobrazit profil Dagmar Terelmešová
Dagmar Terelmešová
zobrazit profil Petr Štěpánek
Petr Štěpánek
zobrazit profil Vladimír Kremlík
Vladimír Kremlík