Robert Pelikán

Datum narození: 18. 10. 1979
Místo narození: Praha
Profese: politik hnutí ANO, právník
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Právník Robert Pelikán se roku 2015 stal ministrem spravedlnosti v Sobotkově kabinetu a posléze i v Babišové menšinové vládě. Ministerské křeslo opustil v červnu 2018.

Že Robert Pelikán vystudoval Právnickou fakultu UK v Praze, není žádný div. Pochází totiž z právnické rodiny: matka soudkyně, otec odborník na dějiny práva, bratr Tomáš advokát. Robert Pelikán se dřív, než vstoupil do státních služeb, věnoval jako advokát civilnímu a správnímu právu.

ROBERT PELIKÁN PRÝ CHODIL ZA ŠKOLU 

V srpnu roku 2012 byl Robert Pelikán navržen na člena Českého telekomunikačního úřadu, a to tehdejším ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kubou. Ten však později jeho nominaci stáhl. Podle spekulací za tím byl blog Roberta Pelikána, v němž kritizoval politiku vlády Petra Nečase.

Na podzim 2013 se Robert Pelikán stal členem Rady ekonomických poradců hnutí ANO 2011. V únoru 2014 si jej na ministerstvo financí přivedl Andrej Babiš a udělal z něj ředitele právní sekce. Post zastával do června téhož roku.

V březnu 2015 Andrej Babiš oznámil, že kandidátem hnutí ANO na post ministra spravedlnosti ve vládě Bohuslava Sobotky bude právě Robert Pelikán. Prezident Miloš Zeman jej do funce jmenoval 12. března 2015.

V parlamentních volbách 2017 Robert Pelikán získal poslanecký mandát za hnutí ANO, do něhož vstoupil roku 2015. V menšinovém kabinetu Andreje Babiše byl prezidentem Milošem Zemanem 13. prosince 2017 opět jmenován ministrem spravedlnosti. V ministerském křesle jej v červnu 2018 vystřídala právnička Taťána Malá.

 

Robert Pelikán se rozhodl skončit s politikou a vrátit se k advokacii, takže rezignoval na post v dolní komoře.

O ROBERTU PELIKÁNOVI ČTĚTE ZDE>>

Robert Pelikán je rozvedený; má syna. 

 

Články o celebritě

Kauza kolem Mynářova muže a lánské zakázky: Policie navrhla obžalovat dva lidi  Kauza kolem Mynářova muže a lánské zakázky: Policie navrhla obžalovat dva lidi Policie navrhla obžalovat dva lidi a jednu právnickou osobu za zmanipulování veřejné zakázky Lesní s... číst článek
Pelikán se vrací Pelikán se vrací Advokát a bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán (39, ANO) se vrací. Vláda včera schválila jeho... číst článek
Pelikán letí za Benešovou. Exministři Herman a Bublan mají také nová křesla Pelikán letí za Benešovou. Exministři Herman a Bublan mají také nová křesla Je to potvrzené. Zatímco Robert Pelikán byl ministrem spravedlnosti za ANO, Daniel Herman šéfoval v ... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Jiří Šesták
Jiří Šesták
zobrazit profil Václav Král
Václav Král
zobrazit profil Jiří Domlátil
Jiří Domlátil
zobrazit profil Radek Rozvoral
Radek Rozvoral
zobrazit profil Josef Hájek
Josef Hájek
zobrazit profil Ivo Svoboda
Ivo Svoboda
zobrazit profil Michal Kučera
Michal Kučera
zobrazit profil Jiří Vosecký
Jiří Vosecký