Jiří Pospíšil

Datum narození: 24. 11. 1975
Místo narození: Chomutov
Profese: politik TOP 09, europoslanec, někdejší ministr za ODS
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Politik Jiří Pospíšil, bývalý člen ODS a exministr ve vládách Mirka Topolánka a Petra Nečase, byl od listopadu 2017 předsedou TOP 09, za dva roky jej vystřídala Markéta Pekarová Adamová.

Jiří Pospíšil vystudoval práva na Západočeské univerzitě v Plzni. Studium ukončil ziskem doktorátu v roce 2002. Později po vypuknutí aféry s rychlostudenty a podivně získanými tituly působil krátce jako děkan tamní právnické fakulty.

JIŘÍ POSPÍŠIL - "ZLATÝ KLUK"

Politická kariéra Jiřího Pospíšila je dlouhá. Do Sněmovny se poprvé dostal už v roce 2002 za ODS, tehdy ho také Mirek Topolánek vybral do své stínové vlády. Do té opravdové usedl po volbách v roce 2006, kdy se poprvé stal ministrem spravedlnosti. Na této pozici vydržel až do pádu vlády v roce 2009 a znovu se k ní vrátil o rok později ve vládě Petra Nečase. Ten ho ale v létě 2012 odvolal poté, co se Jiří Pospíšil rozhodl jmenovat pražskou vrchní státní zástupkyní nekompromisní Lenku Bradáčovou. Na jeho podporu se tehdy dokonce pořádaly demonstrace.

O dalších pár měsíců později, v lednu 2014, Jiří Pospíšil odešel nejen z vedení ODS, ale vrátil i stranickou knížku kvůli sporům s kolegy. Následně přijal nabídku TOP 09, aby za tuto pravicovou a konzervativní stranu kandidoval v eurovolbách 2014 a jeho obliba u veřejnosti opět přinesla plody: do europarlamentních eurolavic usedl, byl nejkroužkovanějším kandidátem nejen z TOP 09 (přeskočil tehdy Luďka Niedermayera), ale dokonce ze všech na příč politickým spektrem.

Se jménem Jiřího Pospíšila se váže i několik kontroverzních faktů. Jeho politická kariéra je spojovaná s Romanem Jurečkem, který byl označován za jednoho z vlivných kmotrů ODS. Pochybnosti vzbudila i jeho podpora postupu státní zástupkyně Renaty Vesecké v kauze Jiřího Čunka, i když později dal od Vesecké ruce pryč.

Po parlamentních volbách 2017, kdy TOP 09 propadla a její šéf Miroslav Kalousek potvrdil, že již nebude kandidovat na post předsedy, Jiří Pospíšil podepsal přihlášku do strany, aby jí prý pomohl. Na listopadovém sjezdu se stal jejím předsedou; nahradil tak Miroslava Kalouska

Do komunálních voleb 2018 šel Jiří Pospíšil jako lídr hnutí Spojené sily pro Prahu (TOP 09, Starostové, KDU-ČSL, LES, Demokraté Jana Kasala), tudíž jeho kandidát na post primátora české metropole. Zvolen byl pirát Zdeněk Hřib.

Jiří Pospíšil své vysoké politické ambice nevzdal; stal se lídrem kandidátky TOP 09 a STAN ve volbách 2019 do Evropského parlamentu. Křeslo v EP opět získal. 

V listopadu 2019 Jiřího Pospíšila na postu šéfa strany vystřídala Markéta Pekarová Adamová.

O JIŘÍM POSPÍŠILOVI ČTĚTE ZDE>>

Od roku 2010 se spekuluje o Pospíšilově možné homosexuální orientaci. Mluvilo se dokonce o vztahu s moderátorem Václavem Moravcem. Oba ale spekulace vyvrátili.

Otázkám na svoji sexuální orientaci se Jiří Pospíšil vždy vyhýbal. Veřejně se k tomu vyjádřil expremiér Mirek Topolánek. Ten dávno poté, co v politice skončil, v rozhovoru pro server česká-justice.cz řekl, že Jiřího Pospíšila vyzval, aby o své orientaci veřejně promluvil, už když si ho vybral do stínové vlády.

 

 

Články o celebritě

Česká šlechta pláče: Zemřela hraběnka Mathilda Nostitzová (†85)! Česká šlechta pláče: Zemřela hraběnka Mathilda Nostitzová (†85)! Zemřela hraběnka Mathilda Nostitzová (†85), členka jednoho z nejznámějších českých šlechtických rodů... číst článek
Vdaná za Slováka, s tetováními a bez Feriho. Šéfka TOP 09 Pekarová Adamová bojuje o Prahu Vdaná za Slováka, s tetováními a bez Feriho. Šéfka TOP 09 Pekarová Adamová bojuje o Prahu Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová je jedinou ženou mezi současnými šéfy parlamentních stra... číst článek
Neuvěřitelná náhoda Rychlého: Rodina manželky jásá! Neuvěřitelná náhoda Rychlého: Rodina manželky jásá! Skoro na každé vesnici či menším městě čile fungují dobrovolní hasiči. To je zkrátka česká specialit... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Jiří Švec
Jiří Švec
zobrazit profil Zdeněk Nytra
Zdeněk Nytra
zobrazit profil Ivo Valenta
Ivo Valenta
zobrazit profil Martin Hájek
Martin Hájek
zobrazit profil Ivan Mařák
Ivan Mařák
zobrazit profil Vlastislav Navrátil
Vlastislav Navrátil
zobrazit profil Eva Zamrazilová
Eva Zamrazilová
zobrazit profil Jaroslav Tvrdík
Jaroslav Tvrdík