Jiří Pospíšil | Celebwiki.cz

Jiří Pospíšil

Datum narození: 24.11.1975
Místo narození: Chomutov
Profese: politik TOP 09, europoslanec, někdejší ministr za ODS
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Politik Jiří Pospíšil, bývalý člen ODS a exministr ve vládách Mirka Topolánka a Petra Nečase, se po volebním debaklu TOP 09 roku 2017 stal jejím předsedou a v roce 2019 znovu europoslancem.

Jiří Pospíšil vystudoval práva na Západočeské univerzitě v Plzni. Studium ukončil ziskem doktorátu v roce 2002. Později po vypuknutí aféry s rychlostudenty a podivně získanými tituly působil krátce jako děkan tamní právnické fakulty.

JIŘÍ POSPÍŠIL - "ZLATÝ KLUK"

Politická kariéra Jiřího Pospíšila je dlouhá. Do Sněmovny se poprvé dostal už v roce 2002 za ODS, tehdy ho také Mirek Topolánek vybral do své stínové vlády. Do té opravdové usedl po volbách v roce 2006, kdy se poprvé stal ministrem spravedlnosti. Na této pozici vydržel až do pádu vlády v roce 2009 a znovu se k ní vrátil o rok později ve vládě Petra Nečase. Ten ho ale v létě 2012 odvolal poté, co se Jiří Pospíšil rozhodl jmenovat pražskou vrchní státní zástupkyní nekompromisní Lenku Bradáčovou. Na jeho podporu se tehdy dokonce pořádaly demonstrace.

O dalších pár měsíců později, v lednu 2014, Jiří Pospíšil odešel nejen z vedení ODS, ale vrátil i stranickou knížku kvůli sporům s kolegy. Následně přijal nabídku TOP 09, aby za tuto pravicovou a konzervativní stranu kandidoval v eurovolbách 2014 a jeho obliba u veřejnosti opět přinesla plody: do europarlamentních eurolavic usedl, byl nejkroužkovanějším kandidátem nejen z TOP 09 (přeskočil tehdy Luďka Niedermayera), ale dokonce ze všech na příč politickým spektrem.

Se jménem Jiřího Pospíšila se váže i několik kontroverzních faktů. Jeho politická kariéra je spojovaná s Romanem Jurečkem, který byl označován za jednoho z vlivných kmotrů ODS. Pochybnosti vzbudila i jeho podpora postupu státní zástupkyně Renaty Vesecké v kauze Jiřího Čunka, i když později dal od Vesecké ruce pryč.

Po parlamentních volbách 2017, kdy TOP 09 propadla a její šéf Miroslav Kalousek potvrdil, že již nebude kandidovat na post předsedy, Jiří Pospíšil podepsal přihlášku do strany, aby jí prý pomohl. Na listopadovém sjezdu se stal jejím předsedou; nahradil tak Miroslava Kalouska.

Do komunálních voleb 2018 šel Jiří Pospíšil jako lídr hnutí Spojené sily pro Prahu (TOP 09, Starostové, KDU-ČSL, LES, Demokraté Jana Kasala), tudíž jeho kandidát na post primátora české metropole. Zvolen byl pirát Zdeněk Hřib.

Jiří Pospíšil své vysoké politické ambice nevzdal; stal se lídrem kandidátky TOP 09 a STAN ve volbách 2019 do Evropského parlamentu. Křeslo v EP opět získal. 

O JIŘÍM POSPÍŠILOVI ČTĚTE ZDE>>

Od roku 2010 se spekuluje o Pospíšilově možné homosexuální orientaci. Mluvilo se dokonce o vztahu s moderátorem Václavem Moravcem. Oba ale spekulace vyvrátili.

Otázkám na svoji sexuální orientaci se Jiří Pospíšil vždy vyhýbal. Veřejně se k tomu vyjádřil expremiér Mirek Topolánek. Ten dávno poté, co v politice skončil, v rozhovoru pro server česká-justice.cz řekl, že Jiřího Pospíšila vyzval, aby o své orientaci veřejně promluvil, už když si ho vybral do stínové vlády.

 

 

Články o celebritě

„Babiš poklekl před KSČM, ta vítala ztraceného syna.“ Opozice tepe jednání o rozpočtu „Babiš poklekl před KSČM, ta vítala ztraceného syna.“ Opozice tepe jednání o rozpočtu Andrej Babiš (ANO) a Alena Schillerová (za ANO) se v pátek vydali do centrály KSČM, aby tam jednali… číst článek
„Fraška, šmíra, estráda.“ Babiš to schytal kvůli pohřbu Gotta, Pospíšil mírní vášně „Fraška, šmíra, estráda.“ Babiš to schytal kvůli pohřbu Gotta, Pospíšil mírní vášně Rodina zesnulého Karla Gotta rozhodla - Ivana Gottová odmítla státní pohřeb, kývla na pohřeb se státními… číst článek
Státní pohřeb? Babiš čeká na souhlas Gottovy rodiny. Zeman nařídil stáhnout vlajky Státní pohřeb? Babiš čeká na souhlas Gottovy rodiny. Zeman nařídil stáhnout vlajky Smutná zpráva zasáhla i české politiky: Karel Gott zemřel ve věku 80 let. Prezident Miloš Zemanmluví… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Zdeněk Papoušek
Zdeněk Papoušek
zobrazit profil Zikmund Lucemburský
Zikmund Lucemburský
zobrazit profil Lubomír Metnar
Lubomír Metnar
zobrazit profil Klára Samková
Klára Samková
zobrazit profil František Matějka
František Matějka
zobrazit profil Jindřich Florián
Jindřich Florián
zobrazit profil Jaroslav Kubera
Jaroslav Kubera
zobrazit profil Oldřich Vlasák
Oldřich Vlasák