Jiří Pospíšil | Celebwiki.cz

Jiří Pospíšil

Datum narození: 24. 11. 1975
Místo narození: Chomutov
Profese: politik TOP 09, europoslanec, někdejší ministr za ODS
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Politik Jiří Pospíšil, bývalý člen ODS a exministr ve vládách Mirka Topolánka a Petra Nečase, byl od listopadu 2017 předsedou TOP 09, za dva roky jej vystřídala Markéta Pekarová Adamová.

Jiří Pospíšil vystudoval práva na Západočeské univerzitě v Plzni. Studium ukončil ziskem doktorátu v roce 2002. Později po vypuknutí aféry s rychlostudenty a podivně získanými tituly působil krátce jako děkan tamní právnické fakulty.

JIŘÍ POSPÍŠIL - "ZLATÝ KLUK"

Politická kariéra Jiřího Pospíšila je dlouhá. Do Sněmovny se poprvé dostal už v roce 2002 za ODS, tehdy ho také Mirek Topolánek vybral do své stínové vlády. Do té opravdové usedl po volbách v roce 2006, kdy se poprvé stal ministrem spravedlnosti. Na této pozici vydržel až do pádu vlády v roce 2009 a znovu se k ní vrátil o rok později ve vládě Petra Nečase. Ten ho ale v létě 2012 odvolal poté, co se Jiří Pospíšil rozhodl jmenovat pražskou vrchní státní zástupkyní nekompromisní Lenku Bradáčovou. Na jeho podporu se tehdy dokonce pořádaly demonstrace.

O dalších pár měsíců později, v lednu 2014, Jiří Pospíšil odešel nejen z vedení ODS, ale vrátil i stranickou knížku kvůli sporům s kolegy. Následně přijal nabídku TOP 09, aby za tuto pravicovou a konzervativní stranu kandidoval v eurovolbách 2014 a jeho obliba u veřejnosti opět přinesla plody: do europarlamentních eurolavic usedl, byl nejkroužkovanějším kandidátem nejen z TOP 09 (přeskočil tehdy Luďka Niedermayera), ale dokonce ze všech na příč politickým spektrem.

Se jménem Jiřího Pospíšila se váže i několik kontroverzních faktů. Jeho politická kariéra je spojovaná s Romanem Jurečkem, který byl označován za jednoho z vlivných kmotrů ODS. Pochybnosti vzbudila i jeho podpora postupu státní zástupkyně Renaty Vesecké v kauze Jiřího Čunka, i když později dal od Vesecké ruce pryč.

Po parlamentních volbách 2017, kdy TOP 09 propadla a její šéf Miroslav Kalousek potvrdil, že již nebude kandidovat na post předsedy, Jiří Pospíšil podepsal přihlášku do strany, aby jí prý pomohl. Na listopadovém sjezdu se stal jejím předsedou; nahradil tak Miroslava Kalouska

Do komunálních voleb 2018 šel Jiří Pospíšil jako lídr hnutí Spojené sily pro Prahu (TOP 09, Starostové, KDU-ČSL, LES, Demokraté Jana Kasala), tudíž jeho kandidát na post primátora české metropole. Zvolen byl pirát Zdeněk Hřib.

Jiří Pospíšil své vysoké politické ambice nevzdal; stal se lídrem kandidátky TOP 09 a STAN ve volbách 2019 do Evropského parlamentu. Křeslo v EP opět získal. 

V listopadu 2019 Jiřího Pospíšila na postu šéfa strany vystřídala Markéta Pekarová Adamová.

O JIŘÍM POSPÍŠILOVI ČTĚTE ZDE>>

Od roku 2010 se spekuluje o Pospíšilově možné homosexuální orientaci. Mluvilo se dokonce o vztahu s moderátorem Václavem Moravcem. Oba ale spekulace vyvrátili.

Otázkám na svoji sexuální orientaci se Jiří Pospíšil vždy vyhýbal. Veřejně se k tomu vyjádřil expremiér Mirek Topolánek. Ten dávno poté, co v politice skončil, v rozhovoru pro server česká-justice.cz řekl, že Jiřího Pospíšila vyzval, aby o své orientaci veřejně promluvil, už když si ho vybral do stínové vlády.

 

 

Články o celebritě

Eva Holubová spřáhla síly s TOP 09. Řeší „stravenky“ na kulturu i peníze pro umělce Eva Holubová spřáhla síly s TOP 09. Řeší „stravenky“ na kulturu i peníze pro umělce Finanční podpora umělců, jasný harmonogram otevírání kulturních institucí či přesun financí z propag... číst článek
„Agresivní pátá kolona Ruska,“ šijí do Zemana. Expertovi ODS vadí „zhovadilost“ „Agresivní pátá kolona Ruska,“ šijí do Zemana. Expertovi ODS vadí „zhovadilost“ Dvouminutový předtočený projev prezidenta Miloše Zemana, který vyzýval k lásce a solidaritě, potěšil... číst článek
Babiš znovu slibuje: Rýsují se tvrdé tresty pro tyrany? Novelu „pohřbilo“ i ANO Babiš znovu slibuje: Rýsují se tvrdé tresty pro tyrany? Novelu „pohřbilo“ i ANO Premiér Andrej Babiš (ANO) se mnohokrát dušoval, že pomůže zvířatům a bezostyšným tyranům zpřísní tr... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Jiří Pospíšil
Jiří Pospíšil
zobrazit profil Pavel Staněk
Pavel Staněk
zobrazit profil Jakub Lepš
Jakub Lepš
zobrazit profil Stanislav Mišák
Stanislav Mišák
zobrazit profil Radim Bača
Radim Bača
zobrazit profil Ivo Slavotínek
Ivo Slavotínek
zobrazit profil Karel Jakobec
Karel Jakobec
zobrazit profil Angela Merkelová
Angela Merkelová