Jaromír Štětina | Celebwiki.cz

Jaromír Štětina

Datum narození: 6.4.1943
Místo narození: Praha
Profese: spisovatel, novinář, bývalý europoslanec a senátor
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Ekolog Jaromír Štětina, někdejší člen KSČ, začínal jako novinář. Do vysoké politiky vystoupil coby senátor, v letech 2014 až 2019 byl poslancem Evropského parlamentu.

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a geologii na přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V roce 1965 Jaromír Štětina vstoupil do KSČ (jeho babička byla zakládající členkou) a po okupaci v roce 1968 rudou knížku vrátil. V té době nastoupil jako elév v tehdejším deníku Mladá Fronta.

JAROMÍR ŠTĚTINA - PODESAL SPOLUPRÁCI S STB?

Uspořádal více než dvacet přírodovědných a sportovních výprav na Sibiř a do asijských zemí. Jaromír Štětina je zakladatelem českého raftingu a spoluzakladatelem českého Syndikátu novinářů a humanitární organizace Člověk v tísni. Po listopadu 1989 působil v obnovených Lidových novinách (chvíli i jako jejich šéfredaktor).

Svou politickou kariéru Jaromír Štětina zahájil v roce 2004, kdy byl jako nezávislý kandidát Strany zelených zvolen do Senátu. Později se stal členem Klubu otevřené demokracie, který byl v roce 2010 přejmenován na Klub TOP 09 a Starostové. Tehdy Jaromír Štětina obhájil své senátorské křeslo.

Jeho obliba u veřejnosti se ukázala také v roce 2014, kdy do europarlamentu kandidoval z 5. místa kandidátky, ale díky kroužkování skončil třetí. Spolu s Jaromírem Štětinou se za TOP 09 stali europoslanci Luděk Niedermayer, Jiří Pospíšil a Tomáš Zdechovský.

Během svého mandátu se Jaromír Štětina s TOP 09 rozešel a před volbami do Evropského parlamentu 2019 založil hnutí Evropa společně, jehož se stal lídrem, stejně jako jeho kandidátky. Avšak neuspěl, křeslo v EP neobhájil.

O JAROMÍRU ŠTĚTINOVI ČTĚTE ZDE>>

Jaromír Štětina je ženatý a má syna.

 

 

 

 

 

Články o celebritě

Na koho sází strany pro evropské volby? Nechybí ani kontroverzní tváře Na koho sází strany pro evropské volby? Nechybí ani kontroverzní tváře Volby do Evropského parlamentu se konají na konci května. Strany již ovšem složily kandidátky. Občanští… číst článek
Štětina zkusí druhou bitvu o europarlament. TOP 09 vymění za nové hnutí Štětina zkusí druhou bitvu o europarlament. TOP 09 vymění za nové hnutí Europoslanec Jaromír Štětina se rozhodl znovu kandidovat do Evropského parlamentu. Mandát už… číst článek
5 českých europoslanců proti českým autorům: Tihle chtějí pohřbít klíčovou směrnici 5 českých europoslanců proti českým autorům: Tihle chtějí pohřbít klíčovou směrnici Už zítra by měli europoslanci finálně odhlasovat klíčovou směrnici, která ochrání vaše oblíbené zpěváky,… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Dalibor Zelený
Dalibor Zelený
zobrazit profil Jiří Domlátil
Jiří Domlátil
zobrazit profil Eva Badinková
Eva Badinková
zobrazit profil Jaromír Kalina
Jaromír Kalina
zobrazit profil Jaroslav Foldyna
Jaroslav Foldyna
zobrazit profil Roman Línek
Roman Línek
zobrazit profil Lidie  Vajnerová
Lidie Vajnerová
zobrazit profil Zdeněk Hraba
Zdeněk Hraba