Jaromír Štětina | Celebwiki.cz

Jaromír Štětina

Datum narození: 6. 4. 1943
Místo narození: Praha
Profese: spisovatel, novinář, bývalý europoslanec a senátor
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Ekolog Jaromír Štětina, někdejší člen KSČ, začínal jako novinář. Do vysoké politiky vystoupil coby senátor, v letech 2014 až 2019 byl poslancem Evropského parlamentu.

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a geologii na přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V roce 1965 Jaromír Štětina vstoupil do KSČ (jeho babička byla zakládající členkou) a po okupaci v roce 1968 rudou knížku vrátil. V té době nastoupil jako elév v tehdejším deníku Mladá Fronta.

JAROMÍR ŠTĚTINA - PODESAL SPOLUPRÁCI S STB?

Uspořádal více než dvacet přírodovědných a sportovních výprav na Sibiř a do asijských zemí. Jaromír Štětina je zakladatelem českého raftingu a spoluzakladatelem českého Syndikátu novinářů a humanitární organizace Člověk v tísni. Po listopadu 1989 působil v obnovených Lidových novinách (chvíli i jako jejich šéfredaktor).

Svou politickou kariéru Jaromír Štětina zahájil v roce 2004, kdy byl jako nezávislý kandidát Strany zelených zvolen do Senátu. Později se stal členem Klubu otevřené demokracie, který byl v roce 2010 přejmenován na Klub TOP 09 a Starostové. Tehdy Jaromír Štětina obhájil své senátorské křeslo.

Jeho obliba u veřejnosti se ukázala také v roce 2014, kdy do europarlamentu kandidoval z 5. místa kandidátky, ale díky kroužkování skončil třetí. Spolu s Jaromírem Štětinou se za TOP 09 stali europoslanci Luděk Niedermayer, Jiří Pospíšil a Tomáš Zdechovský.

Během svého mandátu se Jaromír Štětina s TOP 09 rozešel a před volbami do Evropského parlamentu 2019 založil hnutí Evropa společně, jehož se stal lídrem, stejně jako jeho kandidátky. Avšak neuspěl, křeslo v EP neobhájil.

O JAROMÍRU ŠTĚTINOVI ČTĚTE ZDE>>

Jaromír Štětina je ženatý a má syna.

 

 

 

 

 

Články o celebritě

Táňa Fischerová (†72) šila do „zákeřného“ Zemana. Byla jako svatá žena, truchlí Pithart Táňa Fischerová (†72) šila do „zákeřného“ Zemana. Byla jako svatá žena, truchlí Pithart Někdejší první dáma Dagmar Havlová pláče pro svou dlouholetou přítelkyni Táňu Fischerovou, která zem... číst článek
„Protekční spratek“ Novotný vytáhl proti Rusům i komunistům. Štve je pomníkem vlasovců „Protekční spratek“ Novotný vytáhl proti Rusům i komunistům. Štve je pomníkem vlasovců Pavel Novotný (ODS), starosta Řeporyjí a syn známého moderátora, se dostal do sporu s ruskou ambasád... číst článek
„Sexuální výlet,“ bouřil Filip. Kalousek chce „grilovat“ Ondráčka za cestu do Doněcku „Sexuální výlet,“ bouřil Filip. Kalousek chce „grilovat“ Ondráčka za cestu do Doněcku Komunistovi Zdeňku Ondráčkovi jen těsně uniklo křeslo v Bruselu, na kandidátce KSČM zaujal počtem pr... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Ilja Racek ml.
Ilja Racek ml.
zobrazit profil Jiří Dort
Jiří Dort
zobrazit profil Jan Zahradil
Jan Zahradil
zobrazit profil Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
zobrazit profil Zdeněk Faltus
Zdeněk Faltus
zobrazit profil Václav Láska
Václav Láska
zobrazit profil Tomáš Petříček
Tomáš Petříček
zobrazit profil Ivo Slavotínek
Ivo Slavotínek