Jan Zahradník

Datum narození: 23. 3. 1949
Místo narození: České Budějovice
Profese: politik ODS, 1. hejtman Jihočeského kraje, pedagog
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Politik ODS Jan Zahradník byl prvním jihočeským hejtmanem. V parlamentních volbách 2013 získal poslanecký mandát, který roku 2017 obhájil. Ve volbách 2021 zvolen nebyl.

Českobudějovický rodák Jan Zahradník vysokoškolské vzdělání získal na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze v oboru učitelství matematiky a fyziky. Poté pracoval jako středoškolský učitel na Gymnáziu J. V. Jirsíka. Následně založil soukromé Česko-anglické gymnázium, jehož byl do roku 2000 ředitelem.

VĚČNÝ STUDENT JAN ZAHRADNÍK

Jan Zahradník byl prorektorem

Do politiky Jan Zahradník vstoupil v roce 1989 - zakládal Občanské fórum středoškolských učitelů Jihočeského kraje. V roce 1990 se stal zastupitelem města České Budějovice. Do ODS vstoupil roku 1991.

V roce 2000 byl Jan Zahradník zvolen prvním hejtmanem nově vzniklého Jihočeského kraje, tuto funkci vykonával do roku 2008. V letech 2009 až 2011 byl prorektorem pro zahraniční vztahy Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Poté vyučoval jako odborný asistent na Katedře matematiky Pedagogické fakulty.

Zahradníkovi pomohly preferenční hlasy

Ve volbách do Sněmovny 2013 Jana Zahradníka přednostní hlasy voličů vynesly z jedenáctého místa kandidátky ODS v Jihočeském kraji a stal se poslancem. V ODS platí za experta na životní prostředí.

V krajských volbách 2016 Jana Zahradníka stejně jako v parlamentních 2017 ODS nasadila jako lídra za Jihočeký kraj. Oba posty obhájil a také pozici zastupitele ve volbách 2020. V parlamentních volbách 2021 zvolen nebyl. 

O JANU ZAHRADNÍKOVI ČTĚTE ZDE>> 

Jan Zahradník je ženatý, má dvě dospělé dcery. 

Další Politici

zobrazit profil Robin Povšík
Robin Povšík
zobrazit profil Igor Hendrych
Igor Hendrych
zobrazit profil Jana Čunátová
Jana Čunátová
zobrazit profil Marek Slabý
Marek Slabý
zobrazit profil Jiří Čunek
Jiří Čunek
zobrazit profil Richard Pikner
Richard Pikner
zobrazit profil Jana Pastuchová
Jana Pastuchová